Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā -2 °C
Apmācies
Otrdiena, 6. decembris
Niklāvs, Niks, Nikolajs, Nikola

Izstāde PURVĪTIS LNMM pagarināta līdz 16. oktobrim

Atsaucoties lielajai apmeklētāju interesei, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs līdz 16. oktobrim pagarina izstādi PURVĪTIS, kas veidota par godu izcilā latviešu ainavista Vilhelma Purvīša 150. jubilejai.

Nacionālās ainavu glezniecības izveidotājs un vērienīgākais modernizētājs Vilhelms Purvītis (1872–1945) ir atzīts par vienu no galvenajām personībām Latvijas 20. gadsimta pirmās puses vizuālajā mākslā. Purvītis pelna īpašu ievērību kā augstākās mākslas izglītības idejas īstenotājs un kultūrpolitikas līdzveidotājs neatkarīgajā Latvijas valstī, kā pirmais Latvijas Mākslas akadēmijas rektors un Dabasskatu meistardarbnīcas vadītājs un vienlaikus – prestižā Rīgas pilsētas mākslas muzeja (tag. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, LNMM) direktors, nacionālās mākslas kolekcijas veidotājs un reprezentatīvu starptautisko izstāžu rīkotājs. Vilhelma Purvīša 150. jubileja ir iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā 2022. gadā.

Eiropeiskā latviešu klasiķa vārds Latvijas mākslas vēsturē un sabiedrības priekšstatos kļuvis par vienu no nacionālās identitātes simboliem. Gleznotāja radīto dzimtās ziemeļnieciskās dabas koptēlu, tāpat kā klasiski komponēto Latvijas ideālo ainavu gadalaiku mijā, mēdz uztvert kā nacionālās ainavas kanonu. Vecmeistaram veltītā jubilejas retrospekcija aptver dažādu daiļrades periodu darbu izlasi no vairākām muzeju un privātkolekcijām.

Kopš izstādes PURVĪTIS atklāšanas 28. maijā to paspējuši apskatīt jau vairāk nekā 52 000 apmeklētāju. Aicinot baudīt vecmeistara mantojumu līdz pat oktobra vidum, izstādes pēdējā nedēļā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs pagarina arī darba laiku: 14. oktobrī tas būs no plkst. 10.00 līdz 20.00, bet 15. un 16. oktobrī – no plkst. 10.00 līdz 19.00.

Bez pamatekspozīcijas Lielajā izstāžu zālē (-2. stāvā) LNMM izstādes laikā piedāvā vēl nebijušu iespēju, uzkāpjot pa sastatnēm 4 metru augstumā, tuvumā aplūkot vienu no Purvīša sienu gleznojumiem, kas rotā 3. stāva vestibilu, – 1907. gadā radīto ainavu Kokneses pilsdrupas. Trīs muzeja linešu gleznojumi ir mākslinieka vienīgais veikums monumentāli dekoratīvajā glezniecībā.

Kā izstādes satelītelements Vilhelma Purvīša gleznu vietā 19. un 20. gadsimta mijas Latvijas mākslas pastāvīgās ekspozīcijas zālē 3. stāvā iekļaujas Kristapa Kalna fotogrāfiju grupa Prototips, kas tematiski saista glezniecības klasikas ilglaiku ar šodienas esamības dokumentējumu. Fotodarbos fiksēta Latvijas ainava četru gadalaiku mainībā, māksliniekam no dokumentāli vērojošas pozīcijas pētot ainaviskos tēlus, klasiskos motīvus un kompozīcijas principus, ko pazīstam no Purvīša gleznām.

Izstādes izskaņā norisināsies atvērtās ekskursijas, kurās apmeklētāji kopā ar muzeja gidiem iepazīs dažādas Vilhelma Purvīša darbības šķautnes. Ekskursijas notiks katru dienu no otrdienas līdz piektdienai: 11., 12. un 14. oktobrī plkst. 15.00, 13. oktobrī plkst. 11.00. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Izstādes veidotāji arī atgādina, ka izstādes dziļākai iepazīšanai ir pieejams audiogids, kas latviešu un angļu valodā vēsta par deviņiem Vilhelma Purvīša mākslas darbiem, kā arī piedāvā noklausīties fragmentus no mākslinieka 1926. gadā rakstītās apceres Daba un māksla. Audiogidu var bez maksas lejupielādēt viedtālrunī, izmantojot LNMM mobilo lietotni Mākslas muzejs.

Savukārt ģimenes ar bērniem tiek aicinātas atklāt izstādi PURVĪTIS ar speciāli sagatavota izziņas un radošu aktivitāšu materiāla palīdzību. Tas bērnus iepazīstina ar nozīmīgā latviešu gleznotāja personību, viņa radītajiem mākslas darbiem un autora radošo procesu. Darba lapas bez maksas paņemamas muzeja Informācijas punktā un izstādē.

Vilhelma Purvīša izstādes sakarā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā īpašas cenas ieejas biļetēm, kas sniedz iespēju vienas vizītes laikā aplūkot gan vērienīgo izstādi, gan visu muzeju kopumā. Apvienotā biļete pieaugušajam maksā 6,00 EUR, studentam vai pensionāram – 3,00 EUR, bet skolēnam – vien 2,00 EUR. Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas, piemēro 20% atlaidi. Ģimenes biļetes (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene) cena ir 5,00–7,00 EUR. Gada biļetes īpašniekiem izstādes un muzeja apskate ir bez maksas.

 

 

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja