Taču filantropijai un mecenātismam ir arī tumšā puse. Nav nekāds noslēpums, ka daudziem bagātniekiem ziedošana ir viens no veidiem, kā uzspodrināt savu tēlu. Jo īpaši svarīgi tas ir cilvēkiem, kuru naudas pelnīšanas ceļš ir ja ne pretlikumīgs, tad ētiski apšaubāms. Līdz šim gan vairums ziedojumu saņēmēju neizrādīja īpašas rūpes par to, kādā veidā šī nauda ir nopelnīta, galvenokārt cenšoties izcelt to, ka tā dos labumu plašākai sabiedrībai.
Nozīmīgu attieksmes maiņu globālās labdarības sektorā varētu ienest notikumi ap Sekleru ģimeni ASV. Sekleri, kam pieder desmitiem miljardu vērta farmācijas impērija, daudzu gadu garumā ir ziedojuši lielas summas zinātnei, izglītībai un kultūrai. Bet pēdējos mēnešos atsevišķi ģimenes locekļi ir ierauti neskaitāmās tiesvedībās par viņu iespējamo atbildību opioīdu krīzes izraisīšanā ASV. Tas ir piespiedis vairākas pazīstamas universitātes un muzejus atteikties no dāsnajiem Sekleru ziedojumiem.
Apsūdz epidēmijā
Gada sākumā nevalstiskā organizācija National Safety Council (NSC) paziņoja, ka mūsdienās ASV iedzīvotājiem ir lielāka varbūtība nomirt, pārdozējot opioīdus, nekā ceļu satiksmes negadījumos. Proti, iespējamība iet bojā uz ceļa ir katram 103. amerikānim, savukārt ieņemt nāvējošu opioīdu devu draud katram 96. ASV iedzīvotājam. To NSC secināja, izanalizējot 2017. gada datus par novēršamajiem nāves cēloņiem. Tās ir sekas opioīdu epidēmijai, kas ASV izcēlās pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados, kad ārsti pacientiem arvien biežāk sāka izrakstīt atkarību izraisošus opioīdos pretsāpju medikamentus.
2017. gadā no recepšu un bezrecepšu medikamentu pārdozēšanas mira vairāk nekā 72 tūkstoši amerikāņu, apgalvo ASV Slimību kontroles un novēršanas centrs. Vairumam no viņiem – 49 tūkstošiem – letāla bija pārmērīga opioīdu lietošana. Centrs lēš, ka opioīdo medikamentu nepareiza lietošana ASV ekonomikai ik gadu rada aptuveni 78,5 miljardu dolāru (70 miljardi eiro) lielus zaudējumus.
Opioīdu krīzes dēļ vairākus gadus pēc kārtas ir samazinājies amerikāņu vidējais paredzamais mūža ilgums. Eksperti gan norāda, ka patiesais krīzes apmērs ir daudzkārt lielāks.
Pēdējos divdesmit gados viens no visvairāk lietotajiem opioīdajiem pretsāpju medikamentiem ASV ir bijis OxyContin, kas ir daudzkārt spēcīgāks par heroīnu un morfiju. To ražo farmācijas uzņēmums Purdue Pharma, kas simtprocentīgi pieder Sekleru ģimenei.
Pagājušajā mēnesī vairāk nekā 500 ASV pilsētu, apgabalu un indiāņu cilšu federālajā tiesā Ņujorkā iesniedza kopīgu prasību pret astoņiem Sekleru ģimenes locekļiem. Prasības iesniedzēji Seklerus apsūdz ārstu un pacientu apzinātā maldināšanā, kā arī agresīvu pārdošanas metožu izmantošanā, lai pārliecinātu, ka OxyContin lietošana neizraisa atkarību. Tas esot novedis pie tā, ka šo medikamentu nepamatoti izrakstīja miljoniem amerikāņu. "Astoņi vienas ģimenes locekļi izdarīja izvēles, kas lielā mērā izraisīja opioīdu epidēmiju," teikts tiesā iesniegtajā dokumentā.
Jau iepriekš pret Sekleriem un Purdue Pharma vairāk nekā ar 2000 prasībām tiesā bija vērsušies virkne štatu, pilsētu un apgabalu, kas farmācijas uzņēmumu vaino opioīdu epidēmijā. Gan ģimene, gan uzņēmums noliedz, ka būtu apzināti maldinājuši ārstus un pacientus par OxyContin negatīvajām sekām. Tomēr Sekleri un Purdue Pharma nesen vienojās par izlīgumu ar Oklahomas štatu un piekrita izmaksāt 270 miljonus dolāru (240 miljoni eiro). Sagaidāms, ka ģimene un uzņēmums mēģinās vienoties par izlīgumu arī ar citiem prasību iesniedzējiem.
Pārtrauc sadarbību
Neskaitāmās prasības tiesā un negatīvā publicitāte ir pamatīgi iedragājusi Sekleru ģimenes slavu. Sekleri, kuru kopējā bagātība saskaņā ar izdevuma Forbes aprēķiniem ir ap 13 miljardiem dolāru (11,5 miljardi eiro), galvenokārt bija pazīstami kā filantropi, kas ir ziedojuši miljonus slavenām mākslas un izglītības institūcijām ASV un Eiropā. Ģimenes vārds ir lasāms daudzos pasaulslavenos muzejos. Piemēram, Metropoles mākslas muzejā Ņujorkā ir Sekleru spārns, tāds ir arī Luvras muzejā Parīzē, savukārt Londonas Viktorijas un Alberta muzejā var pastaigāties pagalmā, kas ir nosaukts Sekleru vārdā.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 26. aprīļa - 2.maija numurā! Ja turpmāk vēlaties SestDienas publikācijas lasīt drukātā formātā, žurnālu iespējams abonēt ŠEIT!
Irlielāmērāticams
melnais humors
lustīgais nerris uz tirgus plača