IKT nozare Latvijas un arī pasaules ekonomikā un darba tirgū ir viena no visstraujāk augošajām, kā arī viena no tām, kur kvalificētu darbinieku trūkums ir visizaicinošākais - Ekonomikas ministrijas darba tirgus prognozes liecina, ka Latvijā pieprasījums pēc IKT speciālistiem 2020. gadā pārsniegs piedāvājumu par 26%. Tāpat tehnoloģiju attīstības ātrums un dinamika uzņēmumiem diktē nepieciešamību nepārtraukti ieguldīt arī jau esošo darbinieku izglītošanā un prasmju vairošanā.
Vadoties pēc visiem šiem faktoriem, LIKTA plāno līdz 2018. gada 31. decembrim apmācīt 920 unikālu IKT profesionāļu no 55 uzņēmumiem. Apmācības notiks programmās Datorzinātnes, Datordizains, Projektu vadība (tikai IT nozares uzņēmumiem), Inženierzinātnes un tehnoloģijas un Vides aizsardzība. «Projekts sniegs atbalstu komersantiem IKT profesionāļu apmācībām un kvalifikācijas celšanai tādās darbības jomās kā sistēmu modelēšanas un programmatūras izstrādes metodes un rīki, inovatīvi nozaru IKT lietojumi, lielapjoma datu un zināšanu infrastruktūra, informācijas drošība un kiberdrošība, datorsistēmu testēšanas metodes,» stāsta LIKTA prezidente Signe Bāliņa.
Apmācību rezultātā projekta partneru uzņēmumiem būs jāievieš vismaz viena inovācija atbilstoši OECD inovāciju iedalījumam. Savukārt IKT profesionāļi apmācībās iegūs starptautiskos tehnoloģiju ražotāju un standartu uzturētāju sertifikātus, kas apliecina IKT profesionāļu kvalifikāciju, un paaugstinās savu konkurētspēju ārējos tirgos, tādējādi palielinot nozares eksporta īpatsvaru.
Tajā pašā laikā apsīkt negrasās arī tādas iniciatīvas, ar kuru palīdzību IKT uzņēmumi cenšas vairot arī jauniešu interesi un prasmju līmeni IKT jomā. Tā, piemēram, nesen noslēgusies pieteikšanās uzņēmuma Tele2 Shared Service Center stipendijām 3.-4. klašu meitenēm programmēšanas pamatu apguvei. Šādas iniciatīvas mērķis ir akcentēt, ka programmēšana nav saistoša un piemērota tikai puišiem, kā nereti mēdz uzskatīt. Rezultātā jaunajā mācību gadā kopumā 100 meiteņu bez maksas apmeklēs Learn IT programmēšanas nodarbības, kas tiks rīkotas pilsētās, kurās bija vislielākais interesentu skaits - Rīgā, Kuldīgā, Preiļos, Ogrē un Jelgavā. Katrā pilsētā kopumā norisināsies astoņas nodarbības divu mēnešu garumā. Šajā laikā meitenes iepazīsies ar modernām vizuālās programmēšanas platformām, rakstīs savas pirmās programmas un mācīsies kontrolēt robotus. Apmācībām noslēdzoties, viņas būs apguvušas tādus programmēšanas pamatprincipus kā secība, cikli un funkcijas. Šo nodarbību mērķis galvenokārt ir sniegt ieskatu par programmēšanas radošo pusi un radīt izpratni par šīs zinātnes principiem mūsu ikdienas darbībās.