Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Aptauja: 9 no 10 Latvijas iedzīvotājiem ir svarīgs viņu zobu un mutes veselības stāvoklis

Phillips Sonicare aptaujas dati Baltijas valstīs liecina, ka 91 % Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka zobu un mutes higiēna un veselība ietekmē cilvēka veselību kopumā. Tomēr liela daļa iedzīvotāju gan par saviem, gan arī bērnu zobiem nerūpējas pietiekami apzinīgi.

Viens no būtiskākajiem zobu un mutes kopšanas kritērijiem ir pareizi izvēlēta zobu pasta, taču saskaņā ar aptaujas datiem 55% Latvijas iedzīvotāju par to neinteresējas vai fluorīdus saturošu zobu pastu nemaz neizvēlas. Fluorīda saturs zobu pastā ir ļoti svarīgs, jo tas palīdz pret kariesa veidošanos un attīstību, veicina zobu emaljas izturību un aizsargā pret zobu bojāšanos, kas ir jo īpaši svarīgi, piemeklējot īsto zobu pastu savam bērnam.

Īpaša uzmanība zobu un mutes veselībai jāpievērš jau laicīgi

Philips Sonicare aptaujas dati rāda: lai arī vērojamas pozitīvas izmaiņas, proti, salīdzinot 2018. gada un 2021. gada aptaujas datus, bērna vecums, kurā vecāki izvēlas viņu vest pie zobārsta, samazinās, par nožēlu, mazliet vairāk nekā puse Baltijas valstu iedzīvotāju bērnus pirmo reizi pie zobārsta vēl aizvien ved tikai 2 gadu vecumā vai vēlāk. Vairāk šādu vecāku ir Igaunijā (62%), bet īpaši neatpaliek arī Latvija (58%) un Lietuva (56%).

Nav šaubu, ka zobi ir jākopj rūpīgi un īpaša uzmanība tiem jāpievērš jau pavisam agrā vecumā, taču liela daļa vecāku vēl joprojām kavējas ar bērna pirmajām vizītēm pie zobārsta. Kā zināms, piena zobi sāk šķilties jau pirmajā mazuļa dzīves gadā un īpašas rūpes par tiem ir izteikti svarīgas. “Parasti zobārsti iesaka bērnus pie zobārsta vest uzreiz, kā ir izšķīlies pirmais zobiņš. Šis apmeklējums nepieciešams, lai kopīgi izrunātu, ko un kā vecākiem pareizi darīt. Mēs noteikti neiesakām šo vizīti novilcināt līdz brīdim, kad bērnam jau izveidojušies caurumi vai radušās citas zobu un mutes veselības problēmas, jo gan zobārstu, gan arī vecāku inteteresēs ir nesabojāt bērna pirmo pieredzi pie zobārsta,” komentē zobārste Ieva Gavare.

Lai izvairītos no dažādām zobu un mutes veselības problēmām, pirmais priekšnosacījums ir kārtīga un regulāra zobu un mutes higiēna. Baltijas valstu iedzīvotāji visbiežāk gan sev, gan bērniem izvēlas parastās zobu birstītes, taču aptaujas dati liecina, ka elektrisko birstīšu lietojums aizvien palielinās – jau 30% Igaunijas iedzīvotāju izvēlas tieši elektriskās zobu birstes, kamēr Latvija un Lietuva stipri atpaliek. “Ņemot vērā, ka vecākiem bērnu zobiņi jāpārtīra līdz pat 8 gadu vecumam, tad svarīgi izvēlēties tādas zobu birstes, ar kurām visvieglāk panākt vēlamo rezultātu. Mēs parasti iesakām elektriskās zobu birstes, jo tās pareizi pieguļ zobiņam un bez manuālas piepūles veic pareizas kustības, kas palīdz ātrāk un efektīvāk sasniegt izcilu zobu un mutes higiēnu, taču, protams, var turpināt lietot arī parastās zobu birstes,” uzsver zobārste Ieva Gavare. Salīdzinot 2019. gada un šī gada datus, ar parasto birstīšu nomaiņu pret elektriskajām visraitāk veicas igauņiem – to lietojums palielinājies par 10%, kamēr Latvijā tikai par 5% un Lietuvā tikai par 4%.

Atraktīvs risinājums bērnam un lielisks palīgs vecākiem

Gandrīz 60% Baltijas valstu iedzīvotāju uzskata, ka modernās tehnoloģijas un aplikācijas palīdz bērniem tīrīt zobus regulārāk un kārtīgāk, liecina Philips Sonicare veiktā aptauja Baltijas valstīs. Vispārliecinātākie par to, ka zobu tīrīšana, izmantojot modernas tehnoloģijas un aplikācijas, ir noderīgs palīgs bērnu zobu higiēnas un veselības uzturēšanā, ir Latvijas iedzīvotāji (65% aptaujāto), īpaši neatpaliek arī Lietuvas (59%) un Igaunijas (46%) iedzīvotāji.

Taču ne tikai Baltijas valstu iedzīvotāji, bet arī Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Bērnu nodaļas zobārste Ieva Gavare piekrīt, ka mobilās aplikācijas un citi atraktīvi rīki ir ļoti labs veids, kā zobu tīrīšanu padarīt jautrāku, patīkamāku, bet pats svarīgākais – kārtīgāku un regulārāku.  

Kopumā Philips Sonicare aptaujas dati liecina, ka lielākā daļa Baltijas valstu iedzīvotāju nopietni uztver zobu un mutes higiēnas pamatprasības, kā arī apzinās, ka zobu un mutes veselība ietekmē cilvēka veselību kopumā, tādēļ pamazām cenšas gan mainīt dažādus zobu tīrīšanas paradumus sev, gan meklēt atraktīvus risinājumus saviem bērniem.

Aptaujā piedalījās 1011 Latvijas, 1007 Lietuvas un 1003 Igaunijas iedzīvotāji. Aptauja veikta no 2021. gada 17. augusta līdz 24. augustam.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Veselība

Vairāk Veselība


Dārza Diena

Vairāk Dārza Diena


Senioru Diena

Vairāk Senioru Diena


Dienas padomi

Vairāk Dienas padomi


Būve un interjers

Vairāk Būve un interjers


Cits

Vairāk Cits