Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Sestdiena, 30. novembris
Andrejs, Andrievs, Andris

Nišas kino prieka spektrs

Festivāls Spektrs no 7. līdz 9. novembrim piedāvā Holivudas nišas produktus un Aika Karapetjana šausmu filmu M.O.Ž.

Atšķirībā no Igaunijas, kur nu jau ir pat A klases festivāls Melnās naktis – forums ar nopietnu konkursa programmu –, Latvijā festivālu ainava joprojām ir plūstoša un mainīga. Pēc apjukuma, ko ienesa Arsenāla bēdīgais gals un papildināja Baltijas pērles paziņojums par aiziešanu mūžībā, lauks šķietami ir tukšs. Pie apvāršņa mirgo decembrī paredzētais Rīgas Starptautiskais kinofestivāls, kuram vēl jāiezīmē sava vieta, taču tajā laikā ir attīstījušies vairāki nelieli festivāli. Viens no tiem ir Spektrs – Latvijas kinoblogeru (jaunu kinoentuziastu, kuri savas pārdomas par filmām publicē internetā) aktivitāte, kas jau otro reizi vēlā rudenī trijās dienās piedāvās īpašu filmu programmu.

Ar pasaules elpu

Kaut publiskos izteikumos blogeri nereti mēdz konfrontēt skatītājam draudzīgas filmas un sarežģītās, tātad nedraudzīgās, festivālu filmas, situācija nebūt nav tik vienkārša. Par to liecina arī tas, ka Spektra programmas labāko daļu veido filmas, kas atzinību guvušas nozīmīgos pasaules festivālos – piemēram, Puikas gadi/Boyhood, Putncilvēks/Birdman un citi darbi. Spektra programmā pamatā ir amerikāņu filmas, kas pārstāv Holivudas eksperimentālo nišu, piedāvā īpatnēju autora rokrakstu un prasa īpašu attieksmi un interesi – gan no izrādītāju, gan skatītāju puses.

Ričarda Linkleitera izcilā filma Puikas gadi gada sākumā saņēma balvu par labāko režiju Berlīnes festivālā un kopš tā laika ir iecelta 2014. gada labākās filmas kārtā – šo soli ir spēruši kritiķi (pasaules kinokritiķu apvienības FIPRESCI biedri), kuri nesenajā Sansebastjanas festivālā atzina Puikas gadus par gada labāko filmu. Pēc pirmizrādes Spektrā filma Puikas gadi būs arī kinoteātru repertuārā, tad arī būs iemesls rakstīt par šo unikālo mākslas darbu pamatīgāk.

Pagaidām akcentēšu tikai to, ka Linkleitera filma ir filmēta 12 gadu, – tā stāsta par kādu amerikāņu ģimeni: mammu spēlē Patrīcija Ārkete, tēvu – Ītans Houks. Pāris izšķiras, un turpmāk abus bērnus – zēnu un meiteni – mamma audzina viena, tajā pašā laikā cīkstēdamās gan par labāku dzīvi, gan lielāku algu, gan par citu vīrieti savā dzīvē – vārdu sakot, izdzīvodama visu to ikdienišķo problēmu un emociju pieredzi, kas pazīstama daudziem. Filmas unikalitāte slēpjas ne tik daudz tās sižetiskajās norisēs, cik faktā, ka tā ir notvērusi laika plūsmu – iemūžinājusi gan abu bērnu izaugšanu, gan Patrīcijas Ārketes atveidotās varones novecošanu. Šī laika kategorija ir unikāla filmas sastāvdaļa, kas to padara par fenomenālu projektu ne tikai gada kontekstā, bet arī pasaules kinovēsturē.

Intelektuālais kosmosa stāsts

Spektram ir efektīgs sākums un fināls: festivālu atklāj filma Starp zvaigznēm/Interstellar, ko veidojis viens no izcilākajiem mūsdienu amerikāņu autoriem Kristofers Nolans, kura rokraksta iezīme ir spēle ar laiku un sarežģītām sižetiskām konstrukcijām (filmas Memento, Pirmsākums u. c.). Šoreiz Nolans veidojis kosmisku eposu, kura metaforiskā jēga (filmas aktrises Džesikas Česteinas vārdiem runājot) ir ietilpināma stāstā par tēva un meitas mīlestības nezūdamību. Filma apvieno gan smalku, trauslu filozofisku jēgu, gan grandiozus specefektus. Ne velti Nolans tajā izmanto atsauces uz šedevru, kas tad arī radīja filosofisko kosmisko virzienu pasaules kino – Stenlija Kubrika darbu 2001. Kosmosa odiseja (1968). Taču Nolans nav pašnāvnieks, jo vienmēr ir pratis rafinētas intelektuālas konstrukcijas padarīt par labi pārdodamu preci – te nu viņam līdzinieku Holivudā nav. "Starp zvaigznēm ir varena mēroga filma, kura ir jāpiedzīvo, jāizbauda uz liela, vēlams, pat milzīga, ekrāna, tā nav skatāma uz datora ekrāna vai aipadā," – arī te var piekrist Džesikai Česteinai.

Viņas kolēģi filmā ir Metjū Makonahijs, Anna Heteveja, Maikls Keins. Iespējams, šis intelektuālais kosmosa stāsts pārspēs pērnā gada kosmisko hitu Gravitāte. Arī Starp zvaigznēm drīzumā būs kinoteātru repertuārā, taču, būdams spilgta Holivudas autora darbs, tas noteikti ir pelnījis pirmizrādi festivālā.

Uzbužinot spalvas

Vēl viens obligātais skatāmgabals ir Spektra izskaņā skatāmā filma Putncilvēks vai Neparedzēts neziņas labums/Birdman, kas bija Venēcijas kinofestivāla atklājums šā gada septembrī. Pēc pirmizrādes prese uzgavilēja filmas ironijai, stilam un intonācijai, kas izmantoti šajā stāstā par aktieri, kādreizējo slavenību, kurš nolēmis izmēģināt teātra skatuvi – piekritis spēlēt kādā Brodvejas izrādē. Ar Putncilvēku savas karjeras paplukušās spalvas ir uzbužinājis aktieris Maikls Kītons – tas pats, kurš savulaik bija ne īpaši veiksmīgs Betmens. Arī viņa varonis Putncilvēkā ir aktieris ar paplukušu slavu un apziņas nobīdēm, kas atļauj filmā ieviest atraktīvus sirreālus elementus, vizualizējot varoņa vīzijas. Režisors Alehandro Gonsaless Injarritu (Bābele, 21 grams, Biutiful) ir radījis savu pārsteidzošāko un vitālāko darbu, kas noteikti ir jāredz.

Līdzās šīm filmām ir jāizceļ Latvijas režisora Aika Karapetjana šausmu filmas M.O.Ž. Latvijas pirmizrāde – filma jau paspējusi paceļot, ir rādīta šausmu žanra festivālos pasaulē, arī Amerikā. Stāstā par jaunu bezdarbnieku, kurš ierodas šefa mājā atriebties par atlaišanu no darba, režisors spēlējas ar žanra elementiem un demonstrē, ka ir noskatījies ļoti, ļoti daudz šausmu filmu un ar prieku licis lietā žanra paraugu mācības. Ņemot vērā, ka Latvijā šausmu filmas nav tapušas kopš 90. gadu sākuma, kad tika uzņemta filma Zirneklis, šī varētu būt šerpa un izaicinoša pieredze. Uzreiz jāpiebilst, ka filma ir neatkarīgs projekts, kas valsts finansējumu nav saņēmis.

Mūziķa Nika Keiva cienītājiem noteikti jāķer filma Nika Keiva 20 000. diena/20,000 Days on Earth no Berlīnes kinofestivāla programmas – atraktīvs dokumentalitātes un spēles elementu apvienojums, kurā galvenajā lomā, protams, ir pats Niks Keivs un vienā no lomām viņa psihoterapeits. Pārējās Spektra filmas ar īpašiem izaicinājumiem nepārsteigs, tās ir ar mēru tradicionālas, tālab skatītājam pat ļoti draudzīgas.

Pievērsiet uzmanību dāņu režisora Kristiana Levringa vesternam Pestīšana/The Salvation ar Madsu Mikelsenu galvenajā lomā, trillerim Džons Viks/John Wick ar Kianu Rīvsu, kā arī Džeika Džilenhola uznācienam filmā Nakts reportieris par kriminālreportieri, kurš nojauc robežu starp nozieguma aprakstītāju un līdzdalībnieku. Tiks demonstrēta arī melodrāma ar Keiru Naitliju Iestrēguši jaunībā/Laggies, kurā jaunā aktrise spēlē sievieti pusmūža krīzē.

Festivāls Spektrs

Seansi Kino Citadele 7.–9.XI

7.X
19.00 Starp zvaigznēm/Interstellar
22.30 Džons Viks/John Wick

8.XI
11.40 Iestrēguši jaunībā/Laggies
14.10 Vienīgais seanss Latvijā. Pestīšana/ The Salvation
16.20 Atsitiens/Whiplash
18.30 Puikas gadi/Boyhood
22.00 Nakts reportieris/Nightcrawler

9.XI
12.00 Mežone/Wild
15.30 Vienīgais seanss Latvijā. Nika Keiva 20 000. diena/20,000 Days on Earth
17.40 M.O.Ž. Pēc filmas – tikšanās ar režisoru Aiku Karapetjanu
20.00 Putncilvēks vai Neparedzēts neziņas labums/Birdman 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja