Latvijas Universitātes centrālajā ēkā Raiņa bulvārī 19 Rīgā līdz 13. decembrim skatāma nīderlandiešu mākslinieces Annas Hūtjes izstāde Pagrieziens!/Turn!, kuru rīko Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar LU, LU radio NABA un klubu Nabaklab. Izstādē apskatīta sinhronās vingrošanas tradīcija sociālistiskajās republikās, aicinot domāt par to, vai sinhrons kolektīvs iespējams arī mūsdienās, kad par normu kļuvis individuālisms. Visi projekta elementi uzdod jautājumus par kolektivitāti, kas tiek panākta ar sinhronizētām ķermeņa kustībām, «kļūstot par skrūvīti lielākā mehānismā».
Par iemeslu tam, ka nīderlandiešu mākslinieces izstāde nokļuva Latvijā, kalpojuši Dziesmu un deju svētki, kas arīdzan ir milzīga kolektīva apvienošanās, stāsta izstādes kuratore Ieva Saulīte no Laikmetīgās mākslas centra. Viņa teic, ka universitāte ir īstā vieta, kur šādai izstādei dzīvot, jo tajā notiek prāta vingrināšana un arīdzan kustība, tādējādi ļaujot aizdomāties par izstādē redzamajiem zemtekstiem un katram meklēt citus - savus.
Annas Hūtjes projekts Pagrieziens vispirms sācies ar arhīva materiālu izpēti un dokumentāla video veidošanu, stāsta Ieva Saulīte. Arhīvu materiālu izpētei sekojusi mākslinieces vēlme pašai uzvest masu horeogrāfiju, to iemūžinot video darbā - instalācijā. Sadarbībā ar vācu horeogrāfi Heiki Hennigu šī iecere arī tikusi realizēta.
Videomateriālā redzamas dažādas masu kustības - masu panika, zibakcija (flashmob), militārās parādes un citas. Abu mākslinieču radītajā uzvedumā piedalījās simt piecdesmit brīvprātīgo dalībnieku. Ieva Saulīte teic, ka viņu no videoinstalācijām uzrunājis tieši šo daudzo zibakcijas dalībnieku kopā būšanas prieks un viņu spēja vienoties kopējam mērķim. Līdzīgi kā tas ir mūsu Dziesmu un deju svētkos. Annas Hūtjes video filmēšana notika Leipcigā stadionā, kas sociālisma laikā bijusi nozīmīga vieta, kur īstenota propagandiskā masu sinhronās vingrošanas tradīcija. Savukārt mūsdienās stadions kļuvis par izteikti komerciālu Red Bull arēnu.
Videoinstalācija, kas tapusi no filmētā materiāla, rāda gan kadrus, kas fiksēti no putna lidojuma skatpunkta, gan kadrus, kas filmēti ar dalībnieku mobilajiem telefoniem, gan arī ainas no uzveduma sagatavošanas un mēģinājuma procesa.
Nīderlandiešu mākslinieces videoinstalācija un dokumentālais video LU centrālās ēkas vestibilā Merķeļa ielas pusē apskatāms bez ieejas maksas ik dienu no plkst. 9.00 līdz 20.00.