Nu termiņš pienācis – ir 1. aprīlis, un joprojām apmaksājam "makroekonomiskās kļūdas" sekas, turklāt izskatās, ka šos meslus atsevišķiem "laimes lutekļiem" turpināsim maksāt vēl ilgi, iespējams, gadiem. Jo 26. martā valdība secināja, ka OIK atcelšana no 31. marta nes sev līdzi virkni finansiālu un juridisku seku. Premjers Krišjānis Kariņš (JV) žurnālistiem finansiālās sekas visai pārliecinātā balsī vizualizēja miljarda eiro apmērā, savukārt Nemiro par šo summu izteicās piesardzīgāk: ".. iepriekš ir izskanējis skaitlis viens miljards, tas ir norādīts šajā anotācijā. Neesam runājuši, vai tas ir pamatots skaitlis vai nepamatots..." Un tas jau ir skarbi – kāds nosaucis skaitli, ar kuru politiķi tagad zināmā mērā biedē sabiedrību, lai gan precīzu aprēķinu nav. Te jāpiebilst, ka Kariņa un Nemiro preses konference sekoja viena otrai, nevis notika kopīgi.
Nav arī saprotams, kādēļ premjers 26. martā devis EM tikai divu (!) mēnešu laiku, lai izstrādātu priekšlikumus OIK problēmas risināšanai. Ir taču vairāk nekā skaidrs, ka šādā termiņā nav iespējams sagatavot kvalitatīvi un detalizēti izsvērtus, juridiski un finansiāli izanalizētus normatīvos dokumentus.
Pārsteidz arī Kariņa un Nemiro savā ziņā pretrunīgie paziņojumi preses konferencēs. Proti, Kariņš paziņoja: "OIK tiks likvidēts", gan piebilstot, ka šobrīd nevarot prognozēt, kad tieši tas notiks. Savukārt no Nemiro preses konferencē paustā izriet, ka galvenais mērķis nav koncentrēties tieši uz OIK likvidēšanu, bet primārais mērķis esot mazināt elektroenerģijas rēķinu summas kopumā. Nemiro atgādināja, ka rēķinā ir trīs pozīcijas: OIK, elektrības cena, kā arī maksa par sadales sistēmas pakalpojumiem. "Nav tik būtiski, vai OIK ir atcelts, bet galvenais, lai rēķini būtu samazināti," pauda Nemiro.
Diemžēl šķiet, ka neko jaunu un iepriecinošu OIK kontekstā neuzzināsim arī maija beigās kā vien to, ka pēc izvērtēšanas secināts, ka nepieciešams papildu laiks jaunai izvērtēšanai. Tikmēr OIK "ballīte" turpinās.
aivarsz
TimotijsMakveins
Manuprāt