Slampē no buferzonas trīs kilometru rādiusā, kurā VAAD darbinieki veica pastiprinātu pārbaudi, lai noteiktu bakteriālās iedegas izplatību, pavisam tika paņemti 32 paraugi ar slimības simptomiem, tie nosūtīti uz laboratoriju. Rezultāti pagaidām ir zināmi tikai par četriem, un tie rāda, ka konkrētie augļukoki - bumbieres un ābeles divās atsevišķās vietās - ir inficētas ar bakteriālo iedegu, tātad tās būs jāiznīcina, Dienai pastāstīja VAAD Augu karantīnas departamenta direktore Gunita Šķupele. Savukārt atlikušie 28 paraugi vēl atrodas testēšanā, tāpēc, iespējams, ka vēl kādā vietā varētu tikt atklāta šī slimība.
Konstatējot inficētu augļu koku mazdārziņā, desmit metru rādiusā ap to ir jāiznīcina arī visi citi augi, kurus varētu būt skārusi bakteriālā iedega. Savukārt komercdārzos tie ir konkrētajā rindā divi blakus augošie koki abās pusēs. Tātad ir jāiznīcina vismaz pieci augļu koki. Pašlaik VAAD darbinieki apzina tos kokus un krūmus Slampē un Jelgavas novadā, kurus vajadzēs iznīcināt, konkrēts to skaits vēl nav zināms.
Iepriekš mēneša sākumā atklātās inficētās bumbieres un ābele atradās uz pašvaldības zemes, tās jau ir nozāģētas un iznīcinātas, un par tām tiks pieprasītas kompensācijas, Dienai pastāstīja Slampes un Džūkstes pagastu pārvaldes vadītājs Visvaldis Girgensons. Viņš norāda, ka kopumā Slampē nav plašu augļu dārzu vai stādaudzētavu, tāpēc lielus zaudējumus šī slimība nevarētu nodarīt, taču tā apdraud piemājas dārzos augošos kokus. 2007. gadā, kad bakteriālo iedegu konstatēja visplašākajā teritorijā - 26 vietās -, tās apkarošana un iznīcināto augļu koku vērtības kompensēšana valstij izmaksāja vairāk nekā 200 000 latu.
Slimības izplatības cēlonis Slampē precīzi nav zināms, taču, iespējams, tā ievesta ar stādāmo materiālu - kādu jau iznīkušu bumbieri. Diemžēl auga pase nav saglabāta, tāpēc precīzi to noteikt vairs nav iespējams. Kā Diena jau rakstīja, VAAD iesaka iegādāties stādus ar augu pasi, uz kuras ir lielie burti ZP, kas nozīmē, ka tie ir pārbaudīti un atbilst valstī pastāvošajām prasībām.
VAAD darbinieki turpinās pārbaudes Jelgavas novadā trīs kilometru rādiusā ap inficētajiem augļu kokiem, lai noteiktu slimības izplatību. Pārbaudes jāpabeidz šonedēļ, paskaidroja G. Šķupele, jo, iestājoties vēsākām naktīm, slimību laboratoriski vairs nav iespējams noteikt, un darbi būs jāturpina nākamgad.