Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Dienas komentārs

Eiropas lielākais kaitnieks? © DIENA(18)

Izdevums Politico nupat publiskoja savu 2021. gada Eiropas potenciāli ietekmīgāko cilvēku reitingu. Ārpus konkursa visai pašsaprotami atrodas Vācijas kanclere Angela Merkele, kamēr pārējie reitinga dalībnieki ir sadalīti trīs apakškategorijās – darītāji (The Doers), grāvēji (The Disrupters) un sapņotāji (The Dreamers).

Kakofonijas sekas © DIENA(5)

Premjera Krišjāņa Kariņa (JV), manuprāt, šā gada spilgtākais izteiciens "Draugi, nav labi!" ir ne tikai reāls pretendents uz gada spārnotākā teiciena titulu, bet arī visspilgtāk ilustrē pašreizējo situāciju valstī: sabiedrībā kopumā, virtuālajā parlamentā un Ministru kabinetā, skolās, veikalos, ģimenēs – būtībā visā Latvijā.

Sajūta, ka partneri sabotē Kariņu © DIENA(31)

Pirmajā nedēļā kopš Covid-19 krīzes vadības pārņemšanas savās rokās mūsu valdības vadītājam Krišjānim Kariņam (JV) tas ir izdevies tieši līdz pirmajam līkumam. Valdības lēmumi saprotamāki, loģiskāki un uzticību raisošāki nekļuva. Kas ir pievienojies? Šķiet, koalīcijas partneru vēl izteiktāka sava premjerministra pozīcijas zāģēšana.

Kā padomju ''troikas'' © DIENA(6)

Nedēļas vidū šokēja ziņa par Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītājas Ilzes Znotiņas pausto mudinājumu tiesām lemt ātri, neuzklausot daudzus lieciniekus un iztiekot bez apjomīgām ekspertīzēm. Tas noticis oktobrī FID organizētajās tiešsaistes mācībās tiesībaizsardzības iestāžu pārstāvjiem, prokuroriem un tiesnešiem. ''Es ceru, ka arvien vairāk tiesnešu sapratīs, ka noziedzīgu līdzekļu legalizācijas jomā jūs ļoti lielā, teiksim, tādā strupceļā iebrauksiet, ja sāksiet, piemēram, aicināt uz tiesu milzīgu daudzumu, teiksim, lieciniekus vai sāksiet prasīt kaut kādas milzīgi lielas apjomīgas ekspertīzes, kas ir, protams, jādara, ja mēs runājam par apsūdzībām,'' – Znotiņas pausto atreferē aģentūra LETA, atsaucoties uz tās rīcībā esošu videoierakstu.

Robežu intereses pēc robežu konflikta © DIENA(7)

Atsaucoties uz informācijas avotiem diplomātu vidū, uzreiz vairāku valstu plašsaziņas līdzekļi vēsta, ka nākamnedēļ gaidāma Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana vizīte Azerbaidžānā, kur Turcijas līderis, domājams, plāno piedalīties šīs valsts līdera Ilhama Alijeva rīkotajā militārajā parādē par godu uzvarai karā par Kalnu Karabahu.

Pavīd draudi vārda brīvībai © DIENA(14)

Patlaban, ieilgušās Covid-19 pandēmijas laikā, ļoti svarīga ir iedzīvotāju un valdības savstarpējā uzticēšanās un, plašāk raugoties, sabiedrības un visas politiskās elites (ne tikai valdības) savstarpējā uzticēšanās. To ļauj secināt ekonomistu, sociologu un citu jomu ekspertu atziņas par to, kā izturēt šo krīzi, ciešot pēc iespējas mazākus zaudējumus.

Atbildības muciņas ripināšanas šovs © DIENA(5)

Koncertzāles uzbūvētas, tiesu nami tiek atjaunoti, Eiropas nauda plūst, bet Latvijas policisti dzīvo kā bezpajumtnieki. Šādi LTV raidījums Aizliegtais paņēmiens pieteica savu pirmdien demonstrēto stāstu par policistu darba ikdienu – savus ikdienas pienākumus pildot dažubrīd pat teju avārijas stāvoklī esošās ēkās visā Latvijā.

