Jau pērn februārī tiesībsargs sāka diskusiju par pakalpojumu kvalitāti sociālās aprūpes centros, norādīdams uz vairākām nepilnībām, piemēram, pārmērīgu zāļu lietošanu, aizstājot brīvā laika pavadīšanas iespējas. Rezultātā vairāk uzmanības tika pievērsts sociālo pakalpojumu kvalitātei. Patlaban sperts nākamais solis, un turpmāk LM publiskos negodprātīgo sociālo pakalpojumu sniedzēju sarakstu. Tas būs pieejams ministrijas mājaslapā www.lm.gov.lv jaunā sadaļā Konstatētie sociālo pakalpojumu sniedzēju pārkāpumi. Labklājības ministre Ilze Viņķele Dienai sacīja, ka gan pašreizējiem, gan topošajiem klientiem ir tiesības šādu informāciju saņemt. Tas varētu iedrošināt cilvēkus būt prasīgākiem pret pakalpojumu sniedzējiem. «Mūsu rīcībā citu motivējošu un audzinošu pasākumu nav. Protams, mēs varam aiziet pārbaudīt un uzlikt administratīvo sodu, bet es ceru, ka publisks kauninājums arī varētu būt gana iedarbīgs,» sacīja I. Viņķele.
Gadījums, kad pērn decembrī Rīgas sociālās aprūpes centrā Gaiļezers konstatēja nelikumīgu klientes fiksēšanu pie guļvietas, gan melnajā sarakstā neparādīsies. Tajā būs iekļauta informācija par pārkāpumiem, kurus atklās šogad veiktajās pārbaudēs, tāpēc vakar saraksts vēl bija tukšs.
Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa Dienai sacīja, ka šāda saraksta izveide ir tikai loģiska, ņemot vērā, ka sociālo pakalpojumu sniedzēji pakalpojumus nodrošina par valsts un pašvaldības naudu. Topošajiem klientiem būs iespēja izvēlēties tos pakalpojumu sniedzējus, kuri strādā godprātīgi, bez pārkāpumiem. Pēc tiesībsarga domām, šādu labo piemēru varētu ņemt vērā arī citos gadījumos, kuros tiek nodrošināti pakalpojumi par publiskajiem līdzekļiem.
Pērn LM veikusi 37 pārbaudes, tomēr statistika, cik un kādi pārkāpumi konstatēti sociālo pakalpojumu sniedzēju darbībā, vēl nav apkopota, norādīja LM pārstāve Zane Brīvmane.