Janvārī mūžībā devās tobrīd par pasaulē vecāko vīrieti uzskatītais japānis Masazo Nonaka, kurš nāves brīdī bija nodzīvojis 113 gadu un 179 dienas. Vēl šīs nedēļas sākumā dzīva bija par pasaulē vecāko sievieti atzītā japāniete Kane Tanaka, kurai 2. janvārī apritēja 116 gadu. Slavenās Ginesa rekordu grāmatas veidotāji apgalvo, ka arī visu laiku vecākā reģistrētā vīrieša «tituls» pieder japānim – Dziroemonam Kimuram, kurš nomira 2013. gada jūnijā 116 gadu un 54 dienu vecumā. Šie daži piemēri apliecina japāņu nācijas ilgdzīvotāju slavu. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem pērn Japānā vidējais mūža ilgums bija 84,2 gadi.
Lai gan tā it kā izklausās pēc pozitīvas statistikas, tai līdzās jāmin, ka Japāna ir arī viena no visstraujāk novecojošām valstīm pasaulē. Pašlaik vairāk nekā ceturtā daļa no Japānas 127 miljoniem iedzīvotāju ir vecāki par 65 gadiem. Diemžēl daudzi no viņiem vecumdienas pavada vientulībā un trūkumā, tāpēc ir spiesti pat zagt, lai varētu sevi nodrošināt. Japānas cietumi pēdējā laikā piedzīvo gados vecu likumpārkāpēju pieplūdumu. Turklāt liela daļa no viņiem drīz pēc atbrīvošanas atgriežas ieslodzījumā, jo tā nereti ir vienīgā iespēja, lai izrautos no sociālās izolācijas un nabadzības.
Nevēlas būt par nastu
Kopējais noziedzības līmenis Japānā gadu no gada samazinās. 2016. gadā pirmo reizi pēckara periodā reģistrēto kriminālnoziegumu skaits bija mazāks par miljonu, vēsta The Financial Times. Vienlaikus satraucoši pieaugusi noziedzība gados veco japāņu vidū. Laikā no 1995. līdz 2005. gadam par kriminālpārkāpumiem arestēja vidēji 80 sirmgalvju uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, bet no 2005. līdz 2015. gadam – jau 162 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, liecina Nacionālās policijas aģentūras dati. Visbiežākais senioru likumpārkāpums ir zagšana veikalos. Bet Japānas kriminālkodekss paredz cietumsodu pat par šķietami maznozīmīgiem noziegumiem. "Par 200 jenu (1,6 eiro) vērtas sviestmaizes zādzību var ielikt cietumā uz diviem gadiem, bet valsts budžetam tas izmaksā aptuveni 8,4 miljonus jenu (67 tūkstoši eiro)," apgalvo demogrāfs Maikls Ņūmens, kurš 2016. gadā publicēja pētījumu par japāņu senioru noziedzību.
Japānas cietumi pildās ar sirmgalvjiem.
1976. gadā no visiem ieslodzītajiem tikai 2,5% bija vecāki par 60 gadiem. Savukārt 2016. gadā valsts cietumos jau atradās 3750 personu, kas bija vecākas par 60 gadiem, jeb 18,3% no visiem 20 467 ieslodzītajiem, liecina Japānas Tieslietu ministrijas apkopotā statistika. Aptuveni ceturtā daļa no bijušajiem ieslodzītajiem, kas ir vecāki par 65 gadiem, divu gadu laikā pēc atbrīvošanas atgriežas cietumā. Tik augsts rādītājs nav nevienai citai vecuma grupai. 2016. gadā aptuveni no 2500 notiesātajiem, kas bija pārsnieguši 65 gadu slieksni, vairāk nekā trešdaļai jau bija vairāk par piecām sodāmībām.
"Ja jūs esat jauns, tad pēc atbrīvošanas no cietuma varat atrast darbu un jums ir iespēja vadīt normālu dzīvi," Tokijas Nākotnes universitātes profesors Jasujuki Deguči sacīja ziņu aģentūrai Reuters. "Darba iespēju trūkums apvienojumā ar bijušā cietumnieka zīmogu padara sarežģītu vecāku cilvēku atgriešanos sabiedrībā."
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 1. - 7. marta numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Irlielāmērāticams
Neslāvs
NG