Pagājušajā nedēļā Dienā bija publicēti SKDS veiktā socioloģiskā pētījuma dati par politisko līderu atpazīstamību un popularitāti sabiedrībā. Nekādu pārsteigumu nebija – joprojām populārāko trijotnē ir Valsts prezidents un Ventspils un Rīgas mēri. Tomēr ažiotāžu šie dati raisīja plašu, īpaši internetā. Daļa cilvēku dzīvo kaut kādā vēlmju un iedomu pasaulē?
Jā. Es tomēr domāju, ka socioloģija vēl joprojām daudz labāk atspoguļo sabiedrisko domu. Interneta sociālajos tīklos raisītās ažiotāžās piedalās pietiekami neliels cilvēku skaits, kurš, es domāju, neatspoguļo patieso sabiedrības noskaņojumu. Internetā raksturīgi, ka tendenci veido tie, kuri skaļāk kliedz, savukārt socioloģijā katra balss ir viena balss. Līdz ar to kādam šie reitingi var nepatikt, bet pēc savas būtības tie bija samērā loģiski. Protams, būtu interesanti skatīties detaļas, kā tie reitingi konstruējušies pa respondentu grupām – krievu vai latviešu valodā runājošo, laukos vai pilsētās dzīvojošo, dažāda vecuma cilvēku attieksmes. Salīdzinot to ar iepriekš veiktiem pētījumiem, būtu varbūt redzamas kaut kādas dinamikas.
Šie trīs populārākie cilvēki ir arī vieni no visvairāk lamātajiem, izsmietajiem.
Daļai cilvēku ir vēlme kaut kā sevi izrādīt caur citu nolamāšanu. Zinām, ka arī pilnos transporta līdzekļos atrodas kāds, kurš skaļi izsaka savu neapmierinātību, un bieži vien tas pat nav saistīts ar to, kas notiek transportlīdzeklī, bet ar to, kas ar cilvēku noticis vispār, dienas garumā, ar to, ka cilvēkam ir slikts garastāvoklis, viņam gribas uz kādu izgāzt savas dusmas. Taču te arī jāskatās, vai šīs naida izpausmes nav anonīmas, – mums liekas, ka sociālie mediji nav anonīmi, bet labi zinām, ka ļoti bieži personas profils tiek viltots, paņemot svešu bildi, pieņemot svešu vārdu. Anonīmi komentāri vienmēr ir naidīgāki nekā tie, kuros reāla identitāte.
Visu interviju iespējams izlasīt laikraksta Diena otrdienas, 12. decembra, numurā.
Ventspils muļļ
Latvietis.
Labais