Saistībā ar 21. novembrī notikušo Zolitūdes traģēdiju EM uzdeva visām pašvaldību būvvaldēm (kopumā 85) apsekot visas SNPE un pārliecināties par to drošību. «Tas, ka ir konstatētas nedrošuma pazīmes, vēl nenozīmē, ka šīs ēkas ir nedrošas. Visbiežāk tajās ir konstatētas plaisas, par kurām eksperti lems, vai un cik lielā mērā tās apdraud cilvēku drošību,» skaidroja J. Spiridonovs. Jāpiebilst, ka lēmumu par jau ekspluatācijā nodotas ēkas slēgšanu drošības apstākļu dēļ var pieņemt tikai ēkas īpašnieks. SNPE gadījumā tās pārsvarā ir pašvaldības. Pašlaik, piemēram, Krustpils novada būvvalde apturējusi Vīpes pamatskolas sporta zāles ekspluatāciju, Liepājas novadā apturēta Dunalkas sporta halles izmantošana, Ķekavā apturēta Ķekavas sākumskolas daļas ekspluatācija.
Rīgas pilsētas būvvaldes būvinspekcija veikusi vairāk nekā 200 pārbaužu būvniecības stadijā esošos objektos un pēdējos gados ekspluatācijā nodotās SNPE. Vairākos objektos konstatēti pārkāpumi vai ēkas nedrošības pazīmes, informēja būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs. Pārbaudot vairāk nekā 100 ekspluatācijā nodotu lielveikalu, 31 no tiem konstatētas iespējamas nedrošuma pazīmes - dažāda izmēra konfigurācijas plaisas, kas liecina par tehniskām problēmām. No 59 apsekotajiem Maxima lielveikaliem 13 konstatētas nedrošuma pazīmes - plaisas būvju konstrukcijās. Apsekojot 58 Rimi un Supernetto veikalus, nedrošuma pazīmes konstatētas 18 veikalos. 11 veikalos konstatēta ierobežota evakuācijas izeju pieejamība, bet 20 veikalos noliktavu un personāla telpu apsekošana netika nodrošināta.
Būvvalde uzdevusi ēku īpašniekiem nekavējoties pārbaudīt ēku tehnisko stāvokli, ko vajadzētu veikt sertificētiem inženieriem. «Diemžēl būvvaldei nav tiesību ekspluatācijā nodotu ēku īpašniekiem uzdot par pienākumu veikt šādas pārbaudes, tomēr ceram, ka viņi to godprātīgi izdarīs. Pēc ēkas nodošanas ekspluatācijā pilnībā par tajā notiekošo atbild īpašnieks, tāpēc pēc tehniskās ekspertīzes saņemšanas, ja tā tiks veikta, īpašnieks varēs lemt par tālāk veicamajiem pasākumiem. Vai tiešām pastāv reāli draudi, var pateikt tikai pēc ekspertīzes, tāpēc aicinu ēku īpašniekus to uztvert nopietni,» norādīja Vircavs.
Rimi Latvia pārstāve Laura Podskočija biznesa portālam Nozare.lv gan skaidro, ka «Rīgas pilsētas būvvalde izplata nepārbaudītu informāciju, kas vairo sabiedrības trauksmes sajūtu». Rimi pārstāve norāda, ka konstrukciju drošību pārbaudei būtu vēlams veikt ne tikai vizuālo apskati, bet arī padziļinātākas izpētes. «Rimi Latvia uzdevumā visā Latvijā strādā sertificētu būvinženieru grupa, kura vērtē projektus pēc būtības, veicot objektu padziļinātās izpētes. Uzņēmums un mūsu piesaistīto būvinženieru grupa ir atvērta padziļinātai komunikācijai ar Rīgas pilsētas būvvaldi,» uzsver Rimi pārstāve. Jebkuru šaubu gadījumā pēc padziļinātas izpētes Rimi Latvia pieņemšot atbilstošus lēmumus līdz pat veikalu slēgšanai. Tā, piemēram, nesaņemot nekādus pārmetumus no Alūksnes novada būvvaldes, uzņēmums tomēr nolēma uz laiku slēgt Alūksnes lielveikalu Supernetto, par kura tehnisko stāvokli bija radušās bažas.
Tāpat Rīgas būvinspekcija veikusi pārbaudes visos SIA Re&Re būvobjektos, kopumā 14. Būvinspekcija apsekojusi 13, no kuriem trijos konstatētas neatbilstības dokumentācijā, kas tagad novērstas, bet trijos objektos būvdarbi vēl nav sākti.
Kopumā EM saņēmusi 59 būvvalžu apsekojumu datus. No ekspluatācijā nodotām 513 ēkām apsekotas 183 jeb 35,67% ēku. Lielākie pārkāpumi saistīti ar ugunsdrošības prasību neievērošanu.
Būvvaldes no 746 SNPE, kurās notiek būvdarbi, apsekoja 263 jeb 35% ēku. 162 gadījumos konstatētas neatbilstības. Lielākā daļa no tām saistītas ar būvniecības dokumentācijas nepilnībām, kam seko patvaļīga būvniecība un patvaļīga ēkas nodošana ekspluatācijā.