Līga NĪ nozarē darbojas jau desmito gadu, pamatā ar Premium klases dzīvojamajām platībām Jūrmalā un Rīgā, un ar savu darbu ilgtermiņā nopelnījusi gan to, ka klienti viņu atrod paši un pie viņas atgriežas, gan arī nozares atzinību - uzvarētājas titulu šopavasar notikušajā konkursā Nekustamo īpašumu aģents 2016. Jo ilgāk tu šajā jomā strādā, jo vairāk to saproti, izgaršo un jo labāk spēj arī palīdzēt cilvēkiem, kam tas nepieciešams, Līga uzskata. Viņa sapratusi, ka NĪ nozarē vēlas būt arī pēc gadiem 10-20. «Tā ir neizsmeļama, tā rada gandarījumu - kaut vai ar to, kā no tukšas vietas tiek radīts kaut kas un utopiskas, pārdrošas attīstītāju idejas realizējas lieliskā rezultātā.»
Pirmais - joprojām klients
Darbs NĪ sfērā nav tikai darbs ar ēkām vai zemes gabaliem, bet pirmām kārtām - ar cilvēkiem. Uz cilvēkiem Līga fokusējās, arī izvēloties, ko studēt pēc vidusskolas. Latvija bija jauna valsts, pārmaiņas bija ikdiena, jauni cilvēki strauji varēja veidot karjeru politikā, un likās, ka ikviens šajos procesos var daudz ko ietekmēt. Līga sāka studēt politoloģiju Latvijas Universitātē. «Tas bija tāds jaunības maksimālisms. Bet nomācījos gadu un sapratu - ir interesanti, tomēr tur darbs nav tieši ar cilvēkiem, bet pastarpināti. Jutu, ka tas nav man,» Līga stāsta. Viņa jau bija sākusi strādāt starptautiskajā uzņēmumā Siemens Latvia, kur no biroja vadītājas pozīcijas palēnām virzījās mārketinga asistenta pienākumu virzienā, tāpēc iestājās RPIVA - vienīgajā augstskolā, kur toreiz bija ar mārketingu saistīta studiju programma. Līga studēja mārketinga psiholoģiju, un tas darbā ļoti palīdzēja, jo ļāva izprast, kas vispār ir mārketings, ko nozīmē izstrādāt zīmolu, pozicionēt produktu utt.
Līgas potenciāls darbā ar cilvēkiem Siemens nepalika nepamanīts, pēc pāris gadiem viņai piedāvāja personāla vadītājas amatu. Līga izgāja apmācību, paspēja atlasīt uzņēmumam dažus darbiniekus, bet tad aktuālāka dzīvē kļuva cita programma - ģimene un bērni. Līgai karjerā iestājās ilgāka pauze, pēc kuras viņa nolēma sākt ko pilnīgi jaunu.
2005. gadā daudzi Līgas draugi un paziņas bija saistīti ar nekustamo īpašumu jomu, kas strauji gāja uz augšu. Kāda pazīstama juriste, kas mēdza meklēt telpas klientiem, Līgai piedāvāja bērnu audzināšanu apvienot ar palīdzēšanu, tulkojot darījumu dokumentus, dažkārt arī - piedaloties objekta apskates organizēšanā. «Sākumā uz to skatījos visai skeptiski, bet pamazām sāku saprast, ka NĪ joma ir ļoti kompleksa un daudz nopietnāka nekā tikai kupi-prodaj. Tev jābūt bāzes izpratnei par to, kā runāt ar cilvēkiem, par likumdošanu, par NĪ tirgus tendencēm utt. Mani tas viss sāka interesēt,» Līga stāsta. Viņa izgājusi nekustamo īpašumu aģentu kursus Niako, un viņu uzaicināja darbā NĪ kompānija Arco Real Estate. «Sāku strādāt, un pirmajā nedēļā man bija jāsāk darbs ar objektu, kam vēl pēc nedēļas jau atradu pircēju. Tas man bija liels izaicinājums, jo pārdevējs bija Latvijā labi zināms advokāts, bet objekts - māja jūras krastā ar visu no tā izrietošo - kāpu un arhitektūras pieminekļu zona, juridiskās nianses utt.» Darījums bija veiksmīgs, klients pateica paldies, un viņš joprojām ir Līgas klients. Līga smaida - ja darbs ir kvalitatīvs, attiecības ar klientiem un vēlāk ar viņu bērniem un draugiem turpinās gadiem.
Krīzes kanēļmaizītes
Arco Real Estate sākusi strādāt NĪ burbuļa laikā, pēc dažiem gadiem Līga te piedzīvoja arī šī burbuļa plīšanu. Pirms krīzes uz katru NĪ projektu stāvēja rinda ar pircējiem, bija daudz darījumu, bankas kreditēja pa labi un pa kreisi un NĪ aģentiem pelnīt bija viegli. 2008. gads atnāca kā vētra tiem, kas raduši laivot bezvējā. «Atceros - sēžam ar kolēģi darbā, zvanu nav, intereses nav, ir viens darījums reizi trijos mēnešos… Un mēs domājam.» Līga stāsta, ka krīzes laiks viņai tāpēc arī patika, ka piespieda domāt citā virzienā, meklēt jaunas pieejas tirgū, kur karalis nu ir pircējs. «Pat cepām kanēļmaizītes, lai objektos būtu mājas smarža, rotājām egles, tīrījām un kārtojām mājas, ja īpašnieks to nebija izdarījis, - lai tikai potenciālajam pircējam ienākot būtu patīkami tur atrasties un viņš tur gribētu atgriezties.»
