"Tas, kas redzams filmās par trīs musketieriem un Zorro, nav paukošana!" Latvijas Paukošanas federācijas valdes loceklis un treneris Toms Stašulāns apgāž pašu izplatītāko stereotipu par šo sporta veidu. Filmu varoņu špagu vai zobenu cīņas ir mākslinieciski efektīgas, taču rada iespaidu, ka galvenais ir vicināšanās ar ieroci – taisīt gaisā astotniekus, vispirms daudzkārt uzsist pa pretinieka asmeni un tikai tad censties viņam trāpīt. Īstajā paukošanas sportā mērķis ir dūriens. Taču, ja patīk kino realitāte, patiks arī īstā paukošana, kas kā fiziska aktivitāte der visiem vecumiem, dzimumiem un raksturiem.
Ar paukošanu var arī kaut ko pamainīt savā attieksmē pret lietām
"Šis ir perfekts veids, kā izlikt agresiju. Cīņā esat pretinieki, taču pēc tās noteikti viens otram paspiežat roku. Paukošanas pluss: tajā dažādi cilvēki var dažādi izpausties, jo te ir gan uzbrukuma, gan aizsardzības taktika, – cīnies tā, kā pats labāk jūties vai kas vairāk atbilst tavam raksturam. Ikviens var atrast veidu, kā gūt punktus. Tajā pašā laikā ar paukošanu var arī kaut ko pamainīt savā attieksmē pret lietām – ja dzīvē esi radis tikai aizstāvēties, vari iemācīties arī uzbrukt, doties uz priekšu," stāsta T. Stašulāns un piebilst – kā jau visi sporta veidi, arī paukošana ir iespēja iepazīt jaunus ļaudis, iegūt jaunus draugus. Viņam pašam paukošanā nonākušie liekas ļoti simpātiski cilvēki, patīk arī strādāt ar bērniem kā trenerim Rīgas 3. Bērnu un jaunatnes sporta skolā Juglā. Savulaik, kad T. Stašulāns pats intensīvi trenējās, patika arī biežā ceļošana, dodoties uz paukošanas sacensībām citās valstīs. Pēc viņa domām, paukošana ir ļoti estētisks, skaists sporta veids. Tiesa, lai to arī no vērošanas viedokļa varētu izbaudīt pilnībā, ir šis tas jāsaprot no paukošanas noteikumiem.
Šobrīd Latvijā paukotāju daudzums lēnām palielinās – aptuvenais šajā sporta veidā iesaistīto skaits ir ap 500–600 (sportisti, treneri un amatieri, sākot no bērniem līdz pieaugušajiem), stāsta T. Stašulāns. Paukošanas popularitāte pamazām aug, un tā paver arī izaugsmes iespējas kā tiem, kas trenējas nopietnā līmenī un, piemēram, iegūst sporta stipendijas studijām ārvalstu augstskolās, tā tiem, kas paukotājus trenē.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 4. oktobra, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!