Guntis Grants apgalvo, ka kopumā lilijas nav cimperlīgas puķes. Taču jāņem vērā, ka tām patīk saule, skāba augsne, bet trompetlilijām gan kaļķaināka. Āzijas lilijas esot demokrātiskas un gatavas augt teju jebkur. Tādās vietās, kur pavasarī stāv ūdens, nekas nesanāks, bet patiesībā augsnes sastāvs lilijām ir stipri vienaldzīgs. Galvenais ir barības vielas. Ja to pietiek, lilija kļūst par tādu nezāli, ka vaļā nevar tikt. "Esmu redzējis brīnišķīgus liliju stādījumus tīrā Latgales mālā, no kura var ķieģeļus taisīt, bet – māls iepriekš gadiem ilgi bijis ielabots ar kūtsmēsliem. Tāpat pats esmu audzējis baltā kāpu smiltī, bet – ielabotā ar kūdru un minerālmēsliem. Aug arī purva malā tīrā sfagnu kūdrā, bet atkal – augsne gadiem ilgi ielabota ar kūtsmēsliem. Latvijas zemē visbiežāk pietrūkst kālija. Esmu audzējis lilijas atšķirīgās vietās šeit un Carnikavā, un, taisot analīzes, redzēju, ka pietrūkst arī vara un cinka. Šīs vainas novēršanai lietoju komplekso minerālmēslojumu Yara Mila – lēts un labs, der visam dārzam, sākot no zemenēm un ābelēm līdz pat lilijām," stāsta G. Grants.
Šī vasara bijusi sausa, tādēļ liliju ziedkāti sanākuši īsāki, arī sīpolu raža būs vājāka, bet, no otras puses, ja līst lietus un lapas ir slapjas ilgāk par 24 stundām, sadīgst liliju lapu pelēkās puves sporas un sākas infekcija – lapas kļūst plankumainas, nokaras brūnas un atmirst. Nesmukums dārzā un mazs sīpolu pieaugums.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 1. augusta, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!