Arī nokritušos augļus tik viegli uzreiz likt mutē! Kāpēc, tikai mazgājot ogas, dārzeņus un zaļumus, iespējams pasargāt sevi no inficēšanās ar diviem mūsu reģionā sastopamajiem parazītiem – cērmēm un ehinokoku, skaidro infektoloģe Sniedze Laivacuma, bet aptieku tīkla Apotheka farmaceite Līga Cīrule stāsta, kurām cilvēku grupām jābūt īpaši piesardzīgām.
Parazītu oliņas gaida īsto brīdi
Infektoloģe Sniedze Laivacuma stāsta, ka parazīta dzīves cikls sākas, cērmju oliņai nonākot augsnē, kur tā nobriest un sagaida brīdi, kad līdz ar kādu augli vai dārzeni cilvēks oliņu pacels, apēdīs, tā nonāks organismā, tur izšķilsies kāpuriņš, no kura izaugs 10–40 cm garais parazīts, kas lielākoties mitinās tievajā zarnā. Ne vienmēr cērmju klātbūtni organismā ir tik vienkārši diagnosticēt, un parazīts var izraisīt simptomus, kas tikpat labi var būt saistāmi ar citām slimībām – vēdera pūšanās, reizēm sāpes, var būt gan šķidrāka vēdera izeja, gan aizcietējumi, nelaba dūša, pastiprināts nogurums, nespēks, reizēm – alerģiskas pazīmes, piemēram, ādas nieze. Samērā reti, bet, ja parazīts, izejot savu dzīves ciklu, nonāk plaušās, tad cērmju gadījumā simptoms var būt pat klepus, elpas trūkums.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 26. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!