Apdegumi un applaucējumi parasti dzīvniekam rada stipru šoku. Ja savainoto audu daudzums ir ļoti liels, apdeguma izraisītais šoks var pat apdraudēt dzīvnieka dzīvību. Tāpēc vissaprātīgākais, ko var darīt, izņemot varbūt pašu nenozīmīgāko apdegumu gadījumos, ir ietīt dzīvnieku, lai tam nesaltu, un nekavējoties meklēt veterinārārsta palīdzību. Ja apdegums ir neliels un skar tikai ādas virsējo slāni, apcērpiet dzīvnieka vilnu šajā vietā un, ja iespējams, uzlieciet sterilu pārsēju.
Pat viens bites vai lapsenes dzēliens var radīt problēmas, bet, ja kodumu ir daudz, tie var kļūt bīstami. Par laimi, ļoti reti gadās, ka suņi vai kaķi tiek sadzelti vairāk nekā divas vai trīs reizes. Parasti dzēlumu vietas atrodas ap dzīvnieka muti un lūpām. Tas sadzelto nobaida, rada lokālu sāpju sajūtu un piepampumu. Vairumā gadījumu, ja bites vai lapsenes dzēlienam neseko vemšana, aizrīšanās, apgrūtināta elpošana un nekoordinētas kustības, ir vajadzīga tikai auksta ūdens komprese vai maisiņš ar ledu, ko cieši piespiež koduma vietai. Pampumam vajadzētu sākt mazināties pēc trim četrām stundām. Ja šajā laikā parādās kādi no iepriekš aprakstītajiem simptomiem, nekavējoties jāmeklē veterinārārsta palīdzību.
Saulesdūriens parasti piemeklē suņus, sevišķi īsspalvaino šķirņu pārstāvjus. Situācijā, kad karstā laikā dzīvnieks pēkšņi pakrīt bezsamaņā, ātrai reakcijai ir izšķiroša nozīme. Noguldiet dzīvnieku vēsā, ēnainā vietā un ar spaini vai šļūteni lejiet tam virsū aukstu ūdeni tik ilgi, līdz suns atgūst samaņu. Procedūras laikā pavelciet uz priekšu dzīvnieka mēli, lai tā neaizsprosto elpošanas ceļus.
Dzīvnieku var pārņemt histērijas vai epileptisku konvulsiju lēkme. Lai cik satriecošas dažkārt var būt tās izpausmes, lēkmi bieži vien ierosina pavisam nenozīmīgi sīkumi, tāpēc šeit sniegtie padomi aprobežosies tikai ar ieteikumiem, ko nedarīt attiecīgajā situācijā, nevis ko darīt. Histērija novērojama, piemēram, suņu mazuļiem trīs līdz sešu mēnešu vecumā zobu nākšanas periodā. Parastas histērijas lēkmes gadījumā pacentieties dzīvnieku vienkārši nomierināt, tomēr, ja tas pakrīt zemē, ir ļoti agresīvs un airējas ar ķepām gaisā, vislabāk ir to neaiztikt, līdz lēkme pāriet. Atstājiet dzīvnieku vienu tumšā istabā ar ūdens trauku pieejamā attālumā un izsauciet veterinārārstu. Lēkmes neliecina par normālu dzīvnieka stāvokli, tāpēc, ja tas uzbudinājuma stāvoklī uzbrūk, var tikt apdraudēta cilvēka veselība. Lēkme var būt slimības simptoms, sevišķi, ja suns ir ļoti vecs.
(Turpinājums sekos)
*Juglas Dzīvnieku aizsardzības grupas koordinatore