Ar gadiem kļūstam smagāki
Ak, to jau visi zina… Tomēr, kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes 2015. gadā veiktais pētījums, Latvijā no aptaukošanās cieš teju 40 procentu vīriešu un nedaudz vairāk nekā 30 procentu sieviešu. Jā, pirms pusotra gada pētīti, bet nez vai pa šo laiku kaut kas būtiski ir mainījies… Aptaukošanās biežāk skar sievietes – no visām sievietēm, kurām ir liekais svars, lielākā daļa cieš arī no aptaukošanās (24 procenti no visām sievietēm), no vīriešiem ar lieko svaru teju puse cieš arī no aptaukošanās (18 procentu no visiem vīriešiem). Turklāt vīriešiem liekā svara problēmas parādās, jau pārkāpjot 30 gadu slieksni, bet sievietēm tās uzbrūk pēc 40 gadu vecuma. Pieaug arī liekā svara problēmas bērniem – šādu mazuļu skaits palielinās, it sevišķi pusaudžu vecumu sasniedzot, kad neveselīga uztura paradumiem pievienojas hormonu svārstības.
Pie vainas mēdz būt arī veselības problēmas – vairogdziedzera kaites, cukura diabēts, dažādu medikamentu lietošana –, taču liekie kilogrami neuzbrūk vienā mirklī. Arvien smagāki kļūstam pamazām, un, laikus pievēršot uzmanību uzturam, sākot intensīvāk sportot, iespējams pārmērīgo lieko kilogramu pieaugumu kontrolēt.
Nē – pusfabrikātiem
Uztura speciāliste Guna Rijkure skaidro – nav jāizgudro jaunas diētas, ir jāievēro veselīga uztura pamatprincipi. Nomest jau uzkrāto ir grūtāk nekā neļaut tam uzkrāties. Ir naivi cerēt, ka sieviete 35 gadu vecumā, kurai ir, piemēram, divi mazuļi, svērs tikpat, cik svērusi, kad bija 20 gadu!
"Liekais svars parādās, kad ēdam pusfabrikātus, gatavos ēdienus, par kuru sastāvu neesam droši. Tajos mēdz būt ne tikai pārāk daudz tauku, kaloriju, bet arī slēptie cukuri. Nav obligāti jāapēd konfektes – cukurs slēpjas arī jogurtos, sulās un daudz kur citur. Ja gribas notievēt, jātiek vaļā no cukuriem, jāseko līdzi, ko ēdat. Ja māc bažas, ka pie liekā svara vainojami veselības traucējumi, jādodas pie uztura speciālista vai endokrinologa," iesaka Rijkure.