Dublēt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) apstiprinātās mācību grāmatas 5.-12. klasēm elektroniskā formātā, lai atvieglotu skolas somas svaru – ar tādu mērķi ir uzsākta parakstu vākšana iniciatīvai E-grāmatas uz skolu! portālā Manabalss.lv. Kā nodrošināt bērnam iespēju piekļūt elektroniskajam saturam, kā arī izvēle, kāda formāta grāmatas bērns izmantos, paliek vecāku ziņā, bet pašu skolēnu domas par iniciatīvu dalās.
Izglītības Kvalitātes valsts dienests (IKVD) veicis pārbaudi Rīgas 10.vidusskolā saistībā ar Krievijā izdotas politoloģijas grāmatas izmantošanu un uzdevis Valsts Izglītības satura centra (VISC) satura speciālistiem izvērtēt grāmatas atbilstību valsts izglītības standartam.
Vēl pirmā mācību gada nedēļa nav pagājusi, bet skolēni jau izrāda nepatiku pret mācībām. Vakar pašvaldības policiste kādas Rīgas pamatskolas bēniņos pieķēruši divus pusaudžus dedzinām mācību grāmatas.
Lai gan pagājušā mācību gada noslēgumā Tiesībsarga birojs visām skolām nosūtīja informāciju, ka tām nav tiesību likt vecākiem iegādāties mācību līdzekļus, šobrīd vecāki turpina saņemt skolēnam mācībām nepieciešamo grāmatu sarakstus. Dažādās skolās tie atšķiras, dažviet uzreiz iedod nākamajiem četriem gadiem nepieciešamo materiālu sarakstu.
Lai arī Satversme nosaka, ka valsts nodrošina iespēju bez maksas
ikvienam iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību, vecāki aprēķinājuši, ka vidēji
skolēns izmaksā līdz pat 680-850 latiem gadā, liecina Tiesībsarga apkopotā
informācija. Šajā summā ieskaitīti gan izdevumi mācību grāmatām, burtnīcām, kancelejas
piederumiem un sportošanai nepieciešamais, kā arī finanses, kas nepieciešamas pusdienām,
transporta izdevumiem un apģērbam.
Tiesībsargs saņēmis jau 43 vecāku vai vecāku apvienību
iesūtītas vēstules par mācību materiāliem, kurus skola likusi viņiem
iegādāties,informēja tiesībsarga konsultante
komunikācijas jautājumos Ruta Siliņa.
Sagatavojot bērnus jaunajam mācību gadam, vecāki dažādu preču iegādei šovasar iztērējuši vidēji 110 latus uz vienu bērnu, liecina jaunākie biedrības Latvijas privāto pirmsskolu biedrība (LPPB) rīkotās aptaujas Rīgā un Rīgas reģionā dati.Pētījums atklāj, ka bērnu sagatavošanai jaunajam mācību gadam vecāki atvēl aptuveni 15% no kopējā ikmēneša ģimenes budžeta.