Pamatīga uguņošana un elpu aizraujoši skati debesīs – šādu scenāriju savai sapņu dzimšanas dienas ballītei iztēlojas ne mazums cilvēku. Un tieši tādu dāvanu pirmajā profesionālās dzīves jubilejā sev sarūpēja Džeimsa Veba kosmiskais teleskops, nofotografējot patiesi iespaidīgu jaunu zvaigžņu dzimšanas mirkli 390 gaismas gadu attālumā no Zemes.
Sirreālu gleznu atgādinošajā tuvplānā ir parādīts haoss Rho Ophiuchi mākoņu kompleksā, kur krusteniskās strūklas no jaunām Saulei līdzīgām zvaigznēm ietriecas starpzvaigžņu gāzē un liek tai mirdzēt. Dažas zvaigznes ieskauj virpuļojošs gāzes gredzens, kurā no kosmiskajiem putekļiem dzimst jaunas planētas. Mākoņu kompleksā ir 50 zvaigžņu, kas pēc masas ir līdzvērtīgas mūsu Saulei. Tas nozīmē, ka kādu dienu šie veidojumi varētu līdzināties mūsu planētu sistēmai tās pirmsākumos. Attēla tumšākajās vietās esošās zvaigznes vēl tikai veidojas, tādēļ ir pārklātas ar putekļiem, savukārt molekulārā ūdeņraža strūklas rada spilgtas sarkanās krāsas šļakatas.
"Veba teleskopa sarūpētais Rho Ophiuchi mākoņa attēls ļauj mums daudz skaidrāk aplūkot ļoti īsu zvaigžņu dzīves cikla posmu. Mūsu pašu Saule
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 28. jūlija - 3. augusta numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!