Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +5 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

Dieva ēna valdīs ceturto reizi

Nabadzīgākās postpadomju republikas - Tadžikistānas - pilsoņi trešdien nodos balsis par kādu no sešiem kandidātiem, kas pretendē uz valsts prezidenta amatu. Tomēr nav ne mazāko šaubu, ka vēlēšanās uzvarēs jau vairāk nekā divdesmit gadu valdījušais Emomali Rahmons, kurš tādējādi iegūs iespēju vadīt valsti vismaz līdz 2020. gadam.

Tas, visticamāk, nozīmē, ka nelielā Centrālāzijas valsts turpinās slīgt korupcijā un nabadzībā, bet valdošā politiskā kliķe centīsies aizvērt mutes tiem, kas apšauba par Dieva ēnu dēvētā prezidenta autoritāti.

Opozicionāri nepielaiž

Bijušais kokvilnas audzētāju kooperatīva vadītājs E. Rahmons astoņu miljonu iedzīvotāju lielo Tadžikistānu vada jau kopš 1992. gada, kad viņš kļuva par Augstākās padomes priekšsēdētāju. Tas sakrita ar laiku, kad valstī sākās pilsoņu karš, kurā cīnījās sekulārie spēki un islāmisti.

1994. gadā viņu ievēlēja par prezidentu uz piecu gadu termiņu. 1999. gadā, lielā mērā pateicoties tam, ka divus gadus pirms tam bija izdevies izbeigt pilsoņkaru, kas laupīja ap 100 tūkstošiem dzīvību, E. Rahmonu pārvēlēja, bet šoreiz uz septiņiem gadiem.

Tadžikistānas konstitūcija liedz vienai personai būt par prezidentu vairāk nekā divus termiņus pēc kārtas, tādēļ 2003. gadā prezidenta vadītā Tautas demokrātijas partija ierosināja referendumu, lai atļautu E. Rahmonam kandidēt uz vēl diviem prezidentūras termiņiem. Pārliecinošs vairākums vēlētāju ideju atbalstīja.

Tas viņam deva iespēju balotēties un uzvarēt 2006. gada prezidenta vēlēšanās. Ja ilggadējais vadonis uzvarēs šodien paredzētajā balsojumā, tad saskaņā ar konstitūciju nākamajam vajadzētu būt viņa pēdējam prezidentūras termiņam.

Dalībai vēlēšanās pielaida kandidātus, kas bija savākuši vismaz 210 tūkstošu pilsoņu parakstu. Tas bez E. Rahmona izdevās vēl pieciem politiķiem, kam ir maza atpazīstamība sabiedrībā un kuri izvairās paust pat mērenu kritiku par pašreizējā prezidenta darbu. «Viņi piedalās, lai vēlēšanas izskatītos leģitīmas,» politologs Saimudins Dustovs sacīja aģentūrai AFP.

Savukārt vienīgajai opozīcijas pārstāvei - pazīstamajai cilvēktiesību aizstāvei Oiniholai Bobonazarovai - pietrūka tikai astoņi tūkstoši parakstu, lai varētu startēt vēlēšanās. O. Bobonazarova, kura varēja kļūt par pirmo sievieti, kas kandidē uz valsts augstāko amatu, apgalvo, ka viņas kampaņas dalībnieki ar dažādiem līdzekļiem kavēti savākt nepieciešamo parakstu daudzumu.

Arī cilvēktiesību organizācija Human Rights Watch ziņo, ka Tadžikistānas opozīcija, tuvojoties vēlēšanām, sastapusies ar milzu spiedienu. «Pēdējā gada laikā varasiestādes pastiprināja vēršanos pret opozīciju un tās atbalstītājiem, ieslogot vai iebiedējot vairākus opozīcijas līderus un cenšoties panākt ārvalstīs esošo oponentu izdošanu,» raksta organizācija.

Dzīvo bez elektrības

Daudzi tadžiki pašreizējo prezidentu uzskata par valsts stabilitātes garantu, kas nepieļaušot jauna pilsoņu kara izcelšanos. Tajā pašā laikā valsts ekonomika ir nožēlojamā stāvoklī. Pasaules Bankas dati liecina, ka 47% Tadžikistānas iedzīvotāju dzīvo zem nabadzības sliekšņa, tādēļ aptuveni 1,2 miljoni darbspējīgo bijuši spiesti emigrēt.

Ārvalstīs (pārsvarā Krievijā) strādājošo naudas sūtījumi uz dzimteni pagājušajā gadā pārsnieguši trīs miljardus dolāru (1,56 miljardi latu), kas veido 40% no Tadžikistānas iekšzemes kopprodukta.

Tadžikistānas galvenā eksportprece ir alumīnijs, bet 2010. gadā interneta vietnes WikiLeaks publicētajos ASV diplomātiskajos ziņojumos bija teikts, ka lielākā daļa no simtiem miljoniem dolāru lielās peļņas, ko ienes alumīnija pārdošana, «nonāk prezidenta kontrolēta ārzonas uzņēmuma kontos, nevis valsts budžetā».

Valsts ir atkarīga no energoresursu importa. Miljoniem valsts iedzīvotāju, tajā skaitā galvaspilsētā Dušanbē mītošie, ik dienu saskaras ar stundām ilgiem elektrības piegādes pārtraukumiem. Ne visur tiek piegādāta dabasgāze, kas ir jo īpaši svarīgi ziemas mēnešos, kad kalnu rajonos gaisa temperatūra var noslīdēt pat līdz mīnus 50 grādiem pēc Celsija. Energoresursu deficīta dēļ nīkuļo arī rūpniecība.

Tadžikistānai, kas pēc 2001. gada 11. septembra uzbrukumiem ASV pieslējās amerikāņu pasludinātajam karam pret terorismu, būs nozīmīga loma pēc 2014. gada, kad kaimiņvalsti Afganistānu atstās NATO karaspēks.

Tadžikistānas un Afganistānas 1200 kilometru garā robeža ir ļoti vāji apsargāta, tādēļ pastāv bažas, ka Tadžikistānu no Afganistānas puses varētu pārplūdināt narkotikas un islāma ekstrēmisti.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Tadžikistāna

Centrālāzijas valsts, kas 1991. gadā ieguva neatkarību no Padomju Savienības

Kopš 1992. gada to pārvalda autoritārais prezidents Emomali Rahmons

90% valsts teritorijas klāj Pamira kalni, tādēļ vietējie Tadžikistānu dēvē par Pasaules jumtu

No 1992. līdz 1997. gadam valstī norisinājās karš starp sekulārajiem valdības spēkiem un islāma kaujiniekiem

Tadžikistānā atrodas Krievijas lielākā ārvalstīs izvietotā karabāze. Valstis vienojušās līdz 2042. gadam pagarināt Krievijas militāro klātbūtni Tadžikistānā

Ik gadu no Afganistānas Tadžikistānā ieplūst simtiem tonnu heroīna, kas pēc tam nonāk Krievijā un Eiropā

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?