Sviedru kapitāls
Biedrības Project Net galvenais darbības mērķis ir izglītības joma – uzņēmējdarbības izglītība un mūžizglītība. Pašlaik tuvojas noslēgumam Ivetas Cīrules realizētais Erasmus+ projekts Dial, kura ietvaros izstrādāti digitālo prasmju mācību materiāli senioriem. Tie pieejami virtuālajā platformā Moodle, un, tā kā šī projekta ietvaros sadarbojušās četras partnervalstis – Latvija, Turcija, Kipra un Portugāle –, materiāli ir sagatavoti ne tikai latviešu un angļu, bet arī grieķu, turku un portugāļu valodā. Taču digitālās prasmes ir tikai viens no topošās senioru universitātes mācību moduļiem. Universitātē papildināt zināšanas vai apgūt jaunas prasmes varēs visdažādākajās jomās, sākot no sadzīviskām lietām un gleznošanas, beidzot ar projektu vadīšanu.
Iveta Cīrule stāsta, kā sākusi darbību: "Līdz šim esmu aktīvi darbojusies ar dažādiem starptautiskiem projektiem izglītības jomā – uzņēmējdarbības izglītībā, radošo industriju attīstībā, jauniešu segmentā. Esmu bijusi lektore daudzos Eiropas projektos. 2013. gadā sapratu, ka ir nepieciešams dibināt biedrību, jo ir pieejams Eiropas finansējums, lai strādātu ar projektiem interesantā jomā. Pirmie gadi gan bija tāds sava veida sviedru kapitāls, kad rakstu un rakstu projektus, mēģinu, bet veiksmes faktors ir mazs. Lai biedrībai apstiprinātu lielāku projektu, nepieciešama iepriekšēja pieredze. Tas ir līdzīgi kā jauniešiem, kuriem vajadzīga prakse, bet pieredzes nav." Taču, pateicoties daudziem starptautiskiem kontaktiem, ko Iveta bija nodibinājusi lektores darbā, viņa sāka veidot potenciālo sadarbības partneru tīklu, lai projektus īstenotu kopīgiem spēkiem.
Trešās paaudzes kustība
Ar labu paraugu, kā jāstrādā biedrībai, Iveta iepazinusies 2012. gada oktobrī, piesakoties tolaik populārajās Grundtvig darbnīcās. Viena no Ivetas interesēm vienmēr ir bijusi veselīgs uzturs, dzīvesveids un sports. Kāda no Grundtvig piedāvātajām iespējām bijusi ar zaļo lauksaimniecību un zaļo domāšanu saistīta darbnīca pieaugušajiem Portugālē. Iveta atceras: "Tā bija neliela Portugāles pilsētiņa, kur pašvaldības atvēlētās telpās viena organizācija vadīja veselu institūciju. Tas bija mans sapnis – vienuviet atrodas jauniešu māja, karjeras izaugsmes centrs, notiek dažādas mācības, darbojas veselīga dzīvesveida skola. Nedēļu tur pavadīju kopā ar svešiem cilvēkiem, mācījos zaļo lauksaimniecību, tā bija ļoti interesanta vizīte."
Kad Iveta atgriezās mājās, viņas mērķis jau bija ieguvis konkrētas aprises – nokopēt Portugāles pieredzi: "Sapratu, ka šajā jomā jāsāk darīt pašai un jādibina biedrība. Tā 2013. gadā radās Project Net. Sāku aktīvi izmantot savus starptautiskos kontaktus un biedrībai noteicu divus virzienus – uzņēmējdarbības izglītība un dažādas prasmes pieaugušajiem un sports, aktīvs dzīvesveids un veselīgs uzturs." Tolaik Iveta iepazinusies ar tagadējo projekta Dial partneri Kiprā – tā ir biznesa organizācija, kurai Kiprā pieder mācību centrs ar 40 datoriem un pamatdarbība saistīta tikai ar digitālo prasmju attīstīšanu. "Pašlaik šī biznesa organizācija kā partneris ir iesaistīta 19 projektos – tas ir ļoti daudz. Esmu priecīga, ka satiku šos cilvēkus un attīstījās Dial projekts. Savukārt no digitālo prasmju projekta attīstījās ideja par senioru universitāti Latvijā. Starptautiski to dēvē arī par trešās paaudzes universitāti – tā ir sociāla kustība, kas aizsākusies pagājušā gadsimta 70. gados. Universitāte apvieno tos, kuri pabeiguši darba gaitas, un ne vienmēr tas nozīmē aiziešanu pensijā, tā var būt arī izdienas pensija, kad pēc 50 gadu vecuma cilvēks var palikt bez aktīvām darba gaitām. Šī ir iespēja bez stiprām likumiskām saitēm nākt uz universitāti, mācīties un uzlabot savas prasmes. Turklāt senioru univer- atlīdzības – tas ir brīvprātīgo darbs," atklāj Iveta Cīrule.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 2. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
konceptors
M
(*****)