Aptaujājot 98 uzņēmumus no visām tautsaimniecības nozarēm, LDDK noskaidrojusi, ka tie darbiniekus visbiežāk meklē, izvietojot sludinājumus internetā vai izmantojot personīgos kontaktus, tāpat vairāk nekā puse uzņēmumu izmanto sociālos tīklus, piemēram, LinkedIn.com u. c., salīdzinoši bieži kā darbinieku atrašanas metode tiek liktas lietā arī prakses vietas vai darba vidē balstītas mācības.
Taujāti, ko potenciālajos darbiniekos vērtē visaugstāk, uzņēmumi lielākoties norāda, ka ļoti svarīgas ir viņu spējas izmantot zināšanas, iemācīties jaunas lietas, būtiska ir latviešu valodas prasme, disciplīnas ievērošana un profesionālās zināšanas. Tām pēc svarīguma seko komunikācijas un sadarbības prasmes, spēja piemēroties pārmaiņām un tikt galā ar stresu, spēja ieguldīt attīstībā, to plānot un uzņemties atbildību par karjeru, kā arī spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus, iniciatīva, gatavība uzņemties jaunus darba pienākumus. Neiztikt arī bez angļu valodas prasmes, analītiskām iemaņām, datorzināšanām u. c. Meklējot darbiniekus, 47% uzņēmumu dod priekšroku speciālistiem ar profesionālo kvalifikāciju - gan vidējo, gan augstāko izglītību.
Lielais vairums - 96% - darba devēju par svarīgu atzīst savu darbinieku kvalifikācijas celšanu un tālākizglītību. Tajā pašā laikā pieaugušo izglītību visvairāk apgrūtina mācību izmaksas - to apliecina gan šī darba devēju aptauja, gan iepriekš Centrālās statistikas pārvaldes veikts iedzīvotāju apsekojums. Nākamie nozīmīgākie šķēršļi darba devējiem saistās ar mācību piedāvājumu, nepietiekamo darbinieku motivāciju, kā arī ierobežotām iespējām mācībām plānot laiku tā, lai netraucētu darbu.
Starp aptaujas dalībniekiem nebija neviena uzņēmuma, kam potenciālo darbinieku iepriekšējā darba pieredze nebūtu svarīga vispār, tomēr arī ļoti svarīga tā ir tikai aptuveni piektajai daļai darba devēju. Tātad darba pieredze darba devēju acīs ir priekšrocība, atlasot darbiniekus, tomēr tai nav izšķirošas nozīmes, secina LDDK. Tas gan disonē ar Latvijas iedzīvotāju viedokli, kas noskaidrots portāla Cvmarket.lv nesenā aptaujā, - tajā 76% uzskata, ka svarīgākais kritērijs darbinieka izvēlē ir tieši iepriekšējā darba pieredze. Tai seko kandidāta iegūtā izglītība un tās atbilstība vakancei (to atzīmējuši 16% iedzīvotāju) un valodu prasmes (8%).