Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +24 °C
Skaidrs
Svētdiena, 19. maijs
Sibilla, Teika, Lita

Klimata pārmaiņu ēnā

KARSTS! Šķiet, šovasar šis ir visbiežāk dzirdētais vārds, lai kur un kādā kompānijā mēs atrastos. Latvija ir pārdzīvojusi kārtējos augstāko temperatūru rekordus, kas mijās ar ilgstošām lietavām. Tie ir pārdzīvojumu pilni brīži mūsu lauksaimniecības nozarei, kas nodrošina pārtikas produktus visai sabiedrībai.

Jāatgādina, ka 2020. gadā Latvijā bija 69 tūkstoši ekonomiski aktīvu lauku saimniecību, kas apsaimniekoja 1,97 miljonus hektāru jeb 30,5% mūsu valsts teritorijas.

Ar klimata pārmaiņu sekām mums būs jāsadzīvo arī turpmāk, tāpēc šodienas aktuālais uzdevums ir pasargāt mūsu dabu un tās piedāvātos resursus no klimata pārmaiņu nelabvēlīgās ietekmes un nodrošināt mūsu lauksaimniecības ilgtspēju pārtikas produktu sarūpēšanai arī turpmāk.

Viens no galvenajiem iemesliem klimata pārmaiņām ir tieši lauksaimniecība, zvejniecība, kuģniecība un vispār industriālā attīstība kopumā. Lauksaimniecība ir viena lielākajām emisiju radītājām mūsu valstī un, piemēram, 2018. gadā radīja 22,3% no kopējām Latvijas siltumnīcefekta gāzu emisijām. Klimata pārmaiņas pilnībā novērst nav iespējams, jo daudzu atmosfērā jau agrāk nonākušu siltumnīcefekta gāzu ietekme saglabāsies simtiem gadu, neskatoties uz emisiju samazinājumu nākotnē. Bet mums ir jāspēj ierobežot klimata pārmaiņu apjomu, samazinot siltumnīcefekta gāzu emisijas, lai globālā sasilšana neradītu neatgriezenisku kaitējumu. Līdztekus nepieciešama piemērošanās klimata pārmaiņu izraisītajām sekām. Vai tas nozīmē, ka mums būtu jāatceļ lauksaimniecība? Nē, tas nozīmē, ka pienācis laiks reformēt mūsu industrijas, tajā skaitā lauksaimniecību – mūsu pārtikas drošības garantu.

Bioogle ir īpašā veidā sadedzināta koksne vai cita veida biomasa. 

Bioogles iestrāde augsnē tiek uzskatīta par vienu no daudzsološākajām klimatam draudzīgajām metodēm. Pētījumi rāda, ka bioogles iestrāde uzlabo augsnes auglību, piesaista mitrumu un samazina lauksaimniecības radītā piesārņojuma nokļūšanu ūdeņos.

Nozīmīgākais bioogles parametrs ir tās īpatnējais virsmas laukums. Tas raksturo bioogles spēju piesaistīt uz savas virsmas augsnes mikroorganismus, simbiotiskās sēnes un porainās struktūras dēļ spēj uzsūkt un vēlāk pakāpeniski atdot ūdeni un augu barības vielas. Faktiski bioogles ar samērā nelieliem pielāgojumiem spēj ražot ikviena kokogļu fabrika, kas gatavo grila ogles, ar noteikumu, ka tiek izmantota biomasa bez smago metālu piejaukuma.

Tomēr pagaidām Latvijā bioogļu ražošanu nodrošina vienīgi uzņēmums Marienburg, kas atrodas Alūksnes novadā, bet cerams, ka nākotnē bioogļu ražošanai pievērsīsies arī citi uzņēmumi.

Izmantojot bioogles, iespējams reformētā veidā saglabāt nacionālo, lauksaimniecisko ražošanu ne vien mūsdienu, bet arī nākotnes paaudzēm.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses