Pat pieļaujot, ka ne visi darba meklējumos esošie cilvēki un ne visas vakances parādās šajos datos, tomēr ir visai ticams, ka uz katru vakanci ir aptuveni divi darba meklētāji, tātad, ja spriež tikai un vienīgi pēc statistikas, visas vakances varētu aizpildīt mūsu valsts iedzīvotāji. Tomēr aizvien biežāk dzirdams viedoklis, ka nepieciešams veicināt viesstrādnieku ierašanos mūsu valstī. "Ārējais darbaspēks kļūst arvien pieprasītāks," jau pagājušā gada nogalē atzina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes locekle Katrīna Zariņa.
No Ukrainas
LTRK pērn veiktā aptauja atklāj, ka 48% gadījumu Latvijas uzņēmumi ārvalstīs meklē vidēja līmeņa darbiniekus, savukārt 30% gadījumu – mazkvalificētu darbu veicējus. No tiem respondentiem, kuri nodarbina trešo, t. i., ārpus Eiropas Savienības esošo, valstu pilsoņus, 45% gadījumu ārvalstnieki uzņēmumā strādā jau vairākus gadus, savukārt vēl 35% gadījumu trešo valstu pilsoņu nodarbinātība sākta 2019. gadā. Atbildēs uz jautājumu, no kurienes viesstrādnieki Latvijā ir ieradušies, visbiežāk figurē Ukraina. "2020. gadā uzņēmumi plāno saglabāt jau esošo nodarbināto ārvalstnieku skaitu vai to palielināt. Par to skaidri liecina aptaujas laikā iegūtie dati," ir mudinājusi ņemt vērā Zariņa.
Jāatgādina, ka pagājušā gada 10. decembrī valdība atbalstīja vairākus Ministru kabineta noteikumu grozījumus, kuru mērķis ir mazināt birokrātiskos šķēršļus ārzemnieku nodarbināšanai. Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) tad norādīja: "Latvija nedrīkst zaudēt konkurētspēju birokrātisku šķēršļu dēļ, turklāt grozījumi neveicina lētā darbaspēka ievešanu. Uzņēmējiem izdevīgāk ir pieņemt darbā vietējo darbinieku, nevis maksāt valstī vidējo algu mazkvalificētam [viesstrādniekam]." Iekšlietu ministrija ir arī uzsvērusi, ka "darba atļauju ārzemnieks var saņemt tikai tad, ja uz konkrēto amata vietu neviens no Latvijas iedzīvotājiem nepiesakās, turklāt uzņēmējam ir pienākums maksāt algu, kas nav mazāka par valstī vidējo" – nedaudz vairāk par 1000 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas.
Niecīga alga uz Latviju neatvilinās
"Latvijā pazīstamam, stabilam uzņēmumam, kurā jau ir 200 darbinieki, atrast vēl desmit vai divdesmit darbiniekus ir vieglāk nekā tādam uzņēmumam, kas ir tikko nodibināts un vēlas atrast pirmos desmit vai divdesmit darbiniekus savā jauna uzņēmuma mūžā," komentējot situāciju nodarbinātības jomā, Dienai teic Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss un turpina: "Latvijas vietējā darba tirgus rezerves nav izsmeltas, jo ir gan darba meklētāji, gan arī neproduktīvi izmantots darbaspēks.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 17. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
donāts
Latvijas lētā darbaspēka