Cerības uz metalurgiem
Jautāts, kuru finanšu aktīvu cenām nākamo sešu mēnešu laikā ir iespēja sniegt potenciāli lielāko atdevi, BlueOrange Aktīvu pārvaldes direktors Pauls Miklaševičs izsaka viedokli, ka tās varētu būt uzņēmumu industriālo metālu kompāniju akcijas. Viņš to pamato ar faktu, ka pēdējo sešu mēnešu laikā metālu cenas ievērojami cietušas saistībā ar ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojumiem par lielākiem tarifiem importētajam tēraudam no Ķīnas. Turklāt arī Ķīnā notikušas darbības, lai ierobežotu ēnu ekonomikas finanšu sektora darbību, kas atstāj ietekmi uz ekonomikā cirkulējošo naudas masu, līdz ar to – kopējo tautsaimniecības, tajā skaitā būvniecības, izaugsmi, vienlaikus samazinot pieprasījumu pēc metāliem. Miklaševičs pieļauj, ka gadījumā, ja tirgus situācija normalizēsies, metālu cenām ir iespēja strauji augt, turklāt vairākkārt. Viņš stāsta, ka katrā ekonomiskajā ciklā pienāk brīdis, kad metālu cenas pieckāršojas vai pat desmitkāršojas. Zemas cenas nav motivējošas, lai attīstītu jaunus metalurģijas projektus, un var paiet nepilni desmit gadi, lai attīstītu jaunu raktuvi. Savukārt, ja ražotājiem vajadzēs šos metālus "tūlīt un tagad", tad viņi par tiem vairāk maksās, jo papildu piegāžu nodrošināšana var prasīt kādu laiku.
Baltic International Bank investīciju portfeļu pārvaldnieks Konstantīns Goluzins piebilst, ka industriālo metālu cenas pieaugums ir tieši saistīts ar to pieprasījumu apstrādes rūpniecībā, kas ir tieši atkarīgs no ekonomiskās aktivitātes. Rūpniecībai kāpinot savus apjomus, industriālo metālu cenas ir kāpušas, jo pieprasījums pēc tiem pārspēj to pieauguma tempus. Tā kā industriālo metālu cenu ietekmē ekonomikas pieauguma tempu prognozes, jebkuri uz ekonomikas atdzišanu norādoši rādītāji to cenu samazinās. Kā piemēru varot minēt neseno vara cenas kritumu, kas bija saistīts ar Ķīnas rūpniecības pieauguma tempu samazinājumu. Tas savukārt bija saistīts ar savstarpējo tarifu ieviešanu starp ASV un Ķīnu, kas ir iedragājis ražošanas apjomus.
Runājot par konkrētiem uzņēmumiem metālu industrijā, Miklaševičs vērš uzmanību uz Freeport McMoRan, kas turklāt esot vienīgā industriālo metālu kompānija ASV 500 lielāko biržas uzņēmumu indeksa Standard & Poor’s 500 emitentu vidū. Turpinot par metāliem, BlueOrange pārstāvis norāda uz vanādiju. To pārsvarā izmanto tērauda stiprināšanai, taču tāpat tā pielietojums ir saistīts ar industriālas kapacitātes baterijām (vanadium redux flow batteries), tādējādi tas noder tendencei padarīt enerģētisko sektoru "zaļāku". Finanšu eksperts zina teikt, ka vanādija cenas Eiropā pēdējā gada laikā pieaugušas par 236%
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 14. augusta, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!