Toreiz Senioru Diena tikai uzsāka iepazīšanos ar darbīgākajām Latvijas pensionāru biedrībām, un līvānieši bija starp tām. _Baltajā mājā_ satiekam arī Venerandu Cauni – klāt nākušie gadi nav mazinājuši kundzes enerģiju. Uzzinām arī, ka Venerandas mamma šogad svinēs jau 100. jubileju!
Biedrībā joprojām saimnieko Inguna Badune: "Arī man tuvojas pensijas vecums. Vai stāšos kādā pensionāru biedrībā – nezinu. Varbūt labāk ceļotāju klubiņā?" Inguna apliecina, ka Līvānos pensijas vecumu sasniegušajiem klājas labi. Tas arī bija iemesls tikties vēlreiz – lai novērtētu, cik nozīmīgs reģionos ir pašvaldības atbalsts senioru dzīves kvalitātes un iespēju nodrošināšanā.
Divi spārni
"Mums Līvānos ir ļoti interesanta situācija – ir gan seniori, gan pensionāri," smej Inguna Badune. Jau 1995. gadā Līvānos tika nodibināta pensionāru apvienība, kuru ilgus gadus vadīja Veneranda Caune. Ap 2005. gadu situācija mainījās – pensijas vecumu sasniegušie sāka apvienoties interešu grupās. Pēc tam Veneranda Baltajā mājā vadījusi senioru kopu Rudens roze, tagad ir kopas darbīga pārstāve, Ceļotāju klubiņa vadītāja un, kā pati par sevi mēdz pieteikt – Ingunas Badunes ārštata padomniece.
Te jāpiebilst, ka 2015. gadā Caune saņēmusi Līvānu novada pašvaldības apbalvojumu Līvānu Goda pilsone. Tas piešķirts par nozīmīgu ieguldījumu pensionāru interešu aizstāvībā, senioru darbības tīkla, mūžizglītības un aktīva dzīvesveida popularizēšanā, par ieguldījumu pašvaldības darbā, kā arī senioru organizāciju izveidē un saliedēšanā. Tieši pateicoties Venerandas aktīvai darbībai, Latvijas svētku dienu sarakstā ir iekļauta Veco ļaužu diena, ko atzīmējam 1. oktobrī.
"Labāk nekā Baltajā mājā nav nekur," taujāta, kā pa šiem gadiem mainījusies biedrības ietekme un funkcija, savu nostāju pauž Veneranda, viņa pamato: "Mainījusies darbības virzība – tagad tā vairāk vērsta uz izglītojošo funkciju, kas arī izteiktāk piesaista cilvēkus. Inguna caur projektu realizāciju pie mums aicina dažādus lektorus. Apmeklēt šos pasākumus ir bauda."
Inguna Badune turpina: "Baltajai mājai ir divi spārni – viens ir sociālie pakalpojumi un atbalsts. Mums ir ļoti laba sadarbība ar pašvaldību – kā deleģētais pakalpojums tiek apmaksāta Dienas centra darbība, pakalpojums Aprūpe mājās. Biedrības telpās iedzīvotājiem pieejamas arī dušas un veļas mazgāšanas iespējas, te ir neliels tehnisko palīglīdzekļu centrs, kur bez maksas jebkuram līvānietim pēc nepieciešamības pieejams, piemēram, ratiņkrēsls vai kruķi. Turklāt sadarbībā ar Ziedot.lv un Latvijas Samariešu apvienību šeit dalām pārtikas pakas. Otrs spārns ir mūsu realizētie projekti, nupat saskaitījām, ka kopš 1996. gada esam realizējuši jau vairāk nekā 100 dažādu projektu."
Visvairāk šos pakalpojumus novērtē vidējā un vecākā paaudze, kā arī cilvēki ar īpašām vajadzībām, bieži vien – bez darba palikušie. Inguna lēš, ka ik mēnesi Baltās mājas iespējas izmanto aptuveni 50 līvāniešu, taču, ja notiek kāds lielāks pasākums, tad vairāk. "Ilglaicīgi pazīstamie apmeklētāji visi ir mūsu draugi. Jauni cilvēki savukārt iesaistās, vadoties pēc interesēm, piemēram, dzejas mīļotāju vai šūšanas klubiņā. Jaunie jau ir ļoti aizņemti darbā," saka Inguna.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 26. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!