Tādējādi no LDDK teiktā izriet, ka svarīga ir viena izstrāde vai radītā vērtība naudas izteiksmē – nozarēm, kur tā ir augsta, ir iespēja attīstīties arī tad, ja kopumā tautsaimniecībā strādājošo trūkst, savukārt ekonomikas segmentos, kur darbinieka pienesums naudas izteiksmē ir neliels uz augošās darba samaksas fona, nāksies saskarties ar problēmām. Tiesa, vienlaikus LDDK norāda, ka attīstīties spēs arī nozares, kur būtisku darba procesa daļu ir iespējams automatizēt. Šādi attīstība notiks jau pieminētajos ekonomikas segmentos ar mazu pievienoto vērtību.
Ciklu ietekme
Vienlaikus jāpiebilst, ka strādājošo trūkums tautsaimniecībā var būt visai mainīgs lielums un ir atkarīgs no ekonomikas cikliskuma. "Tuvāko vismaz pāris gadu laikā ekonomikas izaugsme bremzēsies, vājinoties gan ārējam, gan arī iekšējam pieprasījumam pēc uzņēmumu ražotajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem. Attiecīgi vairākumam uzņēmumu vairs nevajadzēs papildu darba rokas, kādam pat būs jāsamazina darbinieku skaits. Tas nozīmē, ka darbaspēka trūkums kļūs mazāk aktuāls," potenciālos procesus komentē Swedbank vecākā ekonomista vietas izpildītāja Latvijā Agnese Buceniece. Viņasprāt, ja raugāmies tālākā perspektīvā, darbaspēka trūkuma jautājums atkal uzvirmos brīdī, kad ekonomikā atsāks straujāk augt pieprasījums. Tas varētu notikt līdz ar pasaules ekonomikas izaugsmes atgūšanos caur Latvijas eksporta plūsmas palielināšanos vai caur lielu investīciju projektu īstenošanu tepat pie mums – piemērs varētu būt Rail Baltica būvniecība vai citu nozīmīgu ES investīciju projektu realizācija.
Ekonomiste atsaucas uz Starptautiskā Valūtas fonda aprēķiniem, saskaņā ar kuriem darbspējas vecuma iedzīvotāju skaita kritums (par gandrīz trešo daļu nākamo 30 gadu laikā) varētu samazināt ekonomisko izaugsmi vairāk nekā par vienu procentpunktu gadā. "Turklāt sabiedrības novecošana, visticamāk, nozīmēs arī vājāku produktivitātes kāpumu, kas vēl nedaudz ierobežos ilgtermiņa ekonomikas izaugsmes iespējas," secina Buceniece. Pēc viņas teiktā, ir uzņēmumi, kas jau šobrīd atzīst, ka darbaspēka netrūkst, ja vien uzņēmums maksā atbilstošas algas. Tomēr nereti ir gadījumi, kad atbilstošas kvalifikācijas speciālistu darba tirgū vienkārši nav neatkarīgi no piedāvātā atalgojuma lieluma. Tādējādi darbaspēka trūkumu vissāpīgāk izjutīs tie uzņēmumi, kas nevarēs atļauties palielināt algas – tātad mazāk produktīvi uzņēmumi un tie, kas, nespēdami atrast darbiniekus, nevarēs automatizēt vismaz daļu no saviem darbības procesiem, teic Buceniece.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 21. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
uzņēmējs
Seska Smaka
Krējums Saldais