"Gada nogale, kas allaž pārpilna svinībām un ballēm, arī aptiekā ir spraigs laiks – klienti vēlas iegādāties vitamīnus, lai spētu tikt galā ar gaidāmo slodzi, preparātus ādas un matu stāvokļa uzlabošanai, medikamentus uz šķiedrvielu bāzes, kas ir palīdzīgi ķermeņa masas kontrolei un, visbeidzot, arī zāles gremošanas traucējumu novēršanai. Šis top pirkumu klāsts labi uzrāda, kas mūs interesē gadumijas svētku un brīvdienu laikā," stāsta Mēness aptiekas farmaceite Linda Fevraļeva un nekavējoties uzsver, ka līdztekus vajadzētu padomāt arī par sirdi, kam pasākumu pārsātinātībā nāksies uzņemties vislielāko slodzi.
"Lai gan ir pilnīgi normāli nedaudz sevi palutināt, esiet piesardzīgi, lai neaizietu pārāk tālu un nenonāktu līdz svētku sirds sindromam. Medicīniski šo stāvokli apzīmē kā akūtu toksisku miokardītu, kas var piemeklēt pārmērīga alkohola un nesātīga ēdiena uzņemšanas gadījumā," skaidro Inga Orleāne, Veselības centru apvienības vispārējās prakses ārste un EKG metodes speciāliste.
Kas ir svētku sirds sindroms
Viena no būtiskākajām pazīmēm akūta toksiska miokardīta gadījumā ir priekškambaru fibrilācija jeb neregulāra sirdsdarbība, kas saistīta ar pārmērīgu uztura un alkohola patēriņu koncentrētā laika nogrieznī. Lai gan tas var notikt jebkurā laikā, visizplatītākais posms ir gada nogales brīvdienās, kad svētki ir vispiesātinātākie un savās izvēlēs par to, ko “gāžam” vēderā, kļūstam neizvēlīgi.
Svētku sirds sindroms var piemeklēt ikvienu, taču lielāks risks ir tad, ja jau ir kādas sirds problēmas. Laika gaitā tās var izraisīt nopietnākas komplikācijas, piemēram, sirds mazspēju un insultu.
Kā izpaužas svētku sirds sindroms
Tā simptomi ir tādi paši kā priekškambaru fibrilācijas gadījumā.
Var just:
- enerģijas trūkumu jeb nogurumu, kas ir izteiktāks nekā parasti brīvdienās;
- diskomfortu krūšu rajonā – tas var izpausties kā sāpes vai spiediens krūtīs;
- reiboni un sajūtu, ka var zaudēt samaņu;
- sirdsklauves – šķiet, ka var dzirdēt, kā sirds dauzās krūtīs;
- apgrūtinātu elpošanu – ikdienas gaitās ir grūtāk elpot, iespējama apgrūtināta elpošana arī miera stāvoklī.
Kā sindromu ārstē
Tas ir atkarīgs no vispārējā veselības stāvokļa – atbilstoši tam tiks noteikta terapija, taču vispirms ārsts ieteiks pilnībā atteikties no alkohola. Pētījumi liecina, ka izdzerot mazāk nekā 80 miligramus alkohola dienā, var samazināt “svētku sirds sindroma” risku.
Vai no svētku sirds sindroma ir iespējams izvairīties
Jā! Un tas nebūt nenozīmē, ka jāsēž ar glāzi ūdens, kamēr visi pārējie izklaidējas.
Lūk, daži padomi veselīgai atpūtai!
- Ēdiet un dzeriet ar mēru. Ja vakarā dodaties uz ballīti, brokastīs un pusdienās ēdiet mazāk. Vai arī paēdiet pilnvērtīgu, veselīgu maltīti tieši pirms pasākuma, lai būtu mazāk kārdinājuma pārspīlēt. Tā vietā, lai nogrieztu milzīgu šķēli no namamātes slavenās kūkas, paņemiet mazāku gabaliņu, ēdiet lēnāk un izgaršojiet katru kumosu. Malkojiet vienu kokteili visu vakaru, nevis tveriet pēc otra, trešā, piektā.
- Nepārtrauciet fiziskās aktivitātes. Ievērojiet savu regulāro treniņu rutīnu – svētku dienas nav iemesls pārtraukt aktivitātes. Ja rūpēsities par veselību arī garās brīvdienās, būs mazāka iespēja iegūt paliekošās sirds problēmas.
- Centieties saglabāt mieru. Brīvdienu laikā dažkārt nākas izjust papildu stresu. Tas ir normāli, taču neļaujiet tam kļūt nekontrolētam. Dodiet laiku atslodzei no kņadas un vienkāršām, ierastām nodarbēm. Tas var palīdzēt uzlabot sirds veselību.
- Esiet uzmanīgi ar medikamentiem. Pēc nakts uzdzīves ar alkohola lietošanu nereti gribas ķerties pie nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem, lai atvieglotu paģiru jeb toksikozes simptomus. Taču šīs zāles var radīt vēl lielāku stresu sirdij – paaugstināt asinsspiedienu un izraisīt sirdsdarbības traucējumu risku.
Sagaidīsim jauno gadu nevis ar svētku sirds sindromu, bet ar patiesu svētku prieku sirdī!