PTAC pārstāve Sanita Gertmane Dienai stāsta, ka saistībā ar nelaimes gadījumu Ventspils piedzīvojumu parkā jau pērn veikta pārbaude Kaķa takā, bet šoreiz novērtēta atrakciju atbilstība regulējumam, kas noteic bīstamo iekārtu darbību. Katapulta esot atbildusi normatīvajiem aktiem. «Jebkādas šāda veida atrakcijas ir saistītas ar paaugstinātu risku, un pēc pārbaudē iegūtās informācijas jūlija sākumā notikušais gadījums nevarētu tikt saistīts ar personāla nolaidību vai iekārtu sistemātisku neatbilstību,» norāda S. Gertmane. «Drīzāk tas ir unikāls starpgadījums.»
Nav gluži ikdiena
Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša uzsver, ka šādi gadījumi ir izņēmums, nevis ikdiena. NMPD gan neapkopo informāciju par aktīvās atpūtas jeb «ekstrēmajām» traumām. Arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcai šādu datu nav. Taču mediķi brīdina par tā dēvētajām vasaras traumām, kas var radīt smagas sekas. Vasarā tā ir drošība pie ūdens - daudzie slīkšanas un noslīkšanas gadījumi, lēcieni ūdenī uz galvas/kājām, kas var draudēt ar invaliditāti uz mūžu vai pat nāvi -, apdegumi pie ugunskuriem, griliem, cirstas un zāģētas traumas, strādājot piemājas teritorijā. Vasarā krietni vairāk ir arī suņu kodumu, sezonāli - čūsku kodumi, indīgo kukaiņu dzēlieni ar nopietnām, spēcīgām alerģiskām reakcijām, pat dzīvību apdraudošām. Diemžēl pieaugušajiem liela daļa traumu notiek, esot alkohola reibumā, atzīst I. Bukša.
Savukārt bērniem vasarā «topā» ir velodrošība - izbraukšana krustojumos vai uz ceļa mašīnu priekšā un kritieni, ietriecot stūri vēderā -, kā arī†kritieni no augstuma, staigājot pa pamestām ēkām, lecot no augsti uzšūpotām šūpolēm, bet pusaudžu vecumā - apreibinošu vielu lietošana. Pavisam maziem bērniem vasara iezīmējas ar traģiskiem gadījumiem, kad mazuļi slīkuši un arī noslīkst piemājas dīķos, izkrīt pa atvērtiem logiem daudzdzīvokļu mājās, stāsta NMPD pārstāve. BKUS statistika liecina, ka slimnīcā jūnijā ar traumām, braucot ar velosipēdu, nogādāts 41 bērns, ar skrituļdēli vai slidām - trīs bērni, lēkājot pa batutu - 19 bērnu.
Pārbaudīs atrakcijas
Arī šogad PTAC plāno pārbaudīt piepūšamo atrakciju sniedzējus, jo tā ir ļoti populāra brīvā laika pavadīšanas iespēja privātos pasākumos, tostarp bērnu ballītēs. «Šogad īpašu uzmanību pievērsīsim tieši atrakciju nomas piedāvājumiem interneta vietnēs, arī sludinājumu portālos. Plānots veikt 13 pārbaudes,» informē S. Gertmane.
Pērn šajā jomā veiktas 18 pārbaudes, tostarp divās piepūšamo atrakcijas ražotnēs. Tā kā tirgus nav kompleksi izpētīts, esot grūti spriest par kopējo situāciju šajā jomā, taču pārbaužu rezultāti par uzlabojumiem neliecina: tiek izmantotas nezināmas izcelsmes iekārtas; nav norādīts ražotājs, identifikācija un ražošanas gads; netiek nodrošināta pilnvērtīga iekārtu uzraudzība; gaisa kompresors neatrodas drošā attālumā no iekārtas; elektrības kabeļi ir viegli pieejami lietotājiem u. c.
Tāpat PTAC speciālisti šogad vērtēs drošību ūdens atrakcijās. Plānotas 10 pārbaudes galvenokārt pie katamarānu, laivu, SUP dēļu nomas pakalpojumu sniedzējiem. «Galvenokārt skatīsimies, vai tiek izsniegtas arī glābšanas vestes, kā arī sniegta nepieciešamā informācija par pakalpojumu un drošības noteikumiem,» informē S. Gertmane. Viņa uzsver, ka, sadarbojoties ar pašvaldībām un rotaļlaukumu apsaimniekotājiem un ražotājiem, ir krasi samazinājies bērnu traumatisms rotaļu laukumos. Publisko ārpustelpu rotaļlaukumu uzraudzība bija pagājušā gada prioritāte, kad pārbaudīti 32 bērnu spēļu laukumi Rīgā, Iecavā, Ogrē, Jūrmalā un Jēkabpilī. Četri bērnu spēļu laukumi pārbaudīti, reaģējot uz patērētāju sūdzībām vai saņemto informāciju.
Tādēļ šogad plānots pievērst uzmanību tieši publiskajiem spēļu laukumiem iekštelpās - lielveikalos, sabiedriskās ēdināšanas vietās un citviet.