Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +12 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 28. oktobris
Ninona, Ņina, Antoņina, Oksana
Mūsdienās interese par stiprinātajiem vīniem atkal ir atjaunojusies. Ja tos ražo rūpīgi, tiek iegūti lieliski vīni ar kompleksu aromātu un garšu.

Pasaules saldie vīni

Jau kopš senatnes saldie vīni ik pa laikam nāk modē. Siltajās dienvidu zemēs radītas vairākas metodes, kā dabiski saldās vīnogas pārvērst vēl saldākos vīnos.

Dārgi un maz vīna

Viena metode – vīnogas rudenī atstāj vīnogulāju laukos ilgāk, lai izžūst, pārvēršas par rozīnēm. Citviet tās izber uz salmu pīteņiem un atstāj saulē, lai iztvaiko liekais ūdens. Taču šīm metodēm ir kopīga iezīme – tās prasa daudz laika, darba un dod maz izejvielu vīnam. Kad radās iespēja lielos apjomos destilēt alkoholu, vīna stiprināšana izrādījās daudz ātrāks, lētāks un ražīgāks paņēmiens. Turklāt stiprinātos vīnus varēja uzglabāt ilgāk. Tā Vidusjūras reģiona zemēs gluži praktisku iemeslu dēļ radās stiprināto vīnu tradīcija.
Šī metode ieinteresēja tirgotājus, jo saldos vīnus varēja iegūt samērā nelielā reģionā, bet pieprasījums pēc tiem bija liels, tos nācās tālu un ilgi pārvadāt. Lai vīns pārvadāšanas laikā nesaskābtu etiķī, bija tikai viena izeja – pievienot tam brendiju. 


Grieķijā, Dienvidāfrikā, Austrālijā

Tieši tā radās grieķu mavrodaphne no Peloponesas. Reģiona vīnadārzu pievilināts, Patrā 1854. gadā apmetās Gustavs Klauss no Bavārijas. Pēc sešiem gadiem viņš saražoja pirmo vīnu no mavrodaphne šķirnes vīnogām. Imitējot šeriju, viņš to sāka nogatavināt mucās.

Pēc deviņiem gadiem Klauss sāka šo vīnu eksportēt, radot pamatu ne vien mūsdienu reģionālajai šķirņu cilmes sistēmai (AOC), bet arī vienai no Grieķijas lielākajām vīna darītavām.

Arī Dienvidāfrikā un Austrālijā XIX gadsimtā vīndari aktīvi pievērsās vīnu stiprināšanai. Abās valstīs ražoja un eksportēja vīnus šerija un portvīna stilā un radīja arī vairākus pārsteidzoši labus muskatvīnus.


Līdz 60. gadiem milzīgs pieprasījums

Saldie vīni tirgū dominēja līdz pat XX gadsimta 60. gadiem – pieprasījums bija tik liels, ka tas nobīdīja malā rūpes par kvalitāti. Astronomiskos apmēros pudelēs tika pildīts viduvējs portvīns, šerijs, marsala, muskatvīns.

Pagājušā gadsimta 60. gadi nāca ar pārmaiņām – agrāko gadu smalkos vīnus sabiedrība sāka uzskatīt par pārāk saldiem un nopēla, ka tajos esot pārāk daudz kaloriju. Arī vīna darīšanas tehnoloģijas jau bija attīstījušās tik tālu, ka bez problēmām varēja uzglabāt un pārvadāt tīrus sausos vīnus.

Tikai daži reģioni turpināja veiksmīgi ražot saldos vīnus, citi lielākoties pārgāja uz sausajiem.


Mūsdienās – ļoti kvalitatīvi

Mūsdienās interese par stiprinātajiem vīniem ir atjaunojusies. Ja tos ražo rūpīgi, tiek iegūti lieliski vīni ar kompleksu aromātu un garšu. Lai to izbaudītu, šie vīni visbiežāk tiek pasniegti kā daidžestīvi vai aperitīvi. Taču arī kopā ar desertu tie var sagādāt neaizmirstamu garšas piedzīvojumu.

Aperitīvā tie lieliski sader ar riekstiem un žāvētiem augļiem, kuru nianses jūtamas arī vīnā. Tos var pasniegt arī ar sālītām uzkodām – olīvām, sāļajām mandelēm, salami.

Ar aromātiskajiem stiprinātajiem vīniem pārsteidzoši labi sader trekni, sātīgi ēdieni, piemēram, portvīns ar stiltonu (britu zilo sieru), muskatvīns ar Rokforas sieru. Sausie stiprinātie vīni, piemēram, Marsala Vergine, labi sader pat ar anšoviem, bet tawny port lieliski garšo pie brieža gaļas.

Visu šo vīnu un tumšās šokolādes saderība ir izcila. Pie iespējas nogaršojiet! 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Zirnis joko - 27.10.2021(1)

Ja zooloģiskajā dārzā atver krātiņus, ir muļķīgi domāt, ka pērtiķi ies meklēt darbu.

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko