Negācijas pastiprina centrālo banku ekonomikas stimulēšanas procesu rezultātā tapušās zemās procentu likmes, kas rada grūtības pensiju plāniem gūt atdevi no konservatīvajiem segmentiem – naudas tirgus un valdību obligācijām. Jāpaskaidro, ka obligācijas ir parāda vērtspapīri aizdevumam uz procentiem vai citiem noteikumiem, kas ir fiksēti jau vērtspapīra iegādes brīdī. Obligācijas emitē valsts, pašvaldība vai uzņēmums, un par šo aizdevumu obligācijas īpašnieks saņem ienākumus, kas var būt sadalīti regulāros maksājumos vai arī tiek izmaksāti perioda beigās kopā ar aizdevuma pamatsummu. Obligācijas nereti veido nozīmīgu daļu no dažādu pensiju plānu investīciju portfeļa.
Ar obligācijām saistītie faktori vairāk skar tos iedzīvotājus, kuriem pensionēšanās vecums nav aiz kalniem, jo tieši viņiem ir domāti konservatīvāka rakstura pensiju uzkrājumu veidi. Vienlaikus ekspertu teiktais norāda, ka arī pie pašreizējām zemajām un daudzviet pat negatīvajām procentu likmēm ir iespēja pensiju kapitālu pavairot. Tas savukārt nozīmē, ka uzkrājumu veidošanai nav vērts atmest ar roku.
Cenšas pielāgoties
INVL Pensiju fondu vadītājs Andrejs Martinovs teic, ka nav pamata uzskatīt, ka valdību obligāciju cenas samazināsies un ienesīgums kļūs pozitīvs. "Centrālo banku monetārās stimulēšanas darbības nodrošina naudas līdzekļu masas pieaugumu finanšu tirgos, un tas neļauj situācijai būtiski mainīties. Visticamāk, cenas gan t. s. etalona obligācijām, gan zemākas klases obligācijām turpinās pieaugt. Pensiju pārvaldnieki, lai nodrošinātu ienesīgumu konservatīvajos plānos, var izvēlēties vairākas stratēģijas. Pirmā ir turpināt turēt esošās obligācijas, "jaunu naudu" investēt negatīvajās ienesīguma likmēs un pēc tam pelnīt no šo obligāciju cenas pieauguma. Otra iespēja ir ieguldīt obligācijās ar līdzvērtīgu kredītriska kvalitāti, bet ar garāku dzēšanas termiņu. Trešā iespēja ir izvēlēties ieguldīt obligācijās ar lielāku kredītrisku jeb zemākas kvalitātes obligācijās. Ceturtā iespēja ir ieguldīt mazāk likvīdās obligācijās, kas ir izlaistas mazos vai privātos laidienos," variantus ieskicē Martinovs un norāda, ka obligāciju tirgos investoriem vienmēr var rasties iespēja tikt pie kāda labuma. "Arī šobrīd vietējie pensiju pārvaldnieki, izmantojot visas šīs minētās iespējas, nodrošina atdevi no ieguldījumiem. Pārvaldniekam jāprot sabalansēt riska pieaugumu ar atdevi," skaidro Martinovs.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 14. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!