Domājot par atteikšanos no Krievijā ražotās produkcijas, paļaujamies, ka lauvas tiesu darba paveiks importējošie uzņēmumi. Tie pārstājuši ievest Austrumos iegūtos dabas resursus, izņēmuši no veikalu plauktiem lielāko daļu sankcijām pakļauto preču un cenšas ierobežot informācijas plūsmu no nedraudzīgās kaimiņvalsts. Taču, kamēr visā šajā jezgā galvenā uzmanība piesaistīta naftai, dabasgāzei un citiem Krievijas ekonomikas tradicionālajiem barotājiem, dziļi ēnā klusi tup un miljonus pelna nozare, uz kuras produkcijas parasti nav izlasāms uzraksts Сделано в России (Izgatavots Krievijā).
Tā ir informācijas tehnoloģiju nozare, kas jau ilgi pirms kara sākuma bija veiksmīgi izpletusi taustekļus pa pasauli, piereģistrējot filiāles ASV, Rietumeiropā un Āzijā. Bieži vien lietotāji pat nenojauta, ka viņu iecienīto spēlīti, kam viedtālrunī tiek atdāvinātas vairākas stundas dienā, izstrādājuši tieši Krievijas programmētāji. Informācija par to nav norādīta ne Google Play vai Apple App Store publicētajā aprakstā, ne arī kompānijas mājaslapā.
NENOSAKĀMA IZCELSME
Tipisks piemērs ir simpātiskais saldumus mīlošais ķēmiņš Om Nom no videospēļu sērijas Cut the Rope, ko savās Android viedierīcēs vien ielādējuši vairāk nekā 100 miljoni lietotāju. Formāli tiek norādīts, ka tās autors ir Apvienotajā Karalistē reģistrēts uzņēmums ZeptoLab, taču, parokot dziļāk, atklājas, ka kompānijas galvenais birojs ilgu laiku atradies nekur citur kā Maskavā, Ļeņina prospektā 42. To 2008. gadā nodibinājuši dvīņi Jefims un Semjons Voinovi, un šobrīd to vada Maksims Petrovs. Tiesa, 2015. gadā kompānijas galvenais birojs pārcelts uz Barselonu, lai apņēmīgie spēļu izstrādātāji varētu vadīt dienas "nīstajos Rietumos".
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 14. - 20. aprīļa numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!