Kāds ir galvenais ieguvums klientiem no ST efektivizācijas?
Āris Žīgurs. ST efektivitātes programmā noteikto mērķu īstenošana, neņemot vērā inflāciju, 2022. gadā dos ekonomisko efektu aptuveni 26 miljonu eiro apjomā, kas jāsasniedz, gan samazinot darbinieku skaitu, gan īstenojot iekšējo procesu optimizāciju un efektivizāciju, gan samazinot arī autotransporta skaitu par 400 vienībām.
Sandis Jansons. Savukārt šī ekonomija ļaus īstenot mērķi periodā līdz 2022. gadam nepaaugstināt sadales sistēmas pakalpojumu tarifu, vienlaikus saglabājot nemainīgu ikgadējo ST investīciju apjomu naudas izteiksmē.
Āris Žīgurs. Mūsuprāt, šis ir vislielākais izaicinājums ST – pie relatīvi nemainīga investīciju apjoma ap 60 miljoniem eiro gadā izstrādāt skrupulozu investīciju prioritizācijas programmu, ar tālredzīgu pieeju saprotot, kuras investīcijas noteikti atmaksāsies, kuras ir lietderīgas, kur elektroenerģijas patēriņš pieaugs, kur nemazināsies. Un vienlaikus apzināt tos reģionos, kur ieguldījumi neatmaksāsies.
Kāpēc vispār ir tik svarīgi efektivizēt ST darbību? ST savā jomā taču ir monopoluzņēmums. Pielāgojaties klientu prasībām?
Āris Žīgurs. Viss ir ļoti vienkārši – salīdzināsim izmaksas par elektroenerģiju valstīs ap Baltijas jūru. Mūsu klientiem – ražošanas uzņēmumiem, kuri produkciju eksportē, – jākonkurē pasaules tirgos, bet, ja viņu izmaksas par elektroenerģiju ir lielākas nekā konkurentiem Igaunijā, Lietuvā vai citur, viņi ir mazāk konkurētspējīgi, vai arī, lai samaksātu par elektroenerģiju, spiesti ekonomēt uz darba algām, kas, loģiski, negatīvi ietekmē sociālo vidi. Augsta maksa par elektroenerģijas piegādi neveicina rūpniecības attīstību, jaunu investīciju piesaistīšanu. Sliktākajā gadījumā elektroenerģijas patēriņš un līdz ar to tīkla noslogojums samazinās, attiecīgi mazinot pārvades operatora ieņēmumus. Savukārt tas var būt iemesls tarifu pieaugumam. Tāpēc jāatrod mehānismi, lai šo lejupejošo spirāli apturētu. Un viens no veidiem ir efektivizēt ST izmaksas, panākot, lai enerģijas izmaksu ziņā mēs būtu konkurētspējīgi vismaz ar tuvākajiem kaimiņiem.
Sandis Jansons. Tā ir savā ziņā arī valstiska mēroga domāšana – ja tu esi viens no ekonomikas mugurkauliem, jāsaprot, ka no tevis ir atkarīga ļoti liela daļa tautsaimniecības. Jāstrādā tā, lai no rīta vari paskatīties spogulī – ka esi izdarījis visu maksimālo, lai tautsaimniecība varētu attīstīties. ST efektivizācijas programmas mērķis nav tik daudz tas, ko gribētu mēs paši, bet gan tas, kas ir vajadzīgs sabiedrībai.
Āris Žīgurs. Šajā kontekstā mums kā akcionāram ir lielas cerības uz atjaunināto ST valdi, kurā ir cilvēki ar privātā biznesa pieredzi, arī Jansona kungs, kuri spēj paskatīties ar bijušā klienta acīm un veidot tādu piedāvājumu, kas sader ar redzējumu par to, kā uz infrastruktūras nodrošinājumu skatās vairākums privātuzņēmēju. Ļoti ceram, ka ST valde šos ļoti grūtos uzdevumus – gan investīciju plānošanas optimizāciju, gan personāla un tehnikas efektivizāciju – izpildīs.
Visu interviju lasiet avīzes Diena pirmdienas, 10. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!