Bez vienprātības principa? © DIENA(4)

Vācijas izdevums Der Spiegel pagājušās nedēļas nogalē publiskoja vairākus punktus no 67 lappuses aizņemošā ziņojuma NATO 2030, kas pirms otrdien un trešdien noritošās alianses valstu ārlietu ministru tikšanās videokonferences režīmā tika iesniegts NATO ģenerālsekretāram Jensam Stoltenbergam.

Kā vistas uz perēšanu © DIENA(12)

Mēneša laikā, kopš valstī ieviesta ārkārtas situācija, epidemioloģiskā situācija tikai pasliktinājusies. Nu grasās ārkārtas stāvokli pagarināt, diskutēt par vēl kādiem ierobežojumiem. Bet ir viens bet. Gan atsevišķi ministri, gan premjers var sazin ko vēstīt, taču lēmumus pieņem kolektīvi.

Vai jūs ticat mūsu valdībai? © DIENA(18)

Ierobežojumi, kas pēdējā laikā tiek ieviesti Covid-19 izplatības risku mazināšanai, ir temats, par kuru mūsu sabiedrībā izskan atšķirīgi, pat pretēji viedokļi. Valdība tiek kritizēta gan par pārāk stingriem, gan par nepietiekamiem ierobežojumiem, kā arī par to, ka nosacījumus ir grūti saprast. Turklāt pārmetumi par to, ka daži no ierobežojumiem netiek pietiekami labi izskaidroti, ir nākuši pat no racionālās ekonomistu vides, kuras pārstāvjiem nav raksturīga tendence histēriski lamāt valdību.

Kariņam jāturpina bez Viņķeles © DIENA(43)

Esam tajā Covid-19 pandēmijas izraisītās krīzes fāzē, kad milzīga loma vīrusa ietekmes savaldīšanā ir sabiedrības uzticībai lēmumiem un to pieņēmējiem. Valdības autoritātei un saliedētspējai. Pārliecināšanai. Neviens no šiem īpašības un darbības vārdiem neraksturo veselības ministri Ilzi Viņķeli (AP). Tieši pretēji. Tāpēc premjerministram ir pienācis laiks izlemt par neatliekamām izmaiņām valdības sastāvā.

Loģisks aicinājums © DIENA(13)

Opozīcijā esošās partijas Saskaņa Saeimas deputāte Regīna Ločmele ceturtdien Saeimas sēdē izteica, manuprāt, loģisku un esošajai pašreizējai krīzes situācijai atbilstošu lūgumu – Krīzes vadības padomē iekļaut arī valdošajai koalīcijai opozīcijā esošos politiķus. Un Ločmelei ir arī pamatots arguments – ka arī opozīcijas deputātiem var būt kvalitatīvas idejas un priekšlikumi, kā vadīt krīzi un kādas aktivitātes īstenot, lai mazinātu Covid-19 pandēmijas izraisīto ekonomikas krīzi.

Nauda, demokrātija un likuma vara © DIENA(22)

Ceturtdien Budapeštā tikās Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns un Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis, lai apspriestu un saskaņotu rīcību saistībā ar abu šo valstu uzlikto veto Eiropas Savienības (ES) budžetam un ES tautsaimniecības atjaunošanas paketei pēc Covid-19 izraisītās krīzes.

Vēršanās pret gudrākajiem © DIENA(12)

Mēdz sacīt, ka Covid-19 pandēmija atklāj ikvienas sabiedrības vājības. Mūsu sabiedrība uz citu valstu fona neizskatās slikti un vismaz pagaidām nav kļuvusi par negatīvu piemēru epidemioloģiskā vai psiholoģiskā aspektā. Tomēr patlaban, kad kopš Covid-19 pirmā uzliesmojuma Latvijā ir pagājuši aptuveni astoņi mēneši, spilgti atklājas kāda ne īpaši pievilcīga iezīme, kas raksturo mūsu sabiedrību no valdības līdz anonīmiem viedokļu paudējiem internetā.

Prezidents par peramo zēnu piemaksu sadalē © DIENA(5)

Plašu ažiotāžu pēdējā laikā izraisījis no Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas nākušais vēstījums, ka nākamā gada valsts budžetā paredzēts paprāvs finansējums Valsts prezidenta atalgojuma un reprezentācijas izdevumu palielināšanai.

