Par šiem jautājumiem tika diskutēts starptautiskajā konferencē No traucējumiem atkarīgu sugu un dzīvotņu apsaimniekošana militārajos poligonos. Konference šogad noritēja Latvijas Kara muzejā, un tajā ar savas valsts pieredzi dalījās eksperti no Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Vācijas, Francijas, Somijas, Dānijas un Šveices.
«Lai kompensētu militāro mācību traucējuma samazināšanos, lietā tiek liktas tādas pašas metodes, kādas izmantojam Ādažu poligonā, - ciršana, pļaušana, dedzināšana, augsnes norakšana, spridzināšana, kā arī nelielu lokālu dīķīšu veidošana abinieku aizsardzībai, ganīšana, ravēšana, dažādu struktūru būvēšana sikspārņu vai citu vietējo mazo zīdītāju sugu vajadzībām. Liela uzmanība tiek pievērsta arī pareizai plānošanai, lai neradītu traucējumu vietās, kur tas dabai būtu bīstams,» skaidro Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra Apsaimniekošanas departamenta Vides nodaļas LIFE+ projekta vadītāja Laura Jukāme. Ornitologs Viesturs Ķerus gan uzsver, ka dažādi pētniecības darbi Ādažu teritorijā tiek veikti jau ilgu laiku. Runājot tieši par dabas aizsardzības plānu, izpētes mērķis ir noteikt teritorijas funkcionālo zonējumu (katrā zonā ir atšķirīgas dabas aizsardzības prasības), izstrādāt individuālo aizsardzības un izmantošanas noteikumu melnrakstu un nepieciešamo pasākumu sarakstu. Šī mērķa sasniegšanai tiek veikta iespējami visaptveroša teritorijā sastopamo sugu un biotopu inventarizācija. Patlaban tā ir gandrīz pabeigta, bet daži no iesaistītajiem ekspertiem, konkrēti - putnu, mežu un saldūdeņu speciālisti, vēl turpina savus lauka darbus.
Sabiedrībā ir priekšstats, ka dabas aizsardzība nozīmē izveidot liegumu un atstāt dabu mierā, taču, lai gan tas ir ļoti svarīgi citām dabas teritorijām, tieši no traucējumiem atkarīgajām dabas vērtībām šāda pieeja nozīmētu drīzu izzušanu, novērojusi L. Jukāme. Tāpēc, lai veicinātu no traucējumiem atkarīgo dabas vērtību aizsardzību un saglabāšanu, būtisks darbs ieguldāms sabiedrības izglītošanā, ka daba atrodas nepārtrauktā attīstībā, kuru veicina periodiski traucējumi. Daba vienmēr atrodas pastāvīgā attīstībā, pat degšana var būt dabisks un nepieciešams process. Ādažu poligonā ir ļoti piemēroti apstākļi, lai ar konkrētiem piemēriem stāstītu par dabas attīstības cikliem, veselīgiem procesiem, kas kādā no stadijām var izskatīties biedējoši un postoši, taču nākotnē nes dzīvību un daudzveidību, uzskata dabas eksperti.