Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) tagad ir ietekmīgākais politiskais spēks. Kopš 2016. gada februāra valdību vada ZZS premjers Māris Kučinskis. ZZS ir arī vietējā varā spēcīgākā partiju apvienība – no tās ir gandrīz 50 pašvaldību priekšsēdētāji, kuru vidū arī seši no deviņiem lielo pilsētu mēriem, ieskaitot sabiedrotos Liepājā un Ventspilī. Latvijas Zemnieku savienības (LZS) valdes loceklis Gints Kaminskis ir Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs. Lielā pašvaldību lobija iespaidā ir piebremzēti partneru centieni gan paātrināt izglītības reformas īstenošanu, gan atjaunot diskusiju par pašvaldību reformas turpināšanu.
ZZS vēlētājs negrib ne vienu, ne otru, bet vēlētāju griba, ko vislabāk atspoguļo reitingi, ZZS vienmēr ir pirmajā vietā. Pēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma veiktajā SKDS aptaujā jūnijā ZZS atbalstīja 14,4% pilsoņu, kas ir otrs labākais rezultāts, un ZZS vadība nepieļauj domu, ka pēc vēlēšanām tā varētu zaudēt valdošās partijas pozīcijas.
Taču šīs vēlēšanas var izrādīties arī ZZS vienīgā iespēja. Tās spēks lielā mērā ir Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, bet viņam līdzās nav redzams neviens jaunais līderis.
Vadošie politiķi Brigmaņa ēnā jūtas diezgan ērti, neredzot vajadzību augt, lai kādreiz pārņemtu vadību.
"Mums ir jādomā par jaunu priekšsēdētāju – tādu cilvēku, kurš tur godā partijas tradīcijas," tā Brigmanis sacīja 2017. gada pavasarī Latvijas Zemnieku savienības kongresā, kurā paziņoja, ka 2019. gadā uz priekšsēža amatu vairs nepretendēšot, jo esot jādod vieta jaunās paaudzes līderim.
Lūgts to komentēt tagad, Brigmanis iepauzēja un tad SestDienai sacīja: "Neviens nav neaizstājams. Mani kolēģi visu šo laiku ir bijuši līdzās, viņi varēja augt un mācīties." Ar kolēģiem vispirms domāts Saeimas deputāts Edgars Putra, kurš ir viens no jaunās paaudzes politiķiem, kā arī Armands Krauze, kurš drīz jau no šīs vecuma grupas būs izgājis. Krauze vairākus gadus ir arī ZZS līderis, tomēr palicis Brigmaņa ēnā.
"Vasarā nav bijis dienas, kad man Augusts nepiezvanītu. Mēs pārrunājam, kas notiek, kā būtu labāk rīkoties vienā vai otrā situācijā. Viņš mūs ar Armandu audzina," apstiprināja Putra. Ar viena sasaukuma pieredzi parlamentā viņš nebaidītos uzņemties ministrijas vadību. Taču Putra nebija pārliecināts, vai Brigmanis tiešām būtu jāmaina. Turklāt būtiski jau esot nevis tas, kurš vada LZS, bet gan, kurš 13. Saeimā būs Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas priekšsēdētājs.
Jaunie jau drūzmējas
Šajā Saeimā ZZS konkurentu nav. Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-TB/LNNK (NA) interesi pārņemt varu nav izrādījusi, jo tai ir izdevīgi būt par ZZS stratēģisko partneri un saņemt teju visu kāroto.
Savukārt Vienotībai ir vajadzīgs laiks, lai atkoptos. Reitingi liecina, ka trijatā šiem politiskajiem spēkiem vairs nesanāk vairākums. Pie Saeimas jau stājas jaunie politiskie spēki, kuri pozicionējas kā alternatīva pašreizējai valdībai. Arī daļā sabiedrības ir pieprasījums pēc modernas, eiropeiskas, uz demokrātiskām vērtībām balstītas partijas, par kādu netiek uzskatīta ZZS, liecina diskusijas sociālajos tīklos.
Madara Ūlande vietnē Twitter bija ierakstījusi:
"ZZS atpakaļrāpulība ir vienkārši episka. Šķiet, viņi ir nolēmuši darīt visu, lai šajā valstī nekas uz labu nemainās."
Jauno spēku ilgas nesen atspoguļoja arī Juta Strīķe (JKP): "Valdība bez Zaļo un Zemnieku savienības būtu tiesiskuma svētki." Attīstībai/Par! līdzpriekšsēdētājam Jurim Pūcem ZZS vadītā koalīcija šķiet "lēna, neizlēmīga, ar sevi aizņemta valdība, kura katras nozīmīgas pārmaiņas pārvērš darba grupā".
Visu rakstu par ZZS lasiet žurnāla SestDiena 27. jūlija - 2. augusta numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
vārds
haralds elceris
P