Rumānija iestājās Eiropas Savienībā (ES) 2007.gadā reizē ar Bulgāriju, bet abas jaunās bloka dalībvalstis tika pakļautas uzraudzības mehānismam, kas sasaistījis pievienošanos Šengenas zonai ar progresu likuma varas īstenošanā.
Lai gan šajā jomā gūti panākumi, EK brīdinājusi, ka nesenās izmaiņas Rumānijas kriminālkodeksā un tiesu reformas ir solis atpakaļ. Rumānija arī plāno samazināt pensionēšanās vecumu tiesnešiem un prokuroriem.
Junkers otrdien Eiropas Parlamenta (EP) locekļiem sacīja, ka vēlētos, lai Rumānija pievienojas Šengenas zonai pirms 2019.gada oktobra, kad beigsies pašreizējais EK mandāts.
Tomēr viņš brīdināja, ka Rumānijai jāturpina stiprināt likuma vara, un aicināja to līdz janvārim rast nacionālu vienprātību jautājumos, kas saistīti ar likuma varu un cīņu pret korupciju. Janvārī Rumānija uz sešiem mēnešiem kļūs par ES prezidējošo valsti.
"Tas ir absolūti nepieciešams," sacīja Junkers, piebilstot, ka pretējā gadījumā EK būs grūti rekomendēt Rumānijas uzņemšanu Šengenas zonā.
Rumānijas prezidents Klauss Johanniss runā EP sacīja, ka Rumānija "ir pacēlusi balsi, lai aizsargātu un aizstāvētu likuma varu un demokrātiju," un piebilda, ka Rumānijai ir griba un spēks, lai turpinātu iet pa Eiropas ceļu.
hmm
reptilis