Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -4 °C
Skaidrs
Svētdiena, 24. novembris
Velta, Velda

Horoskopi

Nogurums, steiga, pārslodze, stress ir ierasta modernā dzīvesveida sastāvdaļa. Taču būt konstanti nogurušam nav norma, uzsver ārsti un aicina pārbaudīt veselību, ja ilgstoši bez pamatota iemesla cilvēks jūtas noguris. Viena no slimībām, kuras simptomu klāstā ir nogurums, ir vairogdziedzera funkciju traucējumi, stāsta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas centra Ambulatorās nodaļas vadītāja endokrinoloģe Una Gailiša.

Slinks vai pārāk čakls

Vairogdziedzeris ir viens no endokrīnās sistēmas dziedzeriem un atrodas kakla priekšējā daļā. Ikdienā vesels cilvēks to pat nepamana. Galvenā vairogdziedzera funkcija ir noturēt normālu vielmaiņu organisma šūnās. Pamatā vairogdziedzera slimības var iedalīt trīs lielās grupās. Viena no tām ir hiperfunkcija jeb pārāk aktīva vairogdziedzera darbība, otra izplatītākā kaite ir nepietiekama darbība jeb hipofunkcija un trešā - vairogdziedzera mezgli. Šīs slimības var var pārklāties.

Visbiežāk sastopama nepietiekama vairogdziedzera darbība, ko dēvē par hipotireozi; to lielākoties izraisa vairogdziedzera autoimūnā slimība Hašimoto tireoidīts.

Vairogdziedzeris, kā jau iepriekš minēts, nodrošina pamatvielmaiņu, ja tas strādā par lēnu, cilvēkam ir novērojami šādi simptomi: sausāka āda, trausli mati un nagi, miegainība, nogurums, lēna sirdsdarbība, atmiņas pasliktināšanās, aizcietējumi.

Ja vairogdziedzeris strādā pastiprināti, veidojas tireotoksikoze. Vielmaiņa kļūst ātrāka, parādās nervozitāte, trausls miegs, karsta un mikla āda, paātrināta sirdsdarbība, sirds ritma traucējumi, svīšana, svarā krišanās. Apetīte it kā nemainās, varbūt pat pastiprinās, bet svars zūd.

Bieži sastopama problēma ir arī vairogdziedzera mezgli. Reizēm tie ir saistīti ar dziedzera funkciju izmaiņām, bet ne vienmēr. U. Gailiša stāsta, ka ultrasonoskopisko izmeklējumu iespējas veicina biežāku mezglu atrašanu. «Reizēm slimnieks pats pamana, ka kaklā parādījies bumbulītis. Citreiz pats tos nemaz neievēro, bet, ja ir sūdzības un rodas aizdomas par vairogdziedzera problēmām, tiek veikti attiecīgi izmeklējumi un konstatēti šie veidojumi. Jebkurš mezgls ir jāvērtē, vai tas ir labdabīgs vai tomēr ne, jo mezgliem kā tādiem veselam cilvēkam vispār nekur nevajadzētu būt,» uzsver ārste. Ja ir aizdomas par onkoloģiju, mezglam veic punkciju - sonoskopijas kontrolē ar adatu paņem audu paraugus, izmeklē mikroskopā un nosaka, vai veidojums ir labdabīgs vai ne.

Hipofunkciju un hiperfunkciju nosaka asinsanalīzēs. Parastajā asinsainā bez speciālas atzīmes par hormonu pārbaudi gan mēs neko neuzzinām par vairogdziedzera veselību. Tāpēc sūdzības jāizstāsta ģimenes ārstam, un, izvērtējot situāciju, tas nozīmēs specifiskus izmeklējumus un, iespējams, nosūtīs pie endokrinologa.

Palēnināta vairogdziedzera darbība vairāk raksturīga, cilvēkam novecojot, taču var piemeklēt jebkurā vecumā - pat bērnus. Arī dzīvesveidam tiešas ietekmes nav. Ar vairogdziedzera kaitēm vairāk slimo sievietes, taču tās mēdz piemeklēt arī vīriešus. Tiešas ģenētiskas pārmantojamības nav, taču ir lielāka iespēja, ka cilvēks saslims, ja kāds jau ģimenē sirdzis ar šo kaiti.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Savlaicīgi jāiet pie ārsta

Vairogdziedzera slimību diagnosticēšanai un ārstēšanai jāpievērš nopietna uzmanība, jo tās ir saistītas ne tikai ar svara izmaiņām un dzīves kvalitātes pasliktināšanos. Hipofunkcijas gadījumā pasliktinās holesterīna rādītāji, tas ietekmē sirds un asinsvadu sistēmas veselību.
Ja hormonu līmenis ir augsts, cilvēkam novājinās sirds darbība, attīstās sirds mazspēja; ja kaite ir ielaista, tā jau vairs nav pilnībā izārstējama, var būt arī sirds ritma traucējumi, ko grūti vai pat neiespējami izārstēt.
Ārstēšana notiek ar hormonu terapiju. Precīzi lietojot medikamentus, blakusefektu tikpat kā nav.
Ja ir hormonu nepietiekamība un palielināts ķermeņa svars, arī to var kontrolēt ar hormonu terapijas palīdzību.
Ja vairogdziedzeris nestrādā, kā nākas, iespējams, hormonus regulējošie medikamenti būs jādzer visu mūžu, ik pa laikam veicot izmeklējumus un kontrolējot veselības stāvokli.
Ja ir pastiprināta vairogdziedzera darbība, zāles arī jālieto vismaz gadu.
Dažkārt nepieciešama vairogdziedzera operācija, to veic arī tad, ja mezglu ir daudz un tie ir ļaundabīgi vai izteikti traucējoši.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?