Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Ziņas

Saglabā samazināto PVN svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem

Saeima otrdien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likumā, kas paredz vienkāršot PVN piemērošanu, kā arī turpmākos trīs gadus piemērot samazināto PVN 5% apmērā svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem.

Cer sagaidīt nākamā gada sākumā © DIENA(2)

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) šonedēļ paziņojusi, ka tā varētu apstiprināt pirmās vakcīnas šā gada beigās vai nākamā gada sākumā. Pašreiz EZA ir iesniegti trīs pieteikumi vakcīnas apstiprināšanai visā Eiropas Savienībā (ES). EZA paātrinātā kārtībā izvērtē trīs potenciālās Covid-19 vakcīnas, ko izstrādā uzņēmums Pfizer kopā ar BioNTech, kā arī kompānijas Moderna un AstraZeneca. Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktors Svens Henkuzens žurnālistiem skaidroja, ka, tiklīdz kāda vakcīna tiks reģistrēta ES, ar tām plānots vienlaikus nodrošināt visas dalībvalstis.

KNAB vidējo atalgojumu līdz 2023.gadam palielinās par 37%(5)

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, kas paredz palielināt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieku mēnešalgu, līdz 2023.gadam vidējo atalgojumu birojā ceļot par 37%.

Jāspēj noturēt drošībā skolas © DIENA(5)

Izglītības iestādes visā valstī šobrīd cenšas noturēt kā faktiski pēdējos bastionus, kur ārkārtējās situācijas apstākļos bērniem līdz septītajai klasei iespējams sastapt vienkopus vairāk nekā desmit vienaudžus. Tomēr nav izslēgts, ka, situācijai ar Covid-19 izplatību pasliktinoties, neklātienē izglītoties visas valsts līmenī nāksies ne tikai 7.–12. klašu skolēniem, kuri to dara jau nepilnu mēnesi. Šobrīd, ja Covid-19 tiek apstiprināts kādam bērnudārza vecuma bērnam vai 1.–6. klases skolniekam, vai arī kādam no izglītojamo pedagogiem, tad tuvajām kontaktpersonām jādodas karantīnā.

Ienākumu zīlēšana politiķu gaumē © DIENA(3)

Valsts pārvaldes neizpratne par to, kas ir bizness un kā rodas ienākumi, palielināts administratīvais slogs un šaušana ar lielgabalu pa zvirbuļiem – tā Dienas aptaujātie eksperti komentē likumprojekta grozījumus, kas paredz, ka 2021. gadā pašnodarbinātajiem būs jāprognozē, vai to ienākumi ceturksnī sasniedz minimālo sociālo iemaksu objektu (trīs minimālās mēnešalgas).

Pirmdien starp mākoņiem uzspīdēs saule

Pirmdien Latvijas lielākajā daļā starp mākoņiem uzspīdēs saule, vietām īslaicīgi līs, nokrišņi gaidāmi galvenokārt Vidzemē un valsts dienvidu daļā, prognozē sinoptiķi.

ASV bažīgas par vīrusa izplatību svētkos © DIENA(5)

Amerikas Savienotās Valstis, kas kopš pavasara ir jaunā koronavīrusa vissmagāk skartā valsts, aizvadītajā nedēļā pieredzēja pusgada laikā lielāko mirušo un saslimušo skaita pieaugumu. Tādēļ atkal tiek izskatītas iespējas ievest daudz striktākus ierobežojumus. Kalifornijas štats jau paziņojis par komandantstundas ieviešanu, bet Vašingtonā slēdz izklaides iestādes.

Vienam arguments, citam nē © DIENA(16)

Vai laikā, kad cilvēki Covid-19 ierobežojumu rezultātā paliek bez darba un iztikas līdzekļiem, ir solidāri palielināt algas augstākajām valsts amatpersonām? Lai gan publiskajā telpā plašu rezonansi izsauca ziņa par algas un reprezentācijas izdevumu pieaugumu Valsts prezidentam Egilam Levitam, kurš pagājušajā piektdienā tomēr pārdomāja, darba samaksas kāpums nākamgad paredzēts arī premjeram, ministriem, tiesnešiem, prokuroriem un citiem valsts pārvaldes darbiniekiem un iestāžu vadītājiem.

Raidījums: Mediķi par darbu ar Covid-19 slimniekiem piemaksās saņēma vien dažus eiro(9)

Līdzīgi kā pavasarī no marta līdz maijam, arī šajā Covid-19 uzliesmojumā no oktobra līdz pat gada beigām mediķiem solītas piemaksas par darbu paaugstinātas slodzes un stresa apstākļos. Iepriekš ne visi sajuta to kā atbilstošu novērtējumu, jo starp piemaksām vairāku simtu eiro apmērā bija arī mediķi, īpaši medmāsas un māsu palīgi, kuru makus papildināja vien ar dažiem eiro, turklāt - ar vairāku mēnešu novēlošanos. Tagad Veselības ministrija sola citus piemaksu principus, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Raidījums: Pie esošās Covid-19 izplatības dinamikas veselības sistēma pēc mēneša būs paralizēta(28)

Atslepenots valdības dokuments liecina, ka šopavasar valdība rēķinājās, ka pie 20 000 Covid-19 inficēto Latvijas veselības sistēma tiktu paralizēta. Vīrusa izplatībai turpinoties esošajā ātrumā, tas notiks pēc nepilna mēneša, jo jau šobrīd Covid-19 pacienti tiek uzņemti, samazinot citus pakalpojumus. Simtiem mediķu ir inficēti vai atrodas pašizolācijā, tādēļ veselības aprūpe jau nonākusi krīzē, vēsta raidījums Nekā personīga.