Līga tolaik jau vadīja Arco Real Estate Jūrmalas filiāli, un NĪ tirgu šajā kūrortpilsētā 2010. gadā sāka sildīt t. s. «zelta vīza» - iespēja ārvalstu pilsoņiem iegūt termiņuzturēšanās atļauju Latvijā, iegādājoties te nekustamo īpašumu. Tas izraisīja interesi, lai gan jauns dzīvojamais fonds tai atbilstošos apjomos parādījās vien ar vairāku gadu nobīdi. Līga domā, ka šis instruments nebija slikts, taču tam bija jābūt pārdomātākam un ilgstošākam, prognozējamākam. Šobrīd tas vairs nedod pienesumu Latvijai, jo austrumeiropiešiem, uz ko šajā programmā tika likts uzsvars, pievilcīgākas nu kļuvušas valstis ar elastīgākiem nosacījumiem.
Līga ir pārliecinājusies: jo dārgāki ir tirgojamie objekti, jo interesantāki klienti sēž pretī - ar labu izglītību, pasauli redzējuši, tādi, kas savu naudu nopelnījuši paši un Latvijā grib ne tikai baudīt vidi, bet arī darboties, radot kādu pievienoto vērtību. NĪ aģentam viņu uzticēšanās ir jāiekaro. Strādājot NĪ nozarē, kura valsts ekonomikā procesus gan izraisa, gan par tiem signalizē, ir jāsaprot lielās kopsakarības un arī stagnēt nedrīkst. Līga pati sev gadā iedala noteiktus līdzekļus, lai mācītos - vai nu tie būtu koučinga kursi, vai brauciens uz ārzemēm skatīties jaunākās tendences arhitektūrā. NĪ sfērā neiztikt arī bez ļoti stipras nervu sistēmas un augstas stresa noturības. Grūtības mēdz radīt cilvēciskais faktors, tomēr Līga sava darba jēgu un misiju saskata iespējā palīdzēt klientiem caur nekustamā īpašuma prizmu kaut ko uzlabot vai mainīt dzīvē.
Solis plašākos ūdeņos
Līgas darbu novērtē arī kolēģi. Par to liecina viņas uzvara konkursā Nekustamo īpašumu aģents 2016, ko šogad atkal pēc ilgāka pārtraukuma rīkoja Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija un portāls City24. Tajā trīs nopietnās kārtās NĪ aģenti demonstrēja savu profesionalitāti gan teorijā, gan saskarsmē ar klientiem. Līgas mērķis gan neesot bijis uzvarēt, un daudzi pat brīnījušies, kāpēc viņa vispār konkursam pieteicās, - vai kādam pa šiem 10 gadiem vēl nav skaidrs, kā tu strādā?! Bet Līgas motivācija vairāk bijusi ar savu darbu un piemēru kliedēt priekšstatus par NĪ pārdevējiem kā par krāpniekiem un zagļiem (kaut pelēko darboņu vidū tas nereti tā arī ir) un pievērst uzmanību tam, kur slēpjas sertificēta NĪ aģenta spēks. «Saviem jaunajiem kolēģiem vienmēr saku, ka pret šo darbu jāattiecas ļoti nopietni, jo jūs spēlējaties ar savu klientu finansēm,» Līga saka un norāda - būt par NĪ aģentu nebūt nav tikai izrādīt māju klientam un pēc tam saņemt procentus par miljonu vērtu darījumu. Kad jaunie speciālisti to atskārš, daļa no nozares ātri pazūd. Tikmēr tie, kas tajā strādā jau gadiem un kam tas patīk un padodas, bieži nerotē - šajā biznesā tas arī nav labais tonis, jo līdz ar tavu aiziešanu uz citu kompāniju tev līdzi aiziet arī klienti.
Pēc nopietnām pārdomām Līga tomēr pirms mēneša darbavietu ir mainījusi. Iepriekšējos sešus gadus Līga nostrādāja Real Estate Jurmala, kur nokļuva pēc tam, kad viņas vadīto Arco Real Estate Jūrmalas filiāli krīzes laikā pieslēdza Rīgas birojam, tomēr viņas prioritāte palika kūrortpilsēta, kur Līga pati arī dzīvo. (Jūrmalā viņa atradusi arī noturīgu hobiju - tenisa spēlēšanu.) Tomēr pēc septiņiem gadiem prasījās plašākus ūdeņus par Jūrmalu, tāpēc Līga piekrita Baltic Sotheby's International Realty aicinājumam. Viņasprāt, pārmaiņas un izkāpšana no komforta zonas ir veselīgas un dod pozitīvu grūdienu, liek domāt un pamēģināt ko vairāk. Nu klāt nāks arī vadītājas pieredze. «Tas ir vēl viens foršs izaicinājums. Sešu cilvēku komanda, un visi ir personības,» Līga smaida. Sadarbības sākums esot veiksmīgs.