Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +20 °C
Skaidrs
Trešdiena, 15. maijs
Sofija, Taiga, Airita, Arita

Pasaule

Kventina atriebes pasaka © DIENA(2)

Savā visjaunākajā darbā Reiz Holivudā (2019) pazīstamais režisors Kventins Tarantīno reflektē par cilvēku galīgumu un filmdaru nemirstību, katrā kadrā izelpojot kinovēsturi, paša autora bērnības nostalģiju un ekrāna pārlaicīgumu.

Duelis par daiļo Kašmīru © DIENA(5)

Kārtējo reizi ir saasinājies kodolvalstu Indijas un Pakistānas strīds par sadalīto reģionu, kura dēļ kaimiņi jau vairākas reizes ir karojuši. Indijas lēmums anulēt autonomiju tās kontrolē esošajai Kašmīrai var vēl vairāk destabilizēt situāciju reģionā.

Izšķīst labvēlība pret homeopātiju © DIENA(24)

Eiropā politiskā līmenī samazinās tolerance pret homeopātiju, ko kritiķi nekautrējas dēvēt par bīstamu pseidozinātni. Francijā drīzumā pārtrauks no valsts budžeta kompensēt homeopātiskās zāles, savukārt Spānijas valdība grib panākt pārmaiņas ES direktīvā, kas homeopātiskos preparātus šobrīd faktiski nostāda vienādās pozīcijās ar konvencionālajām zālēm.

Māte, ārste un politiķe © DIENA(21)

Eiropas Komisijas nākamās priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas, kura pati sevi dēvē par "māti, ārsti un politiķi", līdzšinējā politiskā darbība ir izpelnījusies ļoti pretrunīgu un bieži vien nosodošu vērtējumu. Tajā pašā laikā viņa ir politiķe, kas nevairās no nepopulāriem lēmumiem, lai gan šie lēmumi ne vienmēr ir devuši pozitīvus rezultātus.

Atā, vabolīt! © DIENA(2)

Par ko hipiji var būt pateicīgi nacistiem? Otrie radīja leģendāro Volkswagen Beetle automašīnu, kas savas popularitātes virsotni sasniedza XX gadsimta 60. gados līdz ar kontrkultūras uzplaukumu ASV. Šomēnes no rūpnīcas konveijera Meksikā noripoja pēdējā vabolīte.

Sudāniešu cīņa nav galā © DIENA

Āfrikas valsts Sudānas pilsoņi panāca, ka tiek gāzts autoritārais prezidents Omars el Bašīrs, taču viņu vēlmei pēc demokrātijas ceļā stājās militārā hunta. Opozīcija un armija noslēdz vienošanās par pārejas valdības izveidi, bet tikai retais nešaubās, vai ģenerāļi turēs vārdu.

Kataklizmas pasaulē apdraudēs mieru © DIENA(23)

Rekordkarstas un sausas vasaras, īsākas un maigākas ziemas, ilgstošas un spēcīgas lietusgāzes ar sekojošiem postošiem plūdiem, arvien stiprākas un katastrofālākas viesuļvētras, ledāju platības samazināšanās un ūdens līmeņa celšanās pasaules okeānā. Tās ir tikai pamanāmākās sekas klimata pārmaiņām, kas paātrināsies, ja mūsu planētas iedzīvotāji drīzumā būtiski nesamazinās siltumnīcas efektu izraisošo gāzu izmešu daudzumu.

Feisbuknaudai spozmi nesola © DIENA(7)

Jūnija vidū pasaules vislielākais sociālais tīkls Facebook oficiāli paziņoja par nodomu izveidot savu kriptovalūtu ar nosaukumu Libra. Paredzēts, ka Libra parādīsies jau nākamgad – 2020. gadā. Taču eksperti uz tās nākotni raugās ar ievērojamu skepsi un ne tikai tāpēc, ka Libra par kriptovalūtu ir uzskatāma visai nosacīti.

Brīvības saliņa applūst © DIENA(10)

Pagaidām vēl plašas pilsoniskās brīvības baudošie Honkongas iedzīvotāji panākuši, ka vietējā līdere iesaldē likumprojektu, kas paredzēja noziedznieku izdošanu Ķīnai. Tas gan nenozīmē protestētāju uzvaru, jo Pekina pēdējos gados arvien agresīvāk ir izrādījusi vēlmi kontrolēt autonomo teritoriju.

Golunova lieta vārda brīvību nesola © DIENA(21)

Krievijā plašu rezonansi izraisījusi pētnieciskā žurnālista Ivana Golunova apcietināšana, par ko publiskajā telpā virmo visdažādākās versijas – sākot ar pārliecību, ka tieši pret viņu vērsta apzināta varas iestāžu akcija vai pasūtījums, un beidzot ar pieļāvumu, ka policisti šādi centušies uzlabot noziegumu atklāšanas rādītājus.

Pretabortu vilnis © DIENA(13)

Vairāki ASV štati pēdējos mēnešos pieņēmuši likumus, kas stingri ierobežo vai pat gandrīz pilnībā aizliedz pārtraukt grūtniecību. ASV aborti ir legāli, bet kopš republikāņa Donalda Trampa stāšanās amatā abortu pretiniekiem ir pavērušās lielākas iespējas panākt savus mērķus.

Skrējiens uz Dauningstrītu © DIENA

Pilnā sparā rit cīņa par Terēzas Mejas atstāto britu Konservatīvās partijas līdera krēslu. Tajā nonākušais kļūs arī par premjerministru, kura vadībā Apvienotā Karaliste beidzot varētu pamest Eiropas Savienību

Trampa Irānas dilemma © DIENA(4)

Pēdējā mēnesī ir pastiprinājusies spriedze starp ASV un Irānu, tāpēc pieaug bažas, ka abas valstis varētu iesaistīties karā.

"Oligarha brāļameita" pret Austrijas Brīvības partiju © DIENA(3)

Nedēļu pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām divi Vācijas izdevumi – Spiegel un Süddeutsche Zeitung – publiskojuši videomateriālus, kas jau izraisījuši politisko krīzi Vācijas kaimiņvalstī Austrijā un, visticamāk, arī visas Eiropas mērogā kaitēs tiem politiskajiem spēkiem, kurus oponenti dēvē par labējiem populistiem. Latvijā šie notikumi piesaista uzmanību, jo sižeta varoņu vidū, iespējams, ir arī mūsu valsts pilsones.

Musulmaņu gulagi © DIENA(52)

Starptautiskā sabiedrība apsūdz Ķīnu simtiem tūkstošu islāmticīgo ieslodzīšanā stingra režīma pāraudzināšanas nometnēs autonomajā Siņdzjanas reģionā, kur varasiestādes ikdienā īsteno plaša mēroga iedzīvotāju izsekošanu un klaji pārkāpj viņu cilvēktiesības. Šādi komunistiskais režīms cer novērst ekstrēmistisku un separātisku uzskatu veidošanos vietējo musulmaņu prātā.

Krievijas personīgais tīmeklis © DIENA(5)

Krievijā pieņemtais likums par suverēno internetu ir vēl viens apstiprinājums teorijai, ka pierasto globālo tīmekli jau pārskatāmā nākotnē varētu gaidīt sadalīšana vairākos lielvalstu kontrolētos un autonomi funkcionējošos interneta segmentos.

Gvantanamo aprūpes nams © DIENA(9)

Bēdīgi slavenais cietums terorismā aizdomās turamajiem, ko ASV izveidoja pēc 2001. gada 11. septembra uzbrukumiem, varētu darboties vēl aptuveni 25 gadus. Tas nozīmē, ka cietuma novecojošajiem ieslodzītajiem būs nepieciešama īpaša aprūpe, kam tas pagaidām nav gatavs.

Filantropijas tumšā puse © DIENA(12)

Pasaules visprestižākās augstskolas, vislielākie muzeji un mākslas galerijas ir ļoti atkarīgas no privātajiem naudas ziedojumiem, kas palīdz šīm institūcijām noturēt augsto kvalitātes latiņu. Savukārt planētas visturīgākie ļaudis labprāt daļu no savas bagātības atvēl mecenātismam un labdarībai. Plašāk zināmais piemērs ir kompānijas Microsoft līdzdibinātājs Bills Geitss, kurš kopā ar sievu Melindu vada pasaulē vislielāko privāto fondu. Nereti ziedojumu saņēmēji savus donorus godina, nosaucot viņu vārdā universitāšu auditorijas vai atsevišķas muzeju ēkas.