Karotīšu aktivitāšu un attīstības virzītājs ir Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija (LPUF). Patērētāji šos produktus var atpazīt pēc bordo krāsas karotītes ar norādi Kvalitatīvs produkts, kuras apakšmalā ir uzraksts Ražots Latvijā, kas apliecina, ka pilns produkta pārstrādes cikls noticis mūsu valstī.
Galvenais - kvalitāte
LPUF vadītāja Ināra Šure stāsta, ka Zaļā karotīte patērētājiem pazīstama jau ilgi, savukārt Bordo karotītes ideja aizsākās 2013. gadā un pirmie ar šo simbolu marķētie produkti bija pieejami tirdzniecībā 2014. gada nogalē. Patlaban Bordo karotīte ir viena no trim uzticamākajām kvalitātes zīmēm Latvijā. «Karotīte ir apzīmējums pārtikas kvalitātes standartam, ko definē Ministru kabineta noteikumi. Tas nozīmē, ka tai ir valsts uzraudzība, to regulāri pārbauda, lai saglabātos nemainīgi augsta kvalitāte, jo kvalitātes kritēriji ir augsti,» skaidro I. Šure.†Bordo karotīte nozīmē, ka pilns pārtikas produkta ražošanas cikls tiek veikts Latvijā un ka tajā nav sintētisko krāsvielu un ģenētiski modificētu organismu. «Uzņēmumi, kas ražoja ļoti kvalitatīvu un patērētāju vidū ļoti iecienītu produkciju, bet objektīvu iemeslu dēļ nevarēja tās ražošanā izmantot vietējās izejvielas, piemēram, šokolādes un tamlīdzīgu produktu ražošanā, jo nepieciešamie augi vienkārši neaug Latvijā, nevarēja iegūt kvalitātes statusu - Zaļo karotīti. Tieši tāpēc tika domāts plašāk, kā palīdzēt vietējiem ražotājiem, kas nodrošina tūkstošiem darbvietu Latvijā. Tā radās ideja par vēl vienu simbolu - Bordo karotīti,» nepieciešamību ievest Bordo karotīti skaidro LPUF vadītāja. Lai tiktu pie Bordo karotītes statusa, vismaz 95% no produkta ražošanā izmantotajām izejvielām (arī pamatizejvielām), izņemot ūdeni, sāli un cukuru, jāatbilst Ministru kabineta noteikumos definētajām ieviešanas, darbības, uzraudzības un kontroles kārtības paaugstinātas kvalitātes prasībām, ko arī tieši Bordo karotītes kvalitātes kritēriji nosaka.
Karotītes produkti tiek regulāri kontrolēti
Ražotājam, kurš vēlas savu produktu marķēt ar Bordo karotīti, jāvēršas Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) un jāraksta iesniegums. I. Šure stāsta, ka process esot maksimāli vienkāršots un Bordo karotītes statusu var iegūt jebkurš Latvijas uzņēmums, ja tā produkti atbilst kritērijiem. Pēc iesnieguma izskatīšanas PVD veic pārbaudi uzņēmumā un izsniedz sertifikātu, ka produkts atbilst Bordo karotītes kvalitātes shēmai.
Kad sertifikāts saņemts, uzņēmums un LPUF paraksta līgumu - ar šo brīdi uzņēmums var marķēt savu produkciju ar karotītes logo. Sertificēšanas izmaksas neapstrādātiem produktiem Zaļās karotītes ieguvei ir 14 eiro gadā, bet, ja tiek ražoti padziļinātās pārstrādes produkti, jāmaksā 70 eiro gadā. Šo kvalitātes sertifikātu nepiešķir uz beztermiņa periodu - ik gadu notiek pārbaudes, regulāri jāiziet audits, lai saglabātu noteiktos kvalitātes standartus. Regulārās kontroles ir ļoti svarīgas, lai nodrošinātu uzticamību kvalitātes zīmei. Patlaban vairāk nekā 110 pārtikas produktiem ir piešķirts Bordo karotītes statuss.†
Prioritāte iepirkumos
Bordo karotītes statuss ne tikai piesaista pircēju lojalitāti, bet paredz arī prioritāti iepirkumos. «Tā kā līdz šim iepirkumos noteicošais faktors bija cena, skolās un slimnīcās varēja pasniegt ne pārāk labu produktu. Tagad, uzrādot karotītes sertifikātu, uzņēmums iegūst prioritāti iepirkumos visos valsts sektoros. Kopējā publisko pārtikas iepirkumu vērtība pērn bija 27,4 miljoni eiro. Kāpēc šī nauda jāatdod importam?» norāda I. Šure.†Līdzīgas kvalitātes zīmes ir arī citās valstīs - tā katra valsts aizstāv savu ražotāju produktus. Veicinot simbola atpazīstamību Latvijā un ārpus valsts robežām, uzņēmumiem, kas to ieguvuši, tiek nodrošinātas arī veiksmīgākas eksporta iespējas.
«Pērkot Latvijā ražotu kvalitatīvu produktu, mēs sildām vietējo ekonomiku un nauda nonāk arī valsts budžetā un tālāk atgriežas mūsu maciņos algu un pensiju veidā. Tātad izvēlēties vietējo produkciju ir ne tikai sociāls, bet arī ekonomisks devums,» uzsver I. Šure.