Par ko priecājas vecāki, gan nav īsti skaidrs. Viņu argumentācija nereti ir primitīvi vienkārša - zināmu dienas daļu var mierināt sevi ar domu par to, ka atvase ir «pie vietas», un otrā - «varbūt tomēr kaut kas jēdzīgs no tā slaista iznāks». Par to arī paceļam kausus!
CALVET Cremant de Bordeaux
Sakiet ko gribat, bet šūmes svētku sajūtu tomēr vairo. Pat ja nav nekā īpaša atzīmējama, burbulis glāzē atbrīvo un savu prieciņu rada. Kremantiem, kas vienmēr ir bijuši un droši vien arī paliks dižā brāļa šampanieša «nabaga radinieki», ir viena brīnišķa īpašība - cena. Reizes trīs simpātiskāka. Šodien dzeramais vīns aci priecē ar zeltaini dzelteno krāsu un skaistu burbuļu armādu. Aromāts ekspresīvs, tīrs un kremantiem klasisks - dzeltenie augļi (bumbieri, melones, mandarīni varbūt), viegla siltas, ar labu sviestu apziestas baltmaizes smarža, tīrs, vasarīgs. Arī garša ir tīra, gatava un nesačakarēta, lieliski sabalansēta ar ananasa un citrusu garšām un aromātiem. Patīkami noapaļots un harmonisks. Tikko jaušama mineralitāte, pēcgarša tīra, zaļu ābolu skāba un atspirdzinoša. Viegls, koķets un nepretenciozs, garšīgs dzirkstošais vīns. Ja vīnam pievērsīsiet kaut nedaudz vairāk vērības, tas ļaus ielūkoties sevī nedaudz dziļāk un parādīs arī savu francisko eleganci. Skan mazliet neloģiski, bet sanāk šitā: ikdienas svētku vīns. Pie nesteidzīgām darba dienas vakariņām dzeramais vīns. Lustīgā burziņā lieliem malkiem dzeramais vīns. Priekā!
SANDHILLS Sauvignon Blanc Marlborough 2012
Ja vajadzētu šo vīnu ilustrēt ar kādu ikdienišķu salīdzinājumu, tad pirmais, kas nāk prātā, ir godīga popmūzika. Bez kādas lētuma vai pliekanuma garšas. Tādai mūzikai skanot, atbilde uz aicinājumu padejot parasti ir: «Kāpēc gan ne?» Ikkatrs reiz ir dzirdējis, ka labi Jaunzēlandes savinjoni smaržo pēc ērkšķogām, tad šis nu reiz ir gadījums, kad saņemtais precīzi saskan ar cerēto. Šis vīns savus lietotājus uzrunā ar vienkāršu ritmu un līdzi dungājamu melodiju. Skaisti tīra, gaiši zaļgandzeltena krāsa, aromātos greipfrūts, laims, protams, ērkšķogas un visādi citādi zaļumi - galvenokārt vīstoša zāle un zaļā paprika. Uz mēles vīns vispirms sevi apliecina ar saldu augļainumu, pēc mirkļa parādās akurāts skābums, un kopdarbs izpaužas kā izsvarots skābuma un saldmes līdzsvars - «kraukšķis» jaucas ar augļu garšu un mutē atstāj tīru, svaigu un neuzbāzīgu pēcgaršu ar dzestru zaļu ābolu toni. Noteikti jāatdzesē. Sasilis šis vīns kļūst ļumīgi ļengans. Pieēdiens nav nepieciešams. Šo vīnu mierīgi var notērēt bez uzkodām, bet, ja nu kas, tad derēs augļu salāti, melone ar šķiņķi, kāda zivs, siera vai vistas salāti.