Mērenību vai patstāvību © DIENA(4)

Vācijas Kērbera fonds (Körber-Stiftung) ikgadējā Berlīnes Ārpolitikas foruma priekšvakarā (forums notika vakar videokonferences režīmā) publiskoja kārtējās aptaujas Berlīnes pulss rezultātus.

Vai Latvijas lielā iespēja? © DIENA(2)

Eiropas Savienības (ES) iedzīvotāju vairākums domā, ka ES vajadzētu sniegt finansiālu atbalstu Covid-19 krīzes pārvarēšanai vien tām dalībvalstīm, kuru ''valdības īsteno tiesiskuma un demokrātijas principus''. Tā uzskata 77% iedzīvotāju visā ES un nedaudz mazāk – 75% – Latvijas iemītnieku, atklāj kārtējā aptauja, ko pēc Eiropas Parlamenta iniciatīvas nesen veica kompānija Kantar.

Atkal atrunāsies? © DIENA(7)

Melos un Rīgas deputātiem piešķirtas autostāvvietu atļaujas nelikumīgā izmantošanā pieķertā eksministra Jura Pūces dēļ nu krietni iedragāta arī viņa vadītās partijas Latvijas attīstībai un arī apvienības Attīstībai/Par! reputācija. Īstais brīdis, lai glābtu, kas vēl glābjams. Pirmās pazīmes, ka tas tiek darīts, jau labi redzamas.

Pūces kaunināšanas politiskie zemteksti © DIENA(18)

Ceturtdien akurāt puse Saeimas deputātu nolēma ar skaļu ūjināšanu sagaidīt atgriežamies darbā parlamentā kaunā jau tā kritušo eksministru Juri Pūci (AP). Nepiedaloties balsojumā, netika sasniegts nepieciešamais kvorums, lai viņam ļautu strādāt divās Saeimas komisijās – Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā un Publisko izdevumu un revīzijas komisijā.

Pagaidām uzvara tikai atsevišķā kaujā © DIENA(7)

Iepriekšējās nedēļas nogalē Moldovā notika valsts prezidenta vēlēšanu otrā kārta, par kuras uzvarētāju kļuva proeiropeiskās opozīcijas kandidāte, Rīcības un solidaritātes partijas Partidul Actiune si Solidaritate (PAS) līdere Maija Sandu, kura tiek uzskatīta arī par valsts apvienošanās ar Rumāniju atbalstītāju.

Ņirgājas par tautu krīzē © DIENA(50)

Viņi tiešām par mums ņirgājas?! – tā šajās dienās divās dažādās situācijās dzirdēju iesaucamies divus dažādus cilvēkus. Vienā reizē tā bija reakcija uz Valsts prezidenta Levita ieteikumu šajā krīzē justies kā filozofiem alās, ļauties rimtām pārdomām. Tiešām labākais, ko varam sagaidīt no valsts augstākās amatpersonas situācijā, kad daudzi cilvēki ar Covid-19 saistīto ierobežojumu dēļ jau zaudējuši darbu vai tūlīt, tūlīt to var pazaudēt, situācijā, kad ne viens vien jau ir zaudējis kādu savu tuvinieku un daudzi baidās arī par sevi jaunās sērgas dēļ?! Tiešām gana labi pārtikusī mūsu valsts augstākā amatpersona ir tik tālu pat no tā dēvētā vidējā latvieša?

Dzīvību pilsētā neradīs tikai velojoslas © DIENA(6)

Pēdējo nedēļu laikā īpašas kaislības radījušas būtiskas satiksmes organizācijas izmaiņas Čaka ielā Rīgā. Sākotnēji projektā velojoslu izveide šajā ielā, šķiet, nemaz nebija plānota, un lēmums par to iezīmēšanu ielas braucamajā daļā tika pieņemts jau remontdarbu noslēguma fāzē, savā ziņā nedaudz pakļaujoties velobraukšanas entuziastu un viņu atbalstītāju spiedienam.

