Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +4 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts
Jo ilgāk ir ne šāda, ne tāda situācija, ko formāli par ārkārtas dēvē, jo mazāk to kāds respektē

Kā vistas uz perēšanu

Mēneša laikā, kopš valstī ieviesta ārkārtas situācija, epidemioloģiskā situācija tikai pasliktinājusies. Nu grasās ārkārtas stāvokli pagarināt, diskutēt par vēl kādiem ierobežojumiem. Bet ir viens bet. Gan atsevišķi ministri, gan premjers var sazin ko vēstīt, taču lēmumus pieņem kolektīvi.

Kariņa valdība nav no tām, ko būtu pamats dēvēt par izlēmīgu komandu. Tā katru reizi gatavojas uz lēmuma pieņemšanu kā vistas uz perēšanu. Šoreiz nav tam laika. Acīmredzot, tieši to ņemot vērā, Kariņš iesācis tādu kā kolēģu stūrī iedzīšanas manevru – jau svētdien televīzijas uzrunā apliecināja, ka būšot stingrāks, bet pirmdien, tiekoties ar Valsts prezidentu un Saeimas priekšsēdētāju, pauda, ka nepieciešami redzamāki soļi vīrusa ierobežošanai. Jāsaka – sen bija laiks! Aizvadītais mēnesis, varbūt pat divi, radīja lielus zaudējumus gan valstij kopumā, gan daudziem jo daudziem cilvēkiem atsevišķi ņemot.

Taču rīcībai jābūt daudz radikālākai par to, ko piesaka valdības vadītājs. Nevis "divi metri", bet "divas nedēļas". Proti, jebkādi kontakti būtu izslēdzami, kamēr apslāpējam vīrusa izplatīšanos.

Jo ilgāk ir ne šāda, ne tāda situācija, ko formāli par ārkārtas dēvē, jo mazāk to kāds respektē. Ārkārtas situācijas nevar būt ilgas – cilvēki pie tām pierod, pieņem vairs ne kā ārkārtas, bet kā parastās, grūtību pilnās. Pielāgojas. Maskas jānēsā? Nu, kaut kā uzvelk, kur liek. Nedrīkst pulcēties? Nepulcējas, kur var izkontrolēt. Ka praksē ne viss tiek ievērots, apliecina saslimšanas statistika.

Ja nebūtu piemēru, kā citi veiksmīgi rīkojušies, tad varētu gari spriedelēt gan sadarbības sapulcēs, gan Ministru kabinetā vai Saeimas komisijās. Bet piemēri ir. Atliek vien ātri pārņemt. Francijā un Beļģijā bija vērojams ļoti straujš saslimušo skaita pieaugums. Valstis uz pāris nedēļām aizvēra visu, ko vien varēja aizvērt, ierobežoja cilvēku pārvietošanos pat ielās un, kā rāda statistika, pāris nedēļu laikā atgriezās pie kontrolējama saslimstības līmeņa. Proti, pāris nedēļu viss bija ciet, nu atslābst pirms svētkiem. Mums otrādi – tādi pusatslābuši velkam garumā...

Arī mums būtu nevis jāpagarina ārkārtas situācija līdz kādam tur janvārim un pēc tam varbūt līdz Lieldienām vai Jāņiem, bet gan jāapslāpē slimības izplatība iespējami ātri, uz divām nedēļām aizverot visu, kas nav pirmā nepieciešamība, ierobežojot pārvietošanos, lai nevar pulcēties. Pirms svētkiem tad varētu atgriezties normālā dzīvē.

Arī ekonomikai pāris nedēļu pauze radītu mazāk zaudējumu nekā ilgstoša nīkuļošana.

Taču, ja tā nebūs, tieši svētku dēļ epidemioloģiskā situācija pēc Jaungada valstī varētu būt katastrofāla. Lokdauns būtu vēl smagāks.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Latvija sāk pazust no vienādojuma

Esat pamanījuši, kā Latvijas informatīvajā telpā līdz nesenam laikam konsekventi uzturētais vēstījums, kas kara iznākumu Ukrainā tieši sasaistīja ar mūsu valsts drošību, to pamatoti paceļot...

Birokrātija prasa aizvien vairāk resursu, tā jāmazina

Par nākamā gada budžetu, nodokļu izmaiņu ietekmi uz ekonomiku un uzņēmēju vēlmi pēc stabilitātes un prognozējamības Guntars Gūte sarunājas ar Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektoru ...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē