«Tas joprojām ir diezgan tuvu tam, ko vēlējās valdība,» BBC uzsvēra Deivids Vailders, kurš vada Market News International Pekinas biroju. «Ķīnas ekonomikai nevajadzētu un tā arī nevar turpināt augt divciparu skaitļiem, kādus esam pieraduši redzēt. Lēnāka izaugsme savā ziņā ir iedrošinoša, jo norāda, ka pāriet uz ilgtspējīgu tempu.»
Arī 2012. gadā reģistrēta 7,7% izaugsme, bet 2011. gadā - 9,3%. Sagaidāms, ka 2014. gadā izaugsme palēnināsies līdz 7,4%. Ja prognozes piepildīsies, tad Ķīna šogad piedzīvos lēnāko izaugsmi kopš 1990. gada.
Ķīna 30 gadu baudīja ekonomisko izaugsmi, kas mērāma divciparu skaitļos. Tā izveda miljoniem ķīniešu no nabadzības, taču nodarīja vērienīgu kaitējumu videi. Tagad Ķīna apņēmusies ieviest virkni reformu, lai panāktu ilgtspējīgu izaugsmes tempu. Tā vēlas, lai izaugsme balstītos uz patēriņu un pakalpojumiem, nevis investīcijām un ražošanu.
Pēc ekspertu domām, lielākais uzsvars jāliek uz valsts uzņēmumu reformēšanu un fiskālo politiku. Ja tas izdotos, Ķīna nākamās desmitgades laikā varētu saglabāt izaugsmi 6-7% apmērā. Valdība jau spērusi virkni soļu, piemēram, lēmusi par labu brīvās tirdzniecības zonas izveidei Šanhajā.
Eksperti uzsvēruši, ka Ķīna šobrīd atrodas izšķirošajā posmā, kas noteiks tās turpmāko ceļu, un brīdina, ka reformas ieviest nebūs viegli. «Tā ir kā ķīniešu medicīna,» Reuters sacīja Šanhajas Industrial Bank galvenais ekonomists Lu Dženvei. «Ja tu to nelietosi, tev nākotnē var rasties problēmas. Taču, ja to tūlīt liksi lietā, nevari gaidīt rīt jaunības atgūšanu.»