Ziemas miegā dusošā partija © DIENA(10)

Novembrī sarežģīti laiki pienākuši ietekmīgajam, liberālajam politiskajam spēkam Attīstībai/Par!, jo rakstnieks, vēsturnieks un politiķis Māris Mičerevskis ir publiskojis partijas Latvijas attīstībai iekšējo virtuvi, tādējādi izklaidējot mūsu sabiedrību šajā drūmajā rudenī, kad dzīvi vienmuļu padarījusi Covid-19 pandēmija. (13. novembra žurnālā SestDiena lasāma uzmanības vērta Egīla Zirņa intervija ar Mičerevski.)

Neaizmirst par demokrātiju © DIENA(8)

Eiropas vērtības ''ir jāsaglabā pat ārkārtas stāvoklī''. Ar šādu paziņojumu pagājušajā nedēļā nāca klajā Eiropas Parlaments (EP). Ir arī pieņemta īpaša Rezolūcija par Covid-19 riskus ierobežojošo pasākumu ietekmi uz demokrātiju, tiesiskumu un pamattiesībām, informē EP Preses dienests.

Pozitīvo un negatīvo ziņu laiks ekonomikā © DIENA(3)

Tuvojoties gada noslēgumam, attiecībā uz norisēm mūsu valsts ekonomikā pārņem divējādas sajūtas. No vienas puses, tas ir secinājums par mūsu valdošās koalīcijas neiejūtību un izpratnes trūkumu par ekonomiskajiem procesiem, no otras, – mūsu tautsaimniecības salīdzinošo vitalitāti, kas varētu solīt strauju atgūšanos pēcpandēmijas periodā. Runājot par pirmo, ir pilnībā atbalstāms, ka dažādos alternatīvajos nodokļos būtu jādod lielāka artava valsts budžetā.

360 eiro vai tauta? © DIENA(22)

Valsts prezidents Egils Levits kā vienu no saviem mērķiem augstajā amatā ir paudis būt par visas tautas prezidentu, kas varbūt dažam var šķist nekas vairāk kā populistisks lozungs, tomēr būtībā tā ir pat ļoti apsveicama vēlme. Neviens no līdzšinējiem Latvijas Valsts prezidentiem nav baudījis simtprocentīgu tautas mīlestību, kas demokrātiskā valstī ir tikai normāli – tiesības un brīvība paust atšķirīgu, savu personīgo viedokli un attieksmi. Līdz ar to arī Egilam Levitam diez vai izdosies kļūt par pirmo cilvēku šajā augstajā amatā, kurš baudīs absolūtu pilsoņu labvēlību.

Par! nolemj grimt kopā ar Attīstību © DIENA(28)

Tie, kuri bažījās, ka "zirnekļu cīņas" vēl nesen valdības ietekmīgākajā partiju apvienībā Attīstībai/Par! (A/P) tūlīt tūlīt novedīs pie šī veidojuma sašķelšanās un aiz pašattīrīšanās un restarta lozunga tiks norakstītas šī politiski saimnieciskā veidojuma ietekmē sastrādātās rebes, var uzelpot – pēc ilgām debatēm nedēļas nogalē vairākums no Kustības Par! ir vienojies, ka šis vis nav grimstošs kuģis, no kura jābēg, bet sile ar sūci, kura kopīgiem spēkiem jāaizdrīvē.

Eiropas ārējās robežas © DIENA(9)

F rancijas prezidents Emanuels Makrons videosamitā ar Eiropas Savienības (ES) valstu līderiem nācis klajā ar paziņojumu, ka Eiropai nepieciešama "Šengenas zonas dziļa reforma", kā arī ar aicinājumu izveidot ES Iekšējās drošības padomi un vēl citiem priekšlikumiem par Šengenas zonas robežu stiprināšanu

Pūce melo arī par demisijas iemeslu? © DIENA(41)

Ikreiz, kad Juris Pūce saka: "Man ir kauns", viņa mentors Edgars Jaunups kaut kur saka "nē" kādam sponsoram. Tieši tik neticama ir šāda reakcija un "kauns" kā Pūces motivācija demisionēt no saimnieciski ietekmīgā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra (VARAM) amata. Tamdēļ atliek aplūkot citas – ticamākas – versijas par Pūces negaidīto demisiju, atzīstot, ka esot melojis par bezmaksas caurlaides izkārtošanu.