Jau tagad tiek prognozēts, ka šīs EP vēlēšanas kļūs par mūsu sabiedrības politisko briedumu raksturojošu notikumu. Tas, cik liela būs vēlētāju aktivitāte, parādīs, kāda ir Latvijas iedzīvotāju attieksme pret EP, vai ir pietiekama izpratne par to, ka Briselē un Strasbūrā tiek pieņemti mums būtiski lēmumi daudzās jomās – sākot no vienreiz lietojamo plastmasas šķīvju aizlieguma līdz autortiesībām digitālajā vidē.
Taču šīs vēlēšanas arī parādīs, vai mūsu sabiedrība ir pārslimojusi populisma pielūgsmi, kas spilgti izpaudās 13. Saeimas vēlēšanās.
Pēdējā laikā vairākkārt ir dzirdēta žurnālistu un politikas analītiķu atziņa, ka vēlētāju balsošana par politiķiem, kuriem raksturīga retorika «ir divi viedokļi – manējais un nepareizais» un piemīt histērisks, agresīvs komunikācijas stils, skaidrojama ar to, ka daudzi vēlētāji necieš tos līdzcilvēkus (arī tos politiķus), kuri ir par viņiem gudrāki. Gudrība šajā gadījumā nenozīmē iespaidīgus diplomus vai milzīga faktu apjoma pārzināšanu, bet gan veidu, kādā cilvēks domā, izdara secinājumus un komunicē. Respektīvi, pastāv viedoklis, ka daudzi vēlētāji balso par tiem politiķiem, kuru intelekts nav spēcīgāks par pašu vēlētāju intelektu vai ir pat vājāks.
Daļai sabiedrības var šķist, ka tieši tas deputāta amata kandidāts, kurš, tiekoties ar vēlētājiem, klaigā, ka viss ir slikti, turklāt slikti ir tāpēc, ka viņš, šis politikas spīdeklis, vēl nav ticis pie varas, bet, kad tiks pie varas, tad gan panāks to, ka visiem visas finansiālās, profesionālās un privātās problēmas pagaist kā nebijušas, ir tas īstais, savējais, par kuru jābalso. Izteikumi – vienkārši, emocijas – galēji sakāpinātas, mazliet prastuma, mazliet primitīvas, uzbrūkošas "vienmēr citi vainīgi" retorikas, un populāra politiķa tēls gatavs!
Protams, ir arī cita sabiedrības daļa, kas apzinās, ka politisko varu vēlams deleģēt gudriem cilvēkiem, kuri domā analītiski, cēloņus un sekas izvērtē racionāli, labi izprot citu cilvēku rīcības motīvus un kuriem pietiek pacietības mēnešiem ilgi strādāt pie normatīvo dokumentu sagatavošanas un piemīt arī diplomātija, kas nepieciešama šo dokumentu apspriešanas gaitā.
Astoņi deputāti EP – tā ir iespēja mums, Latvijas vēlētājiem, ievēlēt astoņus intelektuālus cilvēkus, kuri patiešām izprot likumdošanas procesu un Eiropas politiku, nevis uzskata Eiroparlamentu par skatuvi, boksa ringu vai vietu savas lielummānijas vai savu mazvērtības kompleksu izpaušanai
trusis nejaukais
Jansons
VVZ