Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +22 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 20. jūlijs
Ramona, Ritma

Foto: Rakstniecības un mūzikas muzejs atslēgas saņems augustā un apmeklētājiem būs pieejams 2025. gadā

Būvniecības darbi jaunajā Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) ekspozīcijas mājvietā – ar bagātu vēsturi apvītajā Vecrīgas namā Mārstaļu ielā 6, Rīgā, VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) vadībā straujiem soļiem tuvojas noslēgumam. Ēka atguvusi savu agrāko spozmi un patlaban notiek inženiersistēmu iestatīšana un ēkas gatavošana nodošanai ekspluatācijā, lai muzejs jau vasarā varētu saņemt nama atslēgas un uzsākt ekspozīcijas ierīkošanu, informē VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

Jaunajā Rakstniecības un mūzikas muzeja mājvietā pabeigti visi iekšdarbi, kosmētiskie un restaurācijas darbi, tai skaitā rūpīgi piestrādāts pie detaļām – iekštelpu sienu zīmējumu un greznā ar rokoko detaļām veidotā centrālā ieejas portāla restaurācijas. Iepriekš veikto demontāžas darbu laikā nams ir atbrīvots no nevērtīgiem uzslāņojumiem un pēdējās desmitgadēs izbūvētajām liekajām starpsienām, iegūstot nepieciešamās telpu aprises.

“Lielākos būvniecības izaicinājumus, pielāgojot vēsturisko namu muzeja vajadzībām, esam pārvarējuši. Kopumā paveikti vairāk nekā 90% darbu. Patlaban notiek vēsturiskā nama gatavošana nodošanai ekspluatācijā un ēkā uzstādīto sistēmu iestatīšana, regulēšana un testēšana," norāda VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

RMM ekspozīcijas Prokastinācija un radīšana objektu un ar to saistīto tehnoloģisko risinājumu izgatavošanu un uzstādīšanu veidos personu apvienība SIA SOLAVI un SIA AD PRODUCTION, ar kuriem VNĪ rīkotā atklātā konkursa rezultātā noslēgts līgums par summu 1,68 miljoni eiro (bez PVN). Ekspozīcijas objektu sagatavošanai un ražošanai atvēlēti seši mēneši. Plānots, ka tās uzstādīšana atjaunotajās RMM telpās varētu sākties 2024. gada augustā, kad tiks pabeigti būvdarbi. Savukārt apmeklētājiem atjaunotais muzejs durvis vērs 2025. gadā, kas būs īpašs gads muzejam, jo tiks svinēta arī RMM simtgade.

"Muzeja ekspozīcijas saturs un šeit piedāvātā īpašā apmeklējuma pieredze veidos jaunu un ēkas dzīvesstāstu turpinošu kultūras virsslāni. Ēkas rekonstrukcijas laikā atklātās artefaktu liecības no Rīgas pirmiedzīvotāju lībiešu 12.-13. gadsimta dzīves ikdienas, ēkas arhitektoniskie uzslāņojumi gadsimtu un īpašnieku maiņās, kā arī šodienas laikabiedru atmiņās dzīvie nostāsti par namu kā brīvdomīgu mākslinieku iecienītu galeriju un kafejnīcu 20. gadsimta deviņdesmitajos – šis viss veido gan īpašu auru, gan uzliek profesionālus izaicinājumus, kuros ne tikai sadzīvot ar vēsturi, bet dot tai iespēju kļūt par vienu no mūsdienīgas muzeja ekspozīcijas uztveršanas maņām," atklāj RMM direktore Iveta Ruskule.

Ļoti mūsdienīgā ekspozīcija ar dažādām instalācijām un runājošiem objektiem muzeja apmeklētājiem ļaus ne tikai novērtēt kultūras mantojumu, bet arī doties neaizmirstamā klātbūtnes piedzīvojumā un pašiem gūt iedvesmu radīšanai. Stāstot par latviešu rakstnieku un mūziķu personībām, 100 epizodēs izgaismosies radošuma cilvēciskie aspekti, par kuriem maz vai nemaz nav rakstīts klasiskos pētniecības avotos: radīšanas rituāli, iedvesmas avoti, aizraušanās un dažādas iemīļotas ikdienas nodarbes, kas aizved pie neatkārtojamiem, ģeniāliem, izciliem, radošiem darbiem. Ekspozīcijas saturs tapis ciešā RMM mākslas ekspertu sadarbībā ar rakstnieci Noru Ikstenu, mākslinieci Annu Heinrihsoni, radošo direktori Unu Rozenbaumu, mūziķi Sigvardu Kļavu. Radošiem pasākumiem papildus būs pieejams labiekārtots pagalms, kuru rotās restaurēti kādreizējie Helēnas Heinrihsones gleznojumi.

Ēka Mārstaļu ielā 6 ir izcils baroka – klasicisma laikmeta vecpilsētas apbūves piemineklis. Tās plānojums ir saglabājies no 1905. gada, ir vēl dzīvi mūru fragmenti no XVII gs., koka kāpnes pārstāv XIX gs. beigu amatniecības skolu, jumta konstrukcija ir tapusi XVII gs. Ēkas galvenās fasādes kompozīcija ir saglabājusies kopš 1823. gada. Galvenais akcents ir greznais ar rokoko detaļām veidotais portāls - XVIII gs. valsts nozīmes mākslas piemineklis, kas atrodas ēkas galvenās fasādes centrālajā daļā. Tāpat līdz mūsdienām saglabājies galvenās fasādes 1. stāva veidojums, kas pārbūvēts 1905. gadā pēc prominentā Rīgas arhitekta Vilhelma Bokslāfa projekta. Rīgas vēstures detaļas ir nojaušamas arī nama bēniņos, kur pēc rekonstrukcijas apmeklētājiem tiks atvērta pasākumu telpa ar atsegtām vēsturiskajām koka konstrukcijām no milzīgām brusām. Rekonstrukcijas darbu laikā atklāti arī vairāki iepriekš nezināmi sienu gleznojumi, savukārt lifta šahtas izbūvei paredzētajā telpā tika atklāts pilnīgi neskarts kultūras slānis ar astoņām dažādām kārtām un unikālas liecības par Rīgas pirmsākumiem. Vērtīgākie no atradumiem ir nodoti Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejam.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja