Metodes pirmsākumi – Austrumu medicīnā
Medicīniskās teipošanas koncepta aizsākumi meklējami Japānā un Korejā XX gadsimta septiņdesmitajos gados. Tajā laikā teipošanas metodes tika veidotas, pamatojoties uz pārliecību, ka veselības uzturēšanai un atjaunošanai ļoti svarīga ir kustība un muskuļu aktivitāte un muskuļu funkcija nodrošina ne tikai ķermeņa kustības, bet arī asins un limfas cirkulāciju un ķermeņa temperatūras kontroli. Ja muskuļi nefunkcionē pareizi, tas izraisa daudz problēmu. Rīkojoties saskaņā ar šo pārliecību, tika izveidoti vairāku veidu elastīgie teipi, kas veicina muskuļu darbību kustības laikā, neierobežojot pašu kustību. Šādā veidā ārstējot traumētos muskuļus, tiek iedarbināts paša ķermeņa atveseļošanās process. Deviņdesmitajos gados Alfreds Neihess, bijušais futbolists, iepazīstināja Eiropu ar Japānā radītu ārstniecības metodi Kinesio teipošana. Savas karjeras laikā Japānā viņš bija personīgi izjutis šīs metodes efektus.
Teips nav piesūcināts ar medikamentiem, tā darbība balstās tikai uz materiāla specifisko elastību, un pie ķermeņa tas tiek pielīmētas gluži kā plāksteris. Dažādiem ražotājiem šie elastības veidi atšķiras. Teipu lentēm ir arī dažāds platums un krāsas, kam Austrumu medicīnā ir īpaša nozīme.
Atšķiras elastības procents, ko var iestiept, piemēram, viens no lielākajiem ir 140% iestiepums, lielākajai daļai ir 50%. Uz traumētiem saistaudiem, piemēram, sāpošām potītes saitēm, parasti līmē teipus ar lielāku iestiepuma procentu.
Plašs pielietojums
Teipam ir vairāki uzdevumi: palīdzēt muskulim strādāt vai gluži otrādi – atbrīvoties no saspringuma. Teipu var izmantot, lai nostiprinātu locītavas, palīdzot tām pareizi kustēties. Medicīniskās teipošanas izmantošanas veidu klāsts ir ļoti plašs – traumu ārstniecība, iekaisuma mazināšana (tūska, arī hematoma), stājas korekcija, pārslodzes radītu simptomu ārstniecība (hroniski cīpslu sastiepumi, elkoņa tendinīts, tenisa elkonis, golfa elkonis). Viena no izmantošanas iespējām ir arī neirorefleksīvā iedarbība, piemēram, galvassāpju gadījumā, tāpat arī profilaktiskos nolūkos
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 30. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Rambo