Ar kolēģiem esat paudusi, ka pusaudžu garīgās veselības, jo īpaši dažādu atkarību profilakses jomā, galvenā problēma ir iesaistīt un noturēt pusaudzi programmā, bet pašreizējā sistēma demotivē vērsties pēc atbalsta, jo neviens labprātīgi nevēlas tikt sodīts. Arī vecāki, parādoties pirmajām grūtībām ģimenē, bieži nevēlas meklēt palīdzību, baidīdamies, ka bērns var tikt iekļauts reģistros, kas sabojās viņa nākotnes izredzes.
Mēs redzam, ka šķērslis saņemt palīdzību ir raksturīgs visā pasaulē – negatīva iepriekšējā pieredze un stigma, kas saistīta ar garīgo veselību, turklāt arī padomju mantojums šajā jomā nav palīdzējis šo stigmu mazināt, jo PSRS laikā pieejamā palīdzība pārsvarā bija saistīta ar stacionāru, būtībā norobežošanu no sabiedrības, kas daudzos radīja bailes no tā. Bet tas, ko redzam šobrīd, – tās ir bailes no nezināmā, bailes no iespējamām diagnozēm, bailes par iekļaušanu reģistros, kas pēc tam var ietekmēt dzīves kvalitāti un iespējas veidot nākotni.
Otrs – Latvijā atbalsts saistībā ar psiholoģisko un garīgo veselību bieži vien tiek piemērots kā soda mērs jauniešiem par kaut kādiem uzvedības pārkāpumiem, līdz ar to –
ja kaut ko piemēro kā soda mēru, skaidrs, ka tas neveicina nākotnē vēlmi pašiem vērsties pēc palīdzības.
Tāpēc arī Pusaudžu resursu centrs un Bērnu slimnīcas fonds organizē kampaņu Ir OK, ja tev dažreiz nav OK!, lai iedrošinātu gan pusaudžus, gan viņu vecākus nepieciešamības gadījumā tomēr vērsties pēc palīdzības, zinot, ka viņi patiešām saņems palīdzību, nebaidoties par iekļūšanu kādos reģistros.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 25. oktobra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Skaista sieviete