Laika ziņas
Šodien
Migla

Briest jauna problēma

Dati par ekonomisko sniegumu gan pasaulē, gan tepat Latvijā ir vērtējami pozitīvi, protams, neiztiekot bez atrunām. "Ņemot vērā apstākļus" nozīmē, ka pavisam nesen globālā tautsaimniecība ir pārdzīvojusi lielāko šoku kopš pagājušā gadsimta otrās un trešās desmitgades mijas. To var teikt par procentuālā krituma apmēriem, bet, ja rēķinātu zaudējumus absolūtos skaitļos izteiktās naudas vienībās, ļoti ticams, ka koronavīrusa atnākšana pasaulē būtu nodarījusi lielākos līdz šim zināmos postījumus.

Uz pasaules fona esam "izdzīvojuši" samērā labi, un, lielā mērā pateicoties mūsu valsts rūpniecībai, ekonomikas apjomu ziņā esam pārsnieguši pirmskrīzes līmeni. Tomēr šobrīd ne jau skaitļi ir galvenais, bet gan tas, kā dzīvosim tālāk. Ja uz notiekošo raudzītos tikai caur Latvijā ģenerētu notikumu prizmu, nākotne varētu šķist visai patīkama, un to, ka šāda ievirze ir, liecina gan iedzīvotāju uzkrājumu pieaugumi, gan tas, ka aizvien vairāk mājsaimniecību sakrājušas pirmo iemaksu jauna mājokļa iegādei. Tiesa, uzreiz ir jānorāda, ka ekonomisko procesu izraisītā papildu monētu šķindoņa nav dzirdama katrā makā un dažādas aptaujas liecina par to, ka liela daļa sabiedrības izjūt aizvien izteiktākas materiālās problēmas un pieaugošā inflācija tās saasina vēl vairāk.

Ekonomisti prognozēs cer, ka iespaidīgais inflācijas lēciens pamazām varētu pierimt un Latvijai būs iespēja atgriezties pie daudz vienmērīgāka un noturīgāka kopējās labklājības pieauguma. Tomēr ir atsevišķas nianses, kas attīstības tempus var padarīt mazāk pievilcīgus vai izaugsmes procesu apstādināt pavisam. Šeit der atskatīties uz procesiem, kas pasaules tautsaimniecībai palīdzēja visai ātri izrauties no krīzes bedres un ļāva saglabāt zināmu labklājību arī Latvijā. Globālā atgūšanās notikusi uz strauja dažādu preču patēriņa rēķina, ko veicināja gan zemas procentu likmes, gan dažāda veida naudas injekcijas no valdībām un centrālajām bankām. Straujie pieprasījuma uzplūdi arī nozīmē, ka patēriņš ir pārvietojies laikā, respektīvi, šobrīd esam izpildījuši ne tikai šā gada normu, bet arī kaut ko pieķēruši klāt no nākamā, aiznākamā gada vai pat vēl tālāka laika perioda. Līdz ar to tuvākajos gados daudzu preču, piemēram, sadzīves elektronikas, būvmateriālu, dažādu ar mājokļa labiekārtošanu saistītu preču, IT lietu u. tml., pirkumi varētu sarukt, sagādājot problēmas gan ražotājiem, gan tirgotājiem. Mūsu uzņēmumi apmēram divas trešdaļas no saražotā eksportē, līdz ar to esam atkarīgi no pasaules norisēm. Taču tās tuvākajam laikam nešķiet sevišķi labvēlīgas ievērojami samilzušā parādu kalna un šobrīd pārmērīgā patēriņa dēļ. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vai strauji augošās inflācijas beigu akordi?(6)

Jaunā Covid-19 vīrusa paveida omikrona atnākšana jau paspējusi sapurināt globālos finanšu tirgus, izraisot strauju dažādu finanšu instrumentu, tajā skaitā naftas kontraktu, cenu samazināšanos